خسارت قطعی اینترنت به مشترکان پرداخت می شود؟

خسارت قطعی اینترنت به مشترکان پرداخت می شود؟

آزینیک: SLA یک قرارداد دوجانبه بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده است که برمبنای توافق و با هدف تضمین پارامترهای کیفیت خدمات توافق شده است.به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، هفته گذشته بود که تعدادی کاربران از اختلال در اینترنت ثابت خبر دادند؛ موضوعی که با گذشت زمان اندکی از طرف مخابرات تأیید شد و اعلام نمودند در یکی از مراکز مخابرات اختلال فنی رخ داده است. البته این شرکت بدنبال اتفاق رخ داده تاکید کرد هزینه ای که در این چند ساعت به مشتریان تحمیل شد را با بحث شارژ بسته ها جبران می کنند.

طبق آن چه که در دیگر کشورها نیز مرسوم می باشد مشتریان می توانند با بررسی مشخصات خاص تهیه شده برای خدمات از طرف ارائه دهندگان سرویس و همین طور سطوح کیفی ادعا شده، ارزیابی لازم را انجام دهند که در این بین بحث SLA - توافقنامه سطح سرویس یا Service Level Agreement است - مطرح می شود و در ایران هم کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات کلیات بخشنامه توافق نامه سطح دسترسی به خدمات زیرساخت (SLA) زیرساخت را برای ارائه خدمات نقطه به نقطه را تصویب کرده است.

ضوابط و چارچوب موافقت نامه های سطح خدمات (SLA) در مفاد مصوبه ۱۷۷ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در سال ۱۳۹۲، بر طبق ماده ۶ اساسنامه رگولاتوری و با هدف شفاف سازی کیفیت خدمات در مقابل هزینه آن در شبکه های ارتباطات داده ها و رعایت حقوق مشتریان تصویب گردید. بدین سبب تدوین و تصویب SLA را می توان همچون اقداماتی دانست که امنیت فضای سرمایه گذاری در کشور را بیش از پیش تضمین می نماید و سبب ارتقاء بیش تر کیفیت خدمات مخابراتی و ارتباطی در سطح کشور می شود.
اجرای کلیات SLA بصورت قرارداد با بهره برداران مخابراتی منعقد می شود و در صورت تمایل این دسته از مشتریان شرکت ارتباطات زیرساخت، شرایط قرارداد باتوجه به سطح SLA درخواستی و قبول هزینه مربوط به آن از طرف مشتری تنظیم می شود و برای هر دو طرف لازم الاجرا خواهد بود. درباره ی این امکان می توان گفت SLA که قرارداد تضمین و تامین میزانی معین از کیفیت خدمات از طرف شرکت سرویس دهنده برای شرکت سرویس گیرنده یا کاربر است.
در حقیقت SLA یک قرارداد دوجانبه بین خدمت دهنده و خدمت گیرنده، برمبنای توافق و با هدف تضمین پارامترهای کیفیت خدمات توافق شده است.
در این قرارداد باید کیفیت سطح خدمات، نحوه اندازه گیری تخطی از سطح خدمات و ضمانت های اجرائی آن تعیین شود. در مقابل مشترکان هم باید بادقت محتوای قرارداد و موافقتنامه سطح سرویس و تعیین خسارت های ناشی از نبود سرویس دهی و پشتیبانی اپراتوار را مطالعه و تایید کنند.
اپراتورهای ارائه دهنده خدمات بطور معمول علاوه بر الزام قانونی مصوبات به سبب شرایط رقابتی شدید، می کوشند چارچوب SLA را رعایت نمایند.
ضوابط قرارداد مشترکان هم به این صورت است که اپراتور (یکی از دارندگان پروانه از رگولاتوری) بر طبق مصوبات کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، ملزم است در قالب عقد قرارداد شفاف و مشخص در حوزه کمیت، کیفیت و توافقنامه سطح خدمات (Agreement Level Service) به مشترکان خود خدمات ارائه دهد. همین طور پیش از ارائه خدمات و دریافت وجه از مشترک، اپراتور باید یک نسحه از مفاد قرار داد مشترکان را رایگان در اختیار هر قرد ذی نفع یا هر مشترک جدیدی که در خواست کند، قرار دهد.
بدین سبب سفارش می شود مشترکان در زمان خرید سرویس اینترنت پر سرعت ثابت، انتخاب سرویس متناسب با نیاز و بودجه خود باشد. همین طور پنل کاربری مشترک دارای اطلاعات و ابزارهاایی مانند مشخصات کاربری، تاریخ های پرداخت و صورت حساب مالی، جزییات مصرف و ابزارهای سنجش سرعت و کیفیت و... و. است که با بهره گیری از این ابزارها می تواند متوجه اختلال یا مغایرت در سرویس خود با شرایط قرار خود از نظر کیفیت، سرعت، میزان مصرف وپرداختی ها شود و نسبت به دریافت حق و حقوق خود اقدام نماید.
لازم به ذکر است در صورت عدم رسیدگی اپراتور به شکایت یا درصورتی که مشترکان نتوانستند در احقاق حقوق خود موفق شوند بوسیله تماس با شماره ۱۹۵ یا درگاه https //۱۹۵.cra.ir، نسبت به طرح شکایت اقدام نمایند.1402/10/11
10:44:31
0.0 / 5
246
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزینیک