افزایش ۳۰ درصدی سرعت و قیمت اینترنت

افزایش ۳۰ درصدی سرعت و قیمت اینترنت

آزینیک: اعلام خبر تغییر تعرفه های اینترنت، مهاجرت 20 درصد از کاربران نهایی ایران به IPv6 و برگزاری نمایشگاه تلکام، تعدادی از مهم ترین خبرهایی بودند که هفته گذشته در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات منتشر گردید.به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، هفته ابتدایی دی ماه در عرصه ارتباطات و فناوری اطلاعات با خبر شروع بیست و چهارمین نمایشگاه تلکام آغاز شد. این نمایشگاه که بعد از چند سال وقفه برگزار شد، شاهد حضور مسئولان و صاحب نظران حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و سایر حوزه ها بود. همچون مهم ترین اتفاقات رخ داده در این نمایشگاه می توان به اظهار نظر معاون وزیر ارتباطات یعنی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در ارتباط با تغییر تعرفه اینترنت که مدت ها بود اپراتورها درخواست کرده بودند، اشاره نمود.

امیر محمدزاده لاجوردی- رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در حاشیه این نمایشگاه اعلام نمود آنها اختیار و امکان برای تغییر تعرفه های ارتباطی را دارند اما هرنوع تغییر تعرفه مشروط بر آنست که اگر تغییر تعرفه ای صورت گیرد مشخص شود که اپراتور چگونه می خواهد این افزایش درآمد را هزینه کند.

موضوعی که وزیر ارتباطات هم در آخر هفته درباره ی آن صحبت کرد و گفت بدنبال سود اپراتور نیستند، بدنبال افزایش کیفیت هستند. در نهایت با گذشت یک روز از اظهار نظر وی اعلام گردید که اپراتورهای ارتباطی فاکتورهای ابلاغی رگولاتوری را پذیرفتند.

بر این اساس روز گذشته اعلام گردید که طبق تصمیمات اتخاذ شده پس از جلسه اپراتورها در رگولاتوری و پذیرش تعهدات در رابطه با افزایش کیفیت شبکه توسط آنها قرار شد که تعرفه اینترنت اپراتورهای ارتباطی حدود ۳۰ درصد افزایش یابد.
مدیران عامل اپراتورها با حضور در سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شروط رگولاتوری را پذیرفتند که تعدادی از این شروط به شرح زیر است: افزایش سایتهای نسل پنجم به ۱۰ درصد تا آخر سال ۱۴۰۳، افزایش پوشش نسل چهارم در کشور به ۹۶ درصد تا آخر سال ۱۴۰۳ و افزایش ۳۰ درصدی میانگین سرعت اینترنت در شش ماه آینده.

از خبرهای مهم دیگر این هفته می توان به مهم ترین پروژه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات یعنی طرح فیبر نوری اشاره نمود. پروژه ملی فیبر نوری منازل و کسب و کارها، زیرساخت ارتباطات کشور را تا دهه های آینده تامین می کند و برمبنای همین قوانین، اجرای پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارها برای وزارت ارتباطات و تمامی دستگاه ها تبدیل به تکلیف شده است. در این رابطه عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه بررسی وضعیت پروژه فیبرنوری منازل و کسب و کارهای استان البرز اعلام نمود در کشور آمریکا که ارتباطات ماهواره ای هم وجود دارد کنگره این کشور برای توسعه فیبرنوری منازل آن مبلغی ۴۰ میلیارد دلار تصویب کرده چونکه هیچ تکنولوژی نمی تواند جای ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری را بگیرد.

از سوی دیگر در هفته که گذشت توزیع دارو در سکوهای مجازی هم تصویب گردید. در سی و هشتمین جلسه کمیسیون راهبری اقتصاد دیجیتال با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات پیش نویس آئین نامه اجرائی، ضوابط و اصول حاکم بر اپراتورهای هوشمند حوزه سلامت الکترونیک بررسی گردید.

در این باره وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات زارع پور اعتقاد دارد به علت این که بستر و زمینه فعالیت در این عرصه فرآهم است و سکوها نیز درخواست فعالیت در این عرصه دارند با تصویب این آئین نامه در مدت کوتاه چند روزه امکان عملیاتی کردن این مورد وجود دارد.

همچنین راه اندازی خطوط مستقیم پستی بمنظور تحقق بیشتر مولفه های سرعت، دقت و امنیت به عنوان با اهمیت ترین ارکان شبکه پستی از اقداماتی است که در سالهای اخیر بیشتر در دستور کار شبکه پستی کشور قرار گرفته و همراه با تغییرات بنیادی در سایر بخش ها، درسطح کشور در حال انجام می باشد.

در این راستا بتازگی اعلام گردید بمنظور بسترسازی برای توسعه خدمات پستی و رونق اقتصادی مناطق محروم و روستاها خط مستقیم مبادله پستی بین تهران و زاهدان وبالعکس افتتاح شد. کاهش سرعت سیر مرسولات پستی به میزان ۱۲ ساعت، صیانت از امانات با پیشگیری از لطمه های احتمالی در جابجایی ها، پیشگیری از رسوب مرسولات در مبادی و حذف خطوط پیمانکاری همچون مزایای این اقدام است که منجر به رضایتمندی و آسودگی خاطر مشتریان می شود.

مهاجرت ۲۰ درصد از کاربران نهایی ایران به IPv۶ همچون خبرهای مهمی بود که در این هفته منتشر گردید. نسخه ۶ آی پی (IPv۶) آخرین نسخه از پروتکل اینترنت بوده و با نسخه رایج ۴ (IPv۴) تفاوت بسیاری دارد؛ در ورژن ۶، طول آدرس ها ۱۲۸ بیت بوده و دامنه بسیار گسترده ای را پشتیبانی می کند و در سطح بین المللی طی سالهای گذشته کوشش های مختلفی در عرصه گذر به IPV۶ صورت گرفته است.

در این راستا بتازگی در همایشی تحت عنوان «مدیریت منابع اینترنتی، راهبری گذر به IPv۶»، اهم اقدامات انجام شده در عرصه مدیریت منابع اینترنتی تشریح شد و ضرورت گذار از IPv۴ به IPv۶ مورد بررسی قرار گرفت. محمد خوانساری-رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران- در این همایش با تکیه بر اینکه منابع اینترنتی در جهان بصورت ناعادلانه ای توزیع شده اند و مدیریت منابع اینترنتی در حقیقت قسمتی از مدیریت اینترنت است، بیان کرد هم اکنون یک سوم آدرس های IPv۴ در انحصار آمریکا قرار دارد و به عبارتی به ازای هر آمریکایی چهار IPv۴ وجود دارد. اما در ایران، سرانه هر کاربر از آدرس های IPv۴ میزان ۰/۲۵ و ما رتبه ۳۴ دنیا از نظر اختصاص آدرس های IPv۴ داریم.

وی گذار از IPv۴ به IPv۶ را یک ضرورت دانست و درباب اقدامات ایران در این حوزه بیان نمود: تا حالا ۲۰ درصد از کاربران نهایی ایران به IPv۶ مهاجرت کرده اند و شبکه های دولتی و سازمانی درحال گرفتن مجوزهای لازم برای گذار به IPv۶ هستند.

منبع:

1402/10/09
08:13:05
0.0 / 5
286
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
آزینیک