ساخت واكسن بیماری تنفسی از ساختارهای شبیه به ویروس

ساخت واكسن بیماری تنفسی از ساختارهای شبیه به ویروس

به گزارش آزینیك محققان از ذرات ویروس مانند سنتز شده (VLP) برای تولید واكسن نوعی بیماری تنفسی معروف به RSV استفاده كردند.


به گزارش روز یکشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، محققان دانشگاه واشنگتن با همکاری شرکت ایکوساواکس از ذرات ویروس مانند که در آزمایشگاه نانومهندسی شده اند برای تولید واکسن ضدبیماری تنفسی RSV بهره برده است. عملکرد این شرکت در بخش توسعه واکسن به شکلی بوده که اخیرا این شرکت در لیست بهترین های تجاری سازی در سال ۲۰۱۹ قرار گرفته است.
ویروس سین سیشیال تنفسی (به انگلیسی: Respiratory Syncytial Virus) با ویروس پیوسته یاخته ای تنفسی، شایع ترین علت بیماری دستگاه تنفسی تحتانی در نوزادان و هم مهم ترین پاتوژن در کودکان کم سن است. سین سیشیال به مفهوم سین سیشیومی و در رابطه با سین سیشیوم (syncytium) است. واژه سین سیشیوم یا پیوسته یاخته به بافت های ناقص چندهسته ای گفته می شود.
VLP پلتفورمی است که می توان از آن برای تولید انواع مختلف واکسن ها استفاده نمود. آدام سیمپسون، مدیرعامل شرکت ایکوساواکس در این خصوص اظهار داشت: VLP دارای خواص ایمونولوژی ویژه ای بوده که توسط سیستم ایمنی بدن به صورت متفاوتی پردازش می شوند، در نتیجه ماندگاری بالایی در بدن دارند.
از آنجا که هیچ ماده ژنتیکی در این ویروس ها وجود ندارد، بنابراین، این مواد از واکسن های غیرفعال یا واکسن های حاوی مواد زنده، ایمن تر هستند. اگر بتوانید یک ماده خنثی و ایمن داشته باشید که دارای ساختار تکراری می باشد (بنابراین شبیه به ویروس است)، بدن شما اخطار می دهد که یک عامل خارجی وارد شده و در نتیجه عکس العملی عرضه می شود.
البته هنوز VLP بگونه ای توسعه پیدا نکرده است که بتواند آنتی ژن های پیچیده نظیر ویروس RSV را هدف قرار دهد. مساله این است که باید بتوان ذره ای را مهندسی کرد که مقیاس پذیر بوده و بتواند آنتی ژن مورد نظر را ارائه نماید. این مشکل توسط محققان دانشگاه واشنگتن توسعه داده شد و مجوز استفاده از آن در اختیار شرکت ایکوساواکس است.
این واکسن جدید از دو بخش خودآرا تشکیل شده است. به قول محققان این شرکت، نانوذرات مورد استفاده در این فناوری از دو واحد سازنده پروتئینی مختلف تشکیل شده است که همانند بخش سیاه و سفید توپ فوتبال عمل می کنند. در واقع، بخش های سفید و سیاه باید بگونه ای به هم متصل شوند که توپ (واکسن) ساخته شود. این گروه با ایجاد جهش هایی در توالی اسیدآمینه، امکان اتصال آنها به هم و ایجاد ساختار پیچیده را فراهم کردند.
این گروه از نرم افزاری برای چیدمان سه بعدی واحدهای سازنده و تشکیل نانوذرات استفاده کردند. این واکسن بگونه ای طراحی شده که تا قبل از آمیختگی دو بخش با هم، واکسن شکل نمی گیرد.


1399/03/11
22:44:06
5.0 / 5
2842
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
آزینیک