در گفت وگو با آزینیك اعلام شد؛

استفاده از ظرفیت خالی کارخانه ها با مراکز هم آفرینی

استفاده از ظرفیت خالی کارخانه ها با مراکز هم آفرینی

به گزارش آزینیک، مدیر پروژه مراکز هم آفرینی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اظهار داشت: ظرفیت تولید بلااستفاده صنایع و شرکتهای صنعتی بزرگ در اختیار دانش بنیان ها و واحدهای فناور قرار می گیرد.ایمان لطفی در گفت و گو با خبرنگار مهر، ضمن اشاره به راه اندازی مراکز هم آفرینی در رابطه با جزئیات و اهداف آن توضیح داد و اظهار داشت: در این مراکز در واقع ظرفیتهای مازاد و بدون استفاده خط تولید صنایع جهت تولید محصولات و خدمات جدید به کار گرفته می شود.
مدیر پروژه مراکز هم آفرینی معاونت علمی ضمن اشاره به این که راه اندازی این مراکز برآمده و برخاسته از قانون جهش تولید دانش بنیان است، اضافه کرد: در تعریف مراکز هم آفرینی باید اظهار داشت که این مراکز از سمت شرکتهای بزرگ، صنایع و سازمان های تولید محور جهت کمک به اقتصاد دانش بنیان، شکل گیری و رشد ایجاد می شوند.
به گفته لطفی جهت راه اندازی این مراکز دستورالعمل و آیین نامه تدوین و توسط معاون علمی رئیس جمهور تصویب و شاخصهای ارزیابی تدوین شده است. همینطور بسته حمایت مالی از این مراکز با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی درحال تدوین نهایی است.
مدیر پروژه مراکز هم آفرینی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به اینکه حمایت ها در حوزه مراکز هم آفرینی تقریبا هم سطح و هم تراز با حمایت های اعطایی به کارخانه های نوآوری است، اظهار داشت: در ۱۰ سال قبل در اکوسیستم نوآوری و فناوری هر اقدامی انجام شده بیشتر از سمت عرضه فناوری و نوآوری فعالیت صورت گرفته است، یعنی یک استارت اپ، تیم فناور یا شرکت دانش بنیان در مراکز نوآوری و رشد، پارک های علم و فناوری و یا کارخانه های نوآوری مستقر شده و نمونه محصول اولیه را می سازند اما به تولید نیمه صنعتی و صنعتی نرسیده است.
وی اضافه کرد: ما در مراکز هم آفرینی می خواهیم از سمت تقاضا به اقتصاد دانش بنیان کمک نماییم به این صورت که صنعت اعلام نیاز می کند و شرکت دانش بنیان در رابطه با نیاز او پروپوزال عرضه می دهد و یک همکاری فناورانه ای شکل می گیرد که منجر به تولید مشترک و توسعه محصول جدید در حوزه فناوری و نواوری خواهد شد.
وی افزود: ما این فرآیند را در طرف عرضه نداشتیم و شرکت ها در سطح محصول اولیه متوقف می شدند و بعد از آن خودشان به دنبال سرمایه گذار و یا صنایع متقاضی برای حمایت می رفتند اما به واسطه راه اندازی مراکز هم افرینی، طرف تقاضا (صنایع) در درون مجموعه خود محصولات را به تولید انبوه می رساند.
مدیر پروژه مراکز هم آفرینی معاونت علمی افزود: در این شرایط طرف تقاضا یا همان صنایع و شرکتهای صنعتی بزرگ، زیرساخت های سخت همچون فضای کار، ماشین آلات و تجهیزات فضای اداری، اشتراکی اختصاصی و همینطور زیرساخت های نرم مثل نیروی فنی و واحد تحقیق و توسعه ای خویش را در اختیار شرکتهای دانش بنیان قرار می دهد. بنابراین اینجا می توانیم بگوییم واقعاً اقتصاد دانش بنیان شکل می گیرد و صنایع دانش بنیان می شوند.
لطفی با اشاره به اینکه برخی شرکت ها ظرفیت خالی و بلااستفاده برای تولید دارند که می تواند در اختیار اکوسیستم نوآوری و فناوری کشور و دانش بنیان ها قرار بگیرد اظهار داشت: برخی شرکت ها با ۶۰ درصد ظرفیت خود کار می کند ولی ۸۰ درصد سهم بازار را دارند و اصلاً نیاز ندارند ۴۰ درصد ظرفیت دیگر خویش را فعال کنند.
مدیر پروژه مراکز هم آفرینی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اضافه کرد: شرکتهای مدنظر، شرکتهای متوسط و بزرگ هستند و با شرکتهای کوچک که مشکلات منابع، فضا و زیرساختی دارند، کاری نداریم. بنا بر آمار اعلام شده، ۵۰ درصد ظرفیت تولید کشور در کارخانه ها بلااستفاده بوده و از ۱۰۰ درصد زیرساخت ها استفاده نمی شود که این ظرفیت خالی می تواند برای شرکتهای دانش بنیان و فناور مفید باشد.
وی افزود: برخی شرکت ها درخواست های همکاری فناورانه با شرکتهای دانش بنیان و فناور و ایجاد مراکز هم آفرینی داده اند و ما درحال بررسی این درخواست ها هستیم.
لطفی با تکیه بر این که همکاری فناورانه صنایع تولیدی و دانش بنیان ها در چارچوب راه اندازی مراکز هم آفرینی در سه حوزه سلامت، معدن و پتروشیمی در اولویت قرار دارند، اظهار داشت: استانهای اصفهان، فارس، کرمانشاه و یزد بعنوان استانهای هدف ما در فاز اول راه اندازی این مراکز هستند.
مدیر پروژه مراکز هم آفرینی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری پرداخت ۶۰ تا ۷۰ درصدی خرید تجهیزات خاص، بهسازی و نوسازی تجهیزات، کمک به صادرات را از حمایت های معاونت در جهت راه اندازی این مراکز عنوان نمود.


منبع:

1402/10/20
14:41:27
0.0 / 5
208
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک