رییس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

شرط تحقق سهم ۷ درصدی اقتصاد دانش بنیان از GDP

شرط تحقق سهم ۷ درصدی اقتصاد دانش بنیان از GDP

به گزارش آزینیک، رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور اظهار داشت: سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور باید به ۷ درصد برسد و این مسئله نیازمند یک تأمین مالی جدی است.به گزارش آزینیک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر محمدصادق خیاطیان در رویداد «معرفی دستاوردهای شبکه بانکی در تأمین مالی شرکتهای دانش بنیان» با اشاره به اینکه دانش بنیان شدن امروز یک انتخاب نیست، بلکه لزوم است، اظهار داشت: اگر به دنبال نگه داشت نخبگان هستیم چاره آن شرکتهای دانش بنیان است و اگر به دنبال توسعه اقتصادی هستیم، همه معتقدند فناوری عامل توسعه اقتصادی می باشد.
خیاطیان با اشاره به اینکه اگر فناوری عامل اقتدار کشور است، این اقتدار از راه شرکتهای دانش بنیان میسر می شود، اضافه کرد: در دروان کرونا دو شرکت دانش بنیان در داخل کشور دستگاه ونتیلاتور تولید می کردند و اگر تحریم هم نبودیم باز کشورهای دیگر به ما نمی دادند و امروز عدم وابستگی در حوزه ونتیلاتور به خاطر فعالیت شرکتهای دانش بنیان است.
وی ضمن اشاره به این که نظام تأمین مالی نوآوری، قلب تپنده اکوسیستم دانش بنیان کشور است، اظهار داشت: اگر نظام تأمین مالی برای نوآوری نباشد رشد لازم محقق نمی گردد. خیلی از شرکتهای دانش بنیان اخیرا وارد بازار شده اند و رشد فزاینده و مضاعفی دارند و نیازمند تأمین مالی گسترده تری نسبت به بقیه شرکت ها هستند. میانگین شرکتهای دانش بنیان در دریافت تسهیلات از بسیاری از حوزه ها بالاتر است یعنی پول به بخش تولید می رود.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن اشاره به خوش حسابی شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: شرکتهای دانش بنیان که از جانب صندوق نوآوری و شکوفایی به شبکه بانکی کشور معرفی می گردند با پیامی مواجه می شوند در خصوص این که که منابع برای تسهیلات دهی به آنها وجود ندارد. این در شرایطی است که شرکتهای دانش بنیان بسیار خوش حساب هستند و نرخ نکول پایینی دارند.
خیاطیان اضافه کرد: اکوسیستم دانش بنیان کشور احتیاج به تنوع بخشی در تأمین مالی دارد و یکی از ابزارهای تأمین مالی مبحث سرمایه گذاری خطرپذیر (VC) است.
وی با اشاره به اینکه بسته رشد تولید یکی از ابتکارات صندوق نوآوری و شکوفایی در جهت تحقق شعار سال (مهار تورم، رشد تولید) بود، افزود: از طرفی همکاری صندوق با بانکها گسترده است که یکی از این همکاری ها اهرمی سازی منابع است؛ به این معنا که ریسک بانکها را پایین می آوریم.
عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به اینکه ما نسبت به وضع تبصره ۱۶ قانون بودجه ۱۴۰۲ بسیار حرف و گلایه داریم، اظهار داشت: ما در تبصره ۱۶ سال قبل و تبصره ۱۸ سال جاری سرمان پایین است. ۲۰ درصد عملکرد تبصره ۱۶ و ۱۰ درصد عملکرد تبصره ۱۸ بسیار تأسف آور است. گزارش وزارت کار در این حوزه می گوید در رتبه دانش بنیان، رتبه آخر هستیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی افزود: ماده ۱۸ قانون جهش تولید دانش بنیان برای مبحث VC یک جریانی بوجود آورده است و در همین راستا بانکها باید در حوزه صنعت VC در صنعت دانش بنیان ورود کنند.
خیاطیان ضمن اشاره به مبحث تأمین مالی جمعی تاکید کرد: تأمین مالی جمعی به همت فرابورس رقم خورد. صندوق نوآوری در همین راستا مسابقه تلویزیونی «شکوفا» را طراحی و تولید کرده است و ما رکورد تأمین مالی ۵۰ میلیاردریالی در ۵۰ دقیقه را در این مسابقه داریم.
وی ضمن اشاره به حوزه های اولویت دار علم و فناوری در کشور اظهار داشت: طبق فرمان رهبر معظم انقلاب، ما باید در هوش مصنوعی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا باشیم. حوزه میکروالکترونیک یکی از حوزه های پیشرو است که جزو اولویت های ماست؛ انرژی و آب هم از دیگر حوزه های اولویت دار است که باید به آن توجه داشته باشیم.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در انتها ضمن اشاره به سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور اظهار داشت: سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور باید به ۷ درصد برسد و این مساله نیازمند یک تأمین مالی جدی است.
افزایش دو برابری تولید دانش بنیان ها در سال ۱۴۰۲
دکتر روح الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی هم در ادامه این رویداد اظهار داشت: با همکاری سه بانک و شورای پول و اعتبار، تسهیلاتی به شرکت ها اختصاص یافت و این همکاری باعث شد تولید امسال نسبت به سال ۱۴۰۱ دو برابر شود.
ذوالفقاری با اشاره به اینکه این رویداد به معرفی دستاوردهای شبکه بانکی در پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و زیست بوم نوآوری کشور می پردازد، اضافه کرد: زیست بوم نوآوری کشور در سال ۱۳۹۲ ذیل قانون پشتیبانی از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان شکل گرفت و در آن سال، حدود ۵۵ شرکت تشکیل شد، اما امروز نزدیک به ۱۰ هزار شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت می نمایند.
وی اضافه کرد: از سال ۱۳۹۷ تابحال حدودا ۱۸ هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با کارمزد ۲ درصد به شرکتهای دانش بنیان اختصاص یافته و همینطور ۱۷ هزار میلیارد تومان از راه شبکه بانکی، ضمانت نامه در اختیار شرکت ها قرار گرفته است.
معاون تسهیلات و تجاری سازی صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به اینکه مسئله تضمین یک مسئله جدی برای شرکتهای دانش بنیان است، اظهار داشت: ما در صندوق نوآوری و شکوفایی تلاش کردیم چارچوب تأمین را بعنوان شبکه مکمل تأمین نماییم. سال جاری، سال رشد تولید بود. بر این اساس سه بانک تسهیلاتی را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و شورای پول و اعتبار به شرکتهای دانش بنیان اختصاص دادند و این همکاری باعث شد تولید در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال قبل دو برابر شود.
ذوالفقاری اضافه کرد: مبحث دسترسی شرکتهای دانش بنیان به بازار مالی از دیگر مسائل است و تأمین این اوراق مشکلات پیچیده ای را برای شرکت ها بوجود می آورد. ریسک اوراق برای شرکتهای دانش بنیان را با شبکه بانکی به صورت ۵۰-۵۰ بین بانکها و صندوق نوآوری و شکوفایی تقسیم کردیم. این امر مزیت زیادی را برای شرکت ها بوجود آورده است.
وی شرکتهای دانش بنیان را از خوشنام ترین مشتریان شبکه بانکی توصیف کرد و خاطرنشان کرد: ازاین رو شبکه بانکی برای پشتیبانی از این شرکت ها می تواند ریسک مدیریت شده ای را در نظر بگیرد.


منبع:

1402/11/08
16:18:06
0.0 / 5
224
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
آزینیک