معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم:

بیش از ۱۰۲ هزار نفر در شرکت های نوآور و دانش بنیان اشتغال دارند

بیش از ۱۰۲ هزار نفر در شرکت های نوآور و دانش بنیان اشتغال دارند

به گزارش آزینیک، معاون فناوری و نوآوری وزیر علوم اظهار داشت: در کشور نزدیک به 10 هزار واحد فناور داریم و 102 هزار و 300 شغل در این تعداد واحد به وجود آمده است.به گزارش آزینیک به نقل از وزارت علوم، معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در آیین افتتاحیه سومین کنفرانس ملی انجمن علمی پارک های فناوری و سازمان های نوآوری ایران اظهار داشت: در کشور نزدیک به ۱۰ هزار واحد فناور داریم و ۱۰۲ هزار و ۳۰۰ شغل در این تعداد واحد بوجود آمده است و گردش مالی این شرکتها سالیانه ۳۲ همت است.
سجاد محمدعلی نژاد تصریح کرد: در سالهای اخیر زحمات فراوانی انجام شده است تا شاهد همگرایی در تمام زیست بوم نوآوری باشیم که با عنایت به این که یک پدیده جدید به حساب می آید زحمات بسیاری را می طلبید.
معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: دولت اعتقاد دارد حوزه فناوری و نوآوری را تا جایی که می تواند پشتیبانی کند و در این حوزه پارک های علم و فناوری را به عنوان پدر واحدهای فناور و نوآوری می داند و بنابراین باید جنبه های مختلف برای تجاری سازی محصولات و خدمات اجتماعی مختلف را در این پارک ها دنبال نماییم.
وی با اشاره به اینکه متولی اصلی فکر در خلق نوآوری، پارک های علم و فناوری هستند خاطرنشان کرد: در این عرصه چند دغدغه وجود دارد و برای آن برنامه داریم که یکی از آن پشتیبانی از شرکت های نوآوری و تجاری سازی محصولات آنها است که در این حوزه با وزارت صمت تفاهم کردیم که ۸ خوشه تخصصی را شکل بدهیم و یکی از پارک های علم و فناوری به عنوان محور قرار می گیرد تا بتوانیم این مورد را محقق نماییم.
وی محور دوم را رفع نیازهای کشور در حوزه محصولات وارداتی دانست و عنوان کرد: در این حوزه نیازهای صنایع و شرکت های دولتی که باید برای نیاز آنها ارز اختصاص پیدا کند، بر طبق سامانه ای که مشخص شده بررسی می شود که آیا این نیاز در داخل کشور تولید می شود یا خیر و بعد از آن تصمیم گیری می شود و محصولاتی که در این سامانه بارگذاری می شود دیگر به هیچ عنوان واردات آن صورت نمی گیرد.
محمدعلی نژاد بحث نواحی نوآوری را یکی دیگر از دغدغه های جدی خود در عرصه نوآوری دانست و خاطرنشان کرد: در این حوزه گرفتار چالش هایی با وزارت راه و شهرسازی هستیم که متأسفانه تا حالا یک تعریف مشخص از نظر شهرسازی در حوزه پهنه نوآوری نداریم که به زودی در این حوزه بسته جدیدی آماده و ارائه خواهیم کرد تا ناحیه های نوآوری برمبنای تعاملات و ظرفیت هایی که شکل می گیرد می تواند ظرفیتهای جدیدی را ایجاد نماید.
وی اضافه کرد: البته ایجاد پهنه های نوآوری در تمام محل ها شرایط ایجاد را ندارد که با احتساب این مورد و در نظر گرفتن این محدودیت در صورت ایجاد یک زنجیره بین شرکتها در ناحیه های نوآوری می توان امیدوار بود دغدغه های خیلی از شرکتها برطرف شود.
محمدعلی نژاد در آخر با دردناک دانستن جنایات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: برای تمام دغدغه مندان علم و نوآوری دردناک است که رژیمی بدون هیچ واهمه ای کودکان را بکشد و متأسفانه برخی از افراد با افتخار از این حوادث نام می برند که امیدواریم هرچه زودتر شاهد صلح در تمام مناطق باشیم.


منبع:

1402/08/20
16:45:59
0.0 / 5
207
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
آزینیک