ارتباط تجربیات نامطلوب دوره کودکی با بروز مشکلات پزشکی مادام العمر

ارتباط تجربیات نامطلوب دوره کودکی با بروز مشکلات پزشکی مادام العمر

به گزارش آزینیک، برای نخستین بار، متخصصان دانشگاه کالیفرنیا در «سان فرانسیسکو» تجربیات نامطلوب در اوایل زندگی را با مشکلات پزشکی مادام العمر مرتبط دانسته اند.


به گزارش آزینیک به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، تجارب نامطلوب دوران کودکی تا اعماق دوران پیری بخصوص برای کسانی که خشونت را تجربه کرده اند، تاثیر می گذارد و شامل صدمه های جسمی و روانی است.
همینطور متخصصان دریافتند بزرگسالانی که سابقه تجربه های استرس زا یا صدمه زا در دوران کودکی داشتند، احتمال بیشتری دارد که در سالهای پایانی زندگی خود، هم اختلالات جسمی و هم اختلالات روانی و شناختی را تجربه کنند.
متخصصان اذعان کردند که تجارب استرس زا در دوران کودکی می تواند شامل آزار روانی و جسمی، خشونت در جامعه یا مدرسه، تجربه خشونت خانگی، از دست دادن ناگهانی یکی از اعضای خانواده، تجربه پناهندگی یا جنگ، بیماری شدید، استرس مالی خانواده یا طلاق والدین باشد.
به گزارش دویچه وله، این مطالعه که دو اوت سالجاری میلادی (۲۰۲۳) در ژورنال «General Internal Medicine» انتشار یافت، نشان داد کسانی که در دوران کودکی خشونت را تجربه کرده اند، در سنین ۶۰، ۷۰، ۸۰ یا بالاتر، ۴۰ درصد بیشتر در معرض اختلالات حرکتی قرار دارند و ۸۰ درصد بیشتر احتمال دارد که در فعالیتهای روزانه گرفتار مشکلات جدی شوند. این افراد، ۴۰ درصد بیشتر احتمال داشت که در نهایت مبتلا به اختلال شناختی مانند زوال عقل شوند.
مطالعه جدید نزدیک به ۳۴۰۰ شرکت کننده را مورد بررسی قرار داد که بیشتر از نیمی از آنها زن بودند و بالای ۵۰ سال سن داشتند. تقریبا ۴۴ درصد از شرکت کنندگان حداقل یک تروما را در سنین شش تا ۱۶ سالگی تجربه کرده بودند.
به قول مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های آمریکا (CDC)، احساس ناامنی در دوران کودکی با مشکلات مزمن سلامت جسمی و روانی همچون بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری های خودایمنی و افسردگی مرتبط می باشد.
در همین حال به قول متخصصان، پرداختن به ترومای دوران کودکی در مراحل اولیه امکان دارد کیفیت زندگی افراد مسن را بهبود بخشد و بار مشکلات سلامتی را در سالهای بعد کم کند.1402/05/28
12:49:32
0.0 / 5
297
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , كیفیت , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزینیک