۱۳ موردی که باید پیش از خرید آیفون کارکرده چک شود

۱۳ موردی که باید پیش از خرید آیفون کارکرده چک شود

آزینیک: آیفون مانند خیلی از گوشیهای رده بالا، ارزش خودرا هنگام فروش مجدد هم حفظ می نماید اما در خرید آیفون دست دوم، نکته هایی وجود دارد که نباید نادیده گرفت.به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، اگر می خواهید آیفون کارکرده بخرید، باید مطمئن شوید که شرایط ظاهری و داخلی خوبی دارد و گوشی مفقودی یا سرقتی نیست. وب سایت xda-developers در گزارشی، به بررسی مواردی پرداخته که پیش از خرید یک گوشی آیفون کارکرده، باید بررسی شوند.

گوشی را روشن کنید

ابتدا باید گوشی را روشن کنید تا مطمئن شوید به درستی راه اندازی می شود و در قفل مالک قبلی نمانده است. اگر گوشی قفل باشد، نشانه ای از احتمال سرقتی بودن آنست. به فروشنده ای که می گوید شارژ باتری تمام شده است، اعتماد نکنید و اگر ادعا کرد گوشی تا زمان فروش، قفل می ماند، از او بخواهید که قفل گوشی را در حضور شما باز کند.

گوشی را برای لطمه فیزیکی احتمالی بررسی کنید

بدیهی ترین موردی که اول از همه هنگام خرید آیفون کارکرده، چک می کنید، احتمال وجود لطمه فیزیکی است. صفحه نمایش ترک خورده بسادگی قابل تشخیص می باشد اما باید ظاهر گوشی را برای وجود خراش، فرورفتگی، تغییر رنگ یا هر علامت دیگری چک کنید. لنزهای دوربین را هم از نظر خراش های قابل مشاهده بررسی کنید.

اگر شخصا تلفن را بررسی می کنید، می توانید همه این موارد را به چشم خود ببینید. اگر بصورت آنلاین با فروشنده ای صحبت می کنید، عکس از هر زاویه ای از تلفن بدون قاب، درخواست کنید. مطمئن شوید که عکسهایی که ارسال می کنند، شامل تصاویر نزدیک یا عکسهایی با وضوح بالا باشد تا بتوانید برای مشاهده جزییات دقیق زوم کنید. عیوب جزئی اشکالی ندارد و شما می توانید از آنها برای چانه زنی بر سر قیمت استفاده کنید. با این وجود، فرورفتگی ها نشان میدهد که ممکنست گوشی گرفتار ضربه یا افت قابل توجهی شده باشد که نباید نادیده گرفته شود.

احتمال سوختگی صفحه نمایش و مشکلات نور پس زمینه ال سی دی را چک کنید

سوختن صفحه زمانی است که یک تصویر، مانند لوگوی سایت، بطور دائم در صفحه می سوزد. این اتفاق ممکنست در گوشیهای آیفون جدیدتر هم اتفاق بیافتد و در حقیقت، مشکلی است که در آیفون ۱۵ پرو مکس جدید گزارش شده بود و از آن زمان، این مشکل بوسیله بروزرسانی iOS حل شده است. با پخش یک ویدئو، از عدم سوختگی صفحه نمایش مطمئن شوید. همین کار را جهت بررسی مشکلات پس زمینه ال سی دی در مدلهای قدیمی تر آیفون که از صفحه نمایش سوپر رتینا ایکس دی آر استفاده نمی کنند، می توانید انجام دهید.

درباره تعمیرات گوشی سوال کنید

از فروشنده سوال کنید که آیا آیفون تا حالا تعمیر شده است یا خیر و آیا صفحه نمایش یا باتری آن تعویض شده است یا خیر. در صورت تعمیر گوشی، تعمیرکاران مستقل ممکنست از قطعات دیگری بهره برده باشند یا به گونه ای گوشی را تعمیر کرده باشند که روی عملکرد آن تاثیر گذاشته است.

پورت شارژ را بررسی کنید

کابل شارژ را به برق بزنید تا از شارژ شدن بدون ایراد گوشی مطمئن شوید. حتی می توانید با خود یک پاوربانک ببرید تا این مساله را به آسانی چک کنید. گوشی را از شارژ جدا کرده و ببینید که آیا شارژ را نگه می دارد یا باتری آن به سرعت خالی می شود. همین طور از یک هدفون سیمی استفاده کنید تا کار کردن آنرا چک کنید.

رسید خرید بخواهید

ریست کردن و فروش گوشیهای مسروقه، بسیار متداول شده است. برای اجتناب از خرید چنین دستگاهی، از فروشنده درخواست کنید قبض خرید گوشی را به شما نشان دهد.

شماره IMEI را چک کنید

شماره IMEI گوشی، مثل یک اثر انگشت دیجیتال برای دستگاه است و قانونی بودن آنرا تائید کرده و سابقه خرید گوشی، مالکیت، مشخصات و موارد دیگر را رصد می کند. با چک کردن این شماره که در گوشی در بخش تنظیمات و در قسمت درباره ی گوشی دیده می شود یا در صورت وجود جعبه، پشت آن قرار دارد، از قانونی بودن دستگاه، مطمئن شوید. این شماره، کشور، شبکه دستگاه موبایل، جزییات گارانتی، نسخه سیستم و موارد دیگر را نشان میدهد که می توانید با جزییات ارائه شده توسط فروشنده، چک کنید.

اگر ناخواسته یک گوشی آیفون مسروقه خریداری کردید ممکنست توسط پلیس ردیابی شوید و از شما خواسته شود مدرکی ارائه نمایید که از فرد دیگری خریداری نموده اند. بنابراین، بهتر است که بجای پشیمانی، مطمئن عمل کنید.

شماره سریال دومین ابزاری است که با آن می توانید قانونی بودن آیفون کارکرده را بررسی کنید. این شماره در قسمت درباره ی گوشی قابل مشاهده می باشد و بوسیله آن، می توانید متوجه شوید آیفون چه زمانی فعال شده و تضمین آنچه زمانی به انتها رسیده است.

تست سخت افزاری انجام دهید

گوشی را شخصا جهت بررسی سالم بودن دکمه های فیزیکی و تاچ صفحه امتحان نمایید یا از فروشنده بخواهید این کار را در مکالمه تصویری انجام دهد. سپس با بهره گیری از تمام حرکات متداول مانند ضربه زدن، تند کشیدن، و بزرگنمایی و زوم، در داخل گوشی بگردید. به وب سایت ها بروید. فروشگاه اپ استور را باز کنید. نقشه را چک کرده و به مرکز کنترل نگاه کنید و برنامه های تصادفی را انتخاب کنید تا میزان سرعت و کارآمدی آنرا بسنجید.

دوربین را امتحان کنید

دوربین ها برای تلفن های هوشمند مهم هستند و بدین جهت باید مطمئن شوید که هنوز به درستی کار می کنند. اگر دوربین های گوشی در فروشگاه های بدون مجوز تعمیر شده باشند، ممکنست دارای قطعات غیراصلی دوربین باشد. از فروشنده بخواهید چند عکس بگیرد و برای شما بفرستد یا خودتان چند عکس بگیرید. به این ترتیب، می توانید کیفیت عکس ها را بررسی کنید و مطمئن شوید که هیچ مشکلی مانند تیرگی یا ترک در لنز وجود ندارد. با بهره گیری از هر دو دوربین جلو و پشت گوشی، عکس بگیرید.

بلندگوهای گوشی را چک کنید

حتی اگر آیفون از آب خوردگی، جان سالم به در ببرد و به نظر خوب کار کند، ممکنست بلندگوهای آن لطمه دیده باشند. بلندگوهای آیفون به دلیلهای مختلف ممکنست گرفتار مشکل شوند. بررسی اینکه بلندگوها با صدای کامل و کمتر کار می کنند پیش از خرید یک آیفون دست دوم مهم می باشد. موسیقی یا ویدیو را پخش کنید و بلندگوها را در حالت بلندترین صدا قرار دهید.

همچنین، با تلفن تماس بگیرید تا بتوانید بررسی کنید که هیچ مشکل قابل توجهی وجود ندارد. حتی اگر گوشی مورد نظر، سیمکارت فعال ندارد، می توانید از فروشنده بخواهید آنرا به وای فای یا یک هات اسپات شخصی وصل کند و اگر ازراه دور درباره ی خرید صحبت می کنید، با بهره گیری از یک برنامه مکالمه اینترنتی، تماس بگیرید.

میکروفون ها را تست کنید

میکروفون هم به اندازه بلندگو اهمیت دارد. اگر میکروفون به درستی کار نکند، نمی توانید تماس تلفنی راحتی بگیرد، ویدئو ضبط کنید یا صدا را بشنوید. از فروشنده بخواهید با گوشی، صدایی را ضبط کرده و سپس برای شما پخش کند.

سلامت باتری را چک کنید

علاوه بر بررسی تعمیرات باتری و چک کردن شارژ شدن درست گوشی، سلامت باتری را در منوی تنظیمات چک کنید. به بخش تنظیمات، باتری و سلامت باتری بروید که به شما می گوید ظرفیت آن چقدر است. می توانید تعداد دفعات شارژ گوشی را هم مشاهده کنید. باتری گوشی به مرور زمان ضعیف می شود و به اندازه گوشی نو، شارژ آن دوام ندارد. در گوشی های آیفون که با نسخه iOS ۱۵.۵ و جدیدتر از آن کار می کنند، می توانید مشاهده کنید که آیا باتری تعمیر یا تعویض شده است.

در بخش درباره ی گوشی زیر شماره سریال، می توانید بخش تاریخچه قطعات و سرویس را مشاهده کنید. این بخش نشان میدهد که آیا قطعات اصل در گوشی وجود دارد یا با قطعات دیگری تعویض شده اند. برای مدلهای جدید آیفون ۱۵، تاریخ تولید باتری، اولین باری که استفاده شده و تعداد دفعات شارژ آن در قسمت درباره ی گوشی، قابل مشاهده شده است.

دقت کنید

شاید این همه درخواست از فروشنده عجیب باشد اما کسی که ریسک خرید دستگاه های الکترونیکی کارکرده را می داند، از عمل به درخواست های شما، شکایتی نخواهد داشت.
1402/09/06
13:31:28
0.0 / 5
206
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
آزینیک