توسط محققان دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفت؛

طراحی و ساخت سامانه تولید بذر مصنوعی ارکیده

طراحی و ساخت سامانه تولید بذر مصنوعی ارکیده

آزینیک: پژوهشگران دانشگاه تربیت مدرس در قالب یک رساله دکتری موفق به طراحی، ساخت و ارزیابی سامانه تولید بذر مصنوعی شدند.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، تکنولوژی بذر مصنوعی، ابزاری بالقوه بمنظور تسریع و تسهیل تولید کلون های گیاهان نسبت به بذر است. امروزه روش کپسوله کردن ریزنمونه ها برای تولید بذرهای مصنوعی به ابزاری مهم در تکثیر گیاهان تبدیل گشته است.
ماندانا محفلی، دانش آموخته دکتری تخصصی مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشگاه تربیت مدرس که در قالب رساله دکتری خود با راهنمایی سعید مینایی و با بهره بردن از حمایت های بنیاد ملی علم ایران موفق به اجرای این طرح شده است، اظهار داشت: فناوری بذر مصنوعی روشی است که با بهره گیری از آن می توان ریزنمونه های رویشی، جنین های پیکری، جوانه ساقه، پروتوکورم یا هر بافت دیگری که بتواند یک گیاه کامل را به وجودآورد کپسوله و ذخیره سازی کرد.
وی با اشاره به اینکه این روش به عنوان جایگزینی برای بذر معمولی به وجود آمده است و بطور موفقیت آمیزی در مزرعه یا گلخانه و همین طور بصورت کاشت مکانیکی در سطح تجاری توسعه یافته درباره ی علت انتخاب گل ارکیده برای ساخت سامانه تولید بذر مصنوعی اظهار داشت: گل های ارکیده، یکی از بزرگترین و تکامل یافته ترین گروه ها در بین نهاندانگان و گیاهان گلدار هستند و اهمیت زیادی از نظر زینتی و دارویی دارند. همین طور نقش بسیار مفیدی برای تعادل اکوسیستم جنگل ایفا می کنند، بنا بر این این گیاه، در بازار بین المللی گرانقیمت است. بر همین اساس، تقاضا برای کیفیت بالای ارکیده روزبه روز باتوجه به محبوبیت آن در صنعت باغبانی بیشتر می شود.
محفلی اشاره کرد: امروزه تولید ارکیده به یک صنعت میلیون دلاری در کشورهایی مثل تایلند، استرالیا، سنگاپور، مالزی و چند کشور دیگر تبدیل گشته است و برخی ارقام آن هم اکنون سهم قابل توجهی از تجارت کل گل در دنیا را دارد. این در حالیست که در کشور ما نشاء این نوع گل ‎ بوسیله برخی از شرکت ‎ ها و در قبال خروج قابل توجهی ارز وارد کشور می ‎شود. هم اکنون بخش زیادی از جمعیت ارکیده های وحشی از رویشگاه های طبیعی جمع آوری شده و جمعیت گونه وحشی این گل نیز به سبب ازدست رفتن تنوع زیستی، تجارت غیرقانونی و مصرف توسط مردم محلی به سرعت درحال کاهش است.
وی افزود: برای تولید بذر مصنوعی ارکیده که عمر انبارماندنی قابل توجهی داشته و در محیط کشت قادر به جوانه زنی باشد، نیاز به طراحی و ساخت سامانه ای بطورکامل مکانیزه وجود داشت که بتواند در وضعیت بطورکامل استرلیزه و بدون دخالت دست قادر به تولید بذر بوده و احتمال بروز هر گونه آلودگی میکروبی و قارچی که مانع جوانه زنی بذرها در محیط کشت می شود را به حداقل ممکن برساند.
محفلی افزود: در این تحقیق بمنظور طراحی و ساخت این سامانه و تولید بذر مصنوعی ارکیده، از پروسه کپسول سازی خودکار که روشی سریع برای تولید بذر مصنوعی است، استفاده کردیم و با این روش، یک دستگاه کپسوله سازی خودکار که می تواند کپسوله کردن جنین های پیکری ارکیده را با موفقیت به انجام برساند، طراحی و ساخته شد.
محفلی در آخر اشاره کرد: این دستگاه در اداره ثبت اختراعات پتنت ایران نیز به ثبت رسیده و تأیید شده و برای گرفتن تأییدیه جهانی به آمریکا نیز ارسال شده است. با وجود آنکه در دوره فعالیت تحقیقاتی، همه گیری کرونا، روند تحقیق را مختل می کرد اما توانستیم با تامین تجهیزات، این طرح را با موفقیت به انتها برسانیم.


منبع:

1402/07/10
15:22:01
0.0 / 5
284
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
آزینیک