رییس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

شرایط پایدار بازار دارویی کشور

شرایط پایدار بازار دارویی کشور

آزینیک: به گزارش آزینیک، رئیس سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به برخی مشکلات دارویی در پاییز سال قبل تحت تأثیر تأمین نقدینگی، در عین حال شرایط فعلی بازار دارویی کشور را پایدار خواند و اظهار داشت: اگر نقدینگی مورد نیاز در اختیار شرکتهای دارویی قرار گیرد این زنجیره به خوبی کار خویش را انجام داده و داروی باکیفیت در اختیار مراکز درمانی قرار می گیرد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، دکتر سید حیدر محمدی در نشست خبری روز داروساز که در محل وزارت بهداشت برگزار شد، اظهار داشت: یکی از کاملترین و جامع ترین زنجیره های توزیع، زنجیره توزیع دارو است که در جمهوری اسلامی ایران آنرا کامل کرده ایم.
وی ادامه داد: عوامل بیرونی وزارت بهداشت سبب شد از اوایل پاییز سال قبل مشکلاتی برای اعضای زنجیره تأمین دارو به وجود آید که بخشی از آن در ارتباط با تأمین نقدینگی دارو بود و البته بخشی از آن هم رفع شد ولی بخشی وابسته به تأمین ارز بود. سال قبل در انتقال ارز مورد نیاز دارویی مشکلاتی داشتیم که سبب شد نتوانیم آن طور که باید ارز مورد نیاز تأمین کنندگان را به ذینفعان مالی منتقل نماییم و این زحمت را همکاران بانک مرکزی می کشند.
او تصریح کرد: ان شاءالله با کمک مجموعه های بانکی پیگیر برطرف شدن مشکل هستیم و بخشی از مشکلات در خرداد ماه مرتفع شد، البته هنوز هم جای کار وجود دارد.
محمدی اظهار داشت: بالغ بر ۷۰۰ میلیون دلار از اعتبار مورد نیاز ما حواله شده است و خرداد ماه ۱۲ هزار میلیارد تومان به منابع سازمان های بیمه گر تخصیص یافت تا به شرکتهای دارویی و تجهیزات پزشکی پرداخت گردد و این کمکی بود که شاید نسبت به ۶۹ هزار میلیارد اعتبار دارویی عدد بزرگی نبود، اما نسبت به سه ماه اول سال کمک شایانی بود.
او تصریح کرد: در تأمین مناسب دارو بخش های مختلفی سهیم هستند و بانکهای عامل نقش دارند؛ اینها اثرگذار هستند تا مشکلی رخ ندهد، اما اگر مشکلی پیش آید به جز وزارت بهداشت سایر دستگاه ها هم می توانند دخیل باشند. اگر نقدینگی مورد نیاز در اختیار شرکتهای دارویی قرار گیرد این زنجیره به خوبی کار خویش را انجام می دهد و داروی باکیفیت در اختیار مجموعه مراکز درمانی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: شرایط بازار دارویی پایدار می باشد و امیدواریم حَسَب وعده ها، ثبات باقی بماند. تأمین بموقع ارز اهمیت دارد و کمک می نماید تا مشکلات احتمالی دارویی مرتفع شود.
رئیس سازمان غذا و دارو اظهار نمود: امسال تابحال رشد صادرات دارو به ۴ برابر رسیده است و پیشبینی می نماییم در مقایسه با صادرات ۷۰ میلیون دلاری سال قبل، سال جاری بتوانیم صادرات را به ۲۰۰ میلیون دلار برسانیم که با تسهیلات بوجود آمده در زمینه صادرات هموار شود. صادرات دارو امروز افتخار ما است.
منبع:

1402/06/05
13:06:58
0.0 / 5
261
تگهای خبر: پزشك , كیفیت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
آزینیک