دستاورد دانش بنیان ها؛

ساخت بینی الکترونیک برای شناسایی ضایعات مواد

ساخت بینی الکترونیک برای شناسایی ضایعات مواد

به گزارش آزینیک، متخصصان یک شرکت دانش بنیان موفق به ساخت بینی الکترونیک با قابلیت ﻣﺎﻧﯿﺘﻮرﯾﻨﮓ و ﺗﺸﺨﯿﺺ ﺗﺮﮐﯿﺒﺎت ﻣﻮﺟﻮد در ﻣﻮاد، اﺻﺎﻟﺖ ﺳﻨﺠﯽ و ﮐﯿﻔﯿﺖ ﺳﻨﺠﯽ شدند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، حمیدرضا احمدی در توضیح محصولات تولیدی این شرکت اظهار داشت: محصولی که بر روی آن دانش بنیان شده ایم، بینی الکترونیک است. این دستگاه در مراکز تحقیقاتی، آزمایشگاهی و دانشگاهی کاربرد دارد و برای شناسایی ضایعه ها و به دست آوردن الگویی برای تشخیص مواد، مورد استفاده قرار می گیرد. در واقع این محصول می تواند در کنترل کیفی استفاده گردد و برای مثال کیفیت ماده ای مانند چای در انبار را با تغییر رایحه تشخیص دهد.
وی تصریح کرد: ما دستگاههای مختلفی از ساده تا های تک می سازیم که هنوز مراحل دانش بنیانی برخی از آنها را شروع نکردیم. مهم ترین دستگاهی که در شرکت ساختیم و فروش آنرا برای تکمیل شدن و انجام قالب سازی های آن متوقف کردیم، دستگاه «تست کشش و فشار یونیورسال» است که قیمت نمونه های خارجی آن حدود ۲۵ هزار یورو در برندهای معتبر است که معادل یک میلیارد تومان به بالاست. حال ما دستگاهی ساخته ایم که حد فاصل محصول خارجی و ایرانی را از نظر کیفی پر می کند.
وی درمورد حجم اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم شرکت اظهار داشت: در زمان های مختلف، تعداد نیروهای ما متفاوت می باشد، مثلاً گاهی پنج نفر نیروی مستقیم و هم اکنون هم چهار نفر در شرکت کار می کنند. به شکل پاره وقت هم دو نفر مشغول به کار هستند و در مجموع شش نفر به شکل مستقیم کار انجام می دهند. اشتغال زایی غیرمستقیم هم به صورت کامل قابل محاسبه نیست، اما به دلیل این که در بیشتر موارد دستگاههای ما برون سپاری دارند، حداقل شش نفر درگیر می شوند.
احمدی در انتها درمورد استفاده از حمایت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم اظهار داشت: یک وام ۱۰۰ میلیون تومانی برای نمونه سازی گرفتیم که بازپرداخت آن به اتمام رسیده است.


منبع:

1402/09/19
15:45:20
0.0 / 5
313
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک