رییس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

تامین مالی بیش از ۷۰ درصد دانش بنیان ها بوسیله صندوق نوآوری

تامین مالی بیش از ۷۰ درصد دانش بنیان ها بوسیله صندوق نوآوری

به گزارش آزینیک، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه بیش از 70 درصد شرکت های دانش بنیان بوسیله این صندوق تامین مالی می شوند، اظهار داشت: این رویکرد اصلی ماست که نیازهای زیست بوم دانش بنیان را احصاء نماییم.به گزارش آزینیک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، سومین جلسه شورای ملی توسعه زنجیره های ارزش راهبردی بامداد امروز در محل وزارت کشور اجرا شد. این برنامه با حضور مقامات کشوری همچون وزیر کشور، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، رییس سازمان شیلات ایران، عامل توسعه زنجیره ارزش آبزیان و دیگر مقامات اجرا شد.
در شروع این جلسه، دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی ضمن معرفی خدمات این صندوق به زیست بوم نوآوری کشور اظهار داشت: امروز اکوسیستم تامین مالی در دنیا یکی از با اهمیت ترین ابزارهای پیشرفت بشمار می آید. امروز در خیلی از کشورها نظام بانکی پاسخگوی نیازهای جدید تامین مالی نوآوری نیست، بدین جهت در همه دنیا نهادهای تخصصی تامین مالی فناوری شکل گرفته است.
وی اضافه کرد: بنا بر این دغدغه، فعالیت صندوق نوآوری و شکوفایی از سالهای آغازین دهه ۹۰ در کشور شروع شد و امروز در زیست بوم نوآوری به نقطه ای رسیده ایم که جمعیت شرکت های دانش بنیان به ۹ هزار شرکت رسیده است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با اعلان اینکه این صندوق ۷۹ خدمت مالی را در چهار دسته تسهیلات، ضمانت نامه، توانمندسازی و سرمایه گذاری به شرکت های دانش بنیان و فناور ارائه می دهد، اشاره کرد: آمارها می گویند تا حالا ۷۰ درصد شرکت های دانش بنیان در سراسر کشور از خدمات صندوق نوآوری بهره مند شده اند. این رویکرد اصیل ماست که نیازهای زیست بوم دانش بنیان را احصاء نماییم و برطرف سازیم.
دکتر خیاطیان اشاره کرد: از سنوات گذشته در صندوق نوآوری اهتمام داشته ایم رویکرد فعالانه در عرصه تامین مالی فناوری داشته باشیم و فقط موقعیت خودرا چنین تعریف نکنیم که شرکت های دانش بنیان به صندوق مراجعه کنند و درخواست خدمات مالی داشته باشند.
وی اظهار داشت: ما در این زمینه نگاهی عمودی را تعریف کردیم، یعنی برای جایی که نیاز به حل مسئله دارد یا مسئله ای که از نیازهای عمده کشور است، یا مسئله ای که به ارزبری بالا نیاز دارد، سازوکاری با رویکرد فعالانه در صندوق طراحی کردیم. یکی از مسائلی که با رویکرد فعالانه ما سازگار است موضوع «زنجیره ارزش» است.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در توضیح این موضوع، اظهار داشت: در حقیقت در بعضی از نیازهای کشور، ظرفیتهای برطرف کننده آن نیاز در زیست بوم دانش بنیان به وضوح مشخص است. این نکته ما را واداشت که با نگاه به زنجیره ارزش صنایع مختلف، شرکت های دانش بنیان را جانمایی کرده تا در یک زنجیره و با هم افزایی، نیازهای خاص کشور را مرتفع کنند.
خیاطیان اضافه کرد: مطالعات بسیاری دراین زمینه انجام شد و بهترین راهکار آن بود که یک عامل توسعه دانش بنیان شود و حمایت های لازم از آن به عمل آید و این عامل دیگر اجزای زنجیره را با هم متصل کند. در عرصه زنجیره ارزش با اهمیت ترین رکن ما همین عامل توسعه خواهد بود چونکه قادر می باشد هم افزایی بین همه اجزا را بوجود آورد.
برنامه صندوق برای افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP کشور
دکتر رضا قربانی، معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی نیز دیگر سخنران این برنامه بود که در سخنانی اظهار داشت: ما برای طراحی سازوکار زنجیره ارزش، ابتدا تعدادی از زنجیره ها را در کشور مطالعه کردیم. اولویت هایی که صندوق نوآوری به آن رسید در عرصه های آب و انرژی تعریف می شوند، پس کوشیدیم روی هر کدام از این دو حوزه اصلی و دیگر حوزه هایی که اهمیت داشتند متمرکز شویم.
وی اضافه کرد: در هر یک از این حوزه ها مطالعات انجام شده است. بعد از این، گام اول این بود که نقاط قابل اتکا به لحاظ فناورانه داشته باشیم و آنها را از شرکت های دانش بنیان احصاء نماییم. در گام دوم تلاش ما این بود که زنجیره را تکمیل نماییم. اهداف کلی این زنجیره این خواهد بود که با اتکا به نقاط فناوری مزیت های اقتصادی را توسعه دهیم. برداشت ما این است که مردمی سازی اقتصاد با توسعه زنجیره های ارزش امکانپذیر است.
معاون نوآوری و توسعه فناوری صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به این که این صندوق برای دستیابی اقتصاد دانش بنیان به سهم مؤثر از تولید ناخالص داخلی کشور و رسیدن به هفت درصد سهم تولیدات دانش بنیان که در برنامه هفتم توسعه پیش بینی شده است، شرایط ورود شرکت های دانش بنیان را به زنجیره ارزش صنایع فراهم نمود، اظهار داشت: با این کار، اقتصاد دانش بنیان هم دیگر فعالان یک صنعت را با خود درگیر خواهدنمود و هم می تواند سهم مؤثری از GDP کشور کسب کرده و فناوری را نیز به صنایع مختلف تزریق کند.
قربانی اشاره کرد: زیربنای این حرکت از نظر ما بخش خصوصی است که عاملی مؤثر در مردمی سازی اقتصاد به شمار می آید. صندوق نوآوری نیز به عنوان نهادی حاکمیتی فقط نقش تسهیل گر را به عهده خواهد داشت.


منبع:

1402/08/13
09:11:29
0.0 / 5
276
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
آزینیک