یك مقام مسئول با آزینیك مطرح كرد؛

تدوین سند همکاری ایران و کوبا در عرصه سلامت و انرژی

تدوین سند همکاری ایران و کوبا در عرصه سلامت و انرژی

آزینیک: رییس مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی از تدوین سند همکاری ایران و کوبا در 3 حوزه امنیت غذایی، سلامت و انرژی آگاهی داد.امیرحسین میرآبادی در گفتگو با خبرنگار مهر، در تشریح جزییات دیدارها و نشست های جانبی معاون علمی رییس جمهور در جریان سفر به کوبا و حضور در نشست سران گروه ۷۷ اظهار داشت: معاون علمی رییس جمهور در بدو ورود به کوبا، یک دیدار اختصاصی با رییس جمهور کوبا داشت و در این جلسه تبادل نظر خوبی بر روی مطالبی نظیر امنیت غذایی، سلامت و انرژی صورت گرفت. اینها مواردی بود که به عنوان اولویت های همکاری عنوان شد. در حوزه عناوینی که از طرف رییس جمهور کوبا اعلام شد، شرکت های دانش بنیان ایرانی ظرفیت ها و دستاوردهای خوبی دارند که بعضاً تجربیات صادراتی هم داشته اند.
همکاری ایران و کوبا در عرصه های زیست فناوری و نانوفناوری
رئیس مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با اشاره به این که دیدار با وزیر علم، فناوری و محیط زیست کوبا یکی دیگر از دیدارهای دو جانبه معاون علمی رییس جمهور بود، اظهار داشت: در این جلسه بر همکاری مشترک ایران و کوبا در عرصه های مختلف علم و فناوری به خصوص زیست فناوری و نانوفناوری تاکید شد اما هر دو کشور اعتقاد داشتند که نباید همکاری ها محدود به این دو حوزه باشد. در این جلسه همین طور همکاریهای علمی و فناوری در عرصه های کشاورزی، صنایع غذایی، انرژی های تجدید پذیر و تغییر اقلیم عنوان شد.
سند همکاریهای ایران و کوبا به زودی آماده می شود
وی افزود: طرف کوبایی پیش نویس یک سند همکاری مشترک را به طرف ایرانی ارائه داد که بتوان در قالب مشخصی در عرصه علم و فناوری و بر طبق عناوینی که ذکر شد، همکاری ها شکل بگیرد. انتظار داریم در سفری که رییس جمهور کوبا به زودی به ایران خواهند داشت، این سند به امضا معاونت علمی و وزارت علم، فناوری و محیط زیست برسد تا به یک تفاهم مشترک در همکاری ها برسیم.
راه اندازی مرکز فناوری و نوآوری ایران در کوبا / تبادل پژوهشگران و متخصصان
میرآبادی با اعلان اینکه طرف کوبایی درخواست ایجاد یک مرکز فناوری و نوآوری ایران در کوبا را داشت و اعلام آمادگی کردند که زیرساختی را برای این امر در اختیار ایران قرار بدهند، اظهار داشت: همین طور در این جلسه، در عرصه تبادل متخصصان مباحثی مطرح و قرار شد ایران متخصصانی را در عرصه بایوتکنولوژی با توجه به این که کوبا ظرفیتهای تحقیقاتی خوبی دارد، به آن کشور اعزام کند و در طرف مقابل کوبایی ها متخصصانی را خصوصاً در عرصه نانوفناوری به ایران اعزام کنند. برنامه تبادل پژوهشگران، پروژه محور بوده و در حقیقت دوره های کوتاه مدتی است که افراد آموزش های تخصصی را برای پیشبرد پروژه های خود می بینند.
وی افزود: ایران و کوبا درباره ی موضوعات و محورهای کلی علم و فناوری توافق کرده اند و در آینده ای نزدیک مدل همکاری و پروژه ها نیز مشخص خواهد شد.
ایجاد یک لاین همکاری خصوصی با دانش بنیان ها در حوزه واکسن سازی
این مقام مسئول معاونت علمی ریاست جمهوری بازدید از مؤسسه واکسن سازی فینلای را از دیگر نشست های جانبی دکتر دهقانی عنوان نمود و اظهار داشت: این مؤسسه قبل از این در دوران کرونا، همکاری خوبی با انستیتو پاستور داشته است، دکتر دهقانی این همکاری را همکاری با ارزشی عنوان کردند و به طرف کوبایی پیشنهاد دادند با شرکت های بخش خصوصی فعال در عرصه واکسن سازی و بایوتکنولوژی نیز همکاری داشته باشند. همین طور به طرف کوبایی پیشنهاد داده شد، یک لاین همکاری خصوصی با شرکت های دانش بنیان نیز درباب واکسن سازی ایجاد شود. این امر می تواند سبدهمکاری دو کشور را متنوع تر می کند. در بعضی شرکت های دانش بنیان داخلی پلت فرم های پیشرفته واکسن داریم که کوبایی ها می توانند از آن بهره گیرند.
میرآبادی اشاره کرد: همین طور دکتر دهقانی طی بازدید از مرکز مهندسی ژنتیک و بیوتکنولوژی کوبا تاکید نمودند باتوجه به پلتفرمهای جدیدی که در شرکتهای دانش بنیان ایرانی ایجاد شده، زمینه های خوبی برای همکاریهای مشترک و حتی انتقال خط تولید از ایران در عرصه واکسن وجود دارد.


منبع:

1402/07/03
08:14:34
0.0 / 5
263
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
آزینیک