عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای مطرح كرد

کیفیت سرعت و امنیت اینترنت یک چالش و رقابت جهانی

کیفیت سرعت و امنیت اینترنت یک چالش و رقابت جهانی

به گزارش آزینیک، عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای اعتقاد دارد که پایین نگه داشتن قیمت اینترنت برای یک مدت زمان طولانی در دولت های قبل، برخی محدودیت ها و موانع رگولاتوری، توان سرمایه گذاری را از بخش خصوصی گرفته و طبعا شبکه های موبایل هم توانایی ارائه سرویس مطلوب را نداشتند و امروز که اینترنت به نیازی مبرم تبدیل گشته، این بحران بیشتر ملموس شده است.حمید فروزنده - نایب رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی کامپیوتر ای- در گفتگو با ایسنا، در رابطه با مسائل در ارتباط با اینترنت در کشور، اظهار نمود: جامعه در فرآیند انتقال به جامعه دانش بنیان است و بستر توسعه ای جامعه بستر ارتباطات خواهد بود.

وی با تکیه بر این که کیفیت سرعت و امنیت این بستر امروز یک چالش و رقابت جهانی است، اضافه کرد: در این چالش، باوجود ظرفیتهای بالای دانشی علمی کشور، در موقعیت جهانی مناسبی قرار نداریم، در حالیکه سرعت بالا، کیفیت و امنیت اینترنت و دسترسی راحت به آن نیاز مبرم روز مردم و کسب و کار های نوین است.

فروزنده ضمن اشاره به مشکلاتی که در حوزه دسترسی به اینترنت در کشور وجود دارد، اظهار داشت: مشکلات فوق زمانی قابل حل خواهند بود که در وهله اول بستر زیر ساختی ارتباطات به صورت یکپارچه حل شود که طرح توسعه شبکه فیبر کشور در این خصوص در حال انجام می باشد. با عنایت به این که که حدود ۳۰ درصد هزینه این پروژه توسط منابع دولتی تأمین می شود و بدیهی است مابقی باید توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شود و منطقا بخش خصوصی بدون کسب درآمد معقول قادر به انجام چنین کاری نیست.

نایب رئیس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای اضافه کرد: ازاین رو برخلاف چند دوره گذشته قیمت گذاری باید در اختیار نهاد مرتبط بخش صنفی سازمان نظام صنفی رایانه ای و نهادهای مرتبط قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه از طرفی حل مبحث ورود انحصاری پهنای باند به کشور هم چالشی است که سال هاست که مداوم مطرح شده و توجهی به آن نشده است، خاطرنشان کرد: سایر مشکلات این امر سبب می شود تأمین کنندگان سرویس، نتوانند شبکه یکپارچه خویش را مدیریت و با حداکثر ظرفیت به درستی بهره برداری کنند؛ علاوه بر آن از قیمت رقابتی در سطح جهانی به طور مطلوب و بهینه استفاده نمایند.

وی اضافه کرد: مردم و کسب و کارها به علت اعمال محدودیت هایی که بعضی از آنها ضروری و گاها بازدارنده هم نبوده به سمت استفاده از وی پی ان ها و پهنای باند ماهواره ای رفته اند که علاوه بر این که سبب تحمیل هزینه اضافی به سبد خانوار شده است، سبب شده بعضی از افراد از دو یا چند دستگاه موبایل استفاده کنند، چون که برخی برنامه ها با وی پی ان کار کرده و برخی دیگر بدون وی پی ان کار می کند؛ تمام این موارد سبب ایجاد هزینه اضافی به کسب و کارها و مردم شده است.

وی در ادامه ضمن اشاره به صدمه هایی که عدم دسترسی به اینترنت به بخش خصوصی وارد می کند، تشریح کرد: یک قسمتی از بخش خصوصی عرضه کننده خدمات اینترنت به صورت مستقیم هستند که درآمد آنها ناشی از استفاده از پهنای باند و اینترنت است. وقتی که دسترسی پایین باشد و مردم نتوانند از اینترنت استفاده کنند، خود به خود درآمد این بخش کم می شود. باید تاکید کنم که سیاست جاری فیلترینگ اثرات دیگری هم غیر از برنامه های اینستاگرام و واتساپ داشته است که مبحث اختلال نوتیفیکیشن ها از آن جمله است به طوریکه این مورد استفاده از هر اپلیکیشنی را دارای اختلال جدی کرده بود.

فروزنده با تکیه بر اهمیت اینترنت در زندگی روزمره، اظهار نمود: تأثیر اینترنت بر زندگی و کسب و کار مردم غیر قابل کتمان است. هم اکنون تمام شرکت ها و مردم سرویسهای خویش را بر روی اینترنت عرضه یا دریافت می کنند و اگر این مورد مبتلا به اختلال شود، عملا کل سیستم مختل می شود. دولت و حاکمیت هم خدمات خویش را در اینترنت عرضه می کند، ازاین رو اختلال و قطع این سیستم سبب نارضایتی عمومی و اشکالات اساسی تری خواهد شد و در صورت مشکل هم دریافت کنندگان اینترنت هم عرضه کنندگان خدمات گرفتار مشکل می شوند.
1402/09/21
13:41:21
0.0 / 5
231
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزینیک