خطر استفاده غلط از دستگاه فشارخون

خطر استفاده غلط از دستگاه فشارخون

به گزارش آزینیک، «نیویورک پست» در گزارش جدیدی به نقل از متخصصان علوم پزشکی جانز هاپکینز آورده است: دستگاه استاندارد فشارسنج که در بیشتر مطب ها استفاده می شود ممکنست برای سلامتی خطرناک باشد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، متخصصان برمبنای مطالعه منتشرشده در مجله «جاما اینترنال مدیسین» هشدار می دهند که بازوبند فشارسنج های استاندارد یا معمولی، عدد درستی را نشان نمی دهد برای اینکه بیماران برای اندازه گیری فشار خون به بازوبندهای متفاوتی نیاز دارند، بطورمثال برخی افراد نیازمند بازوبندهای بزرگ تر هستند.
در تشخیص بیماری هایی مانند فشار خون بالا که عامل اصلی بیماریهای قلبی در سرتاسر جهان است، خواندن دقیق عددِ فشارسنج، اهمیت به سزایی دارد.
بنابر سفارش های بالینی برای این منظور باید از بازوبندهای مناسب با سایز دور بازوی افراد استفاده کنید. با این وجود، پزشکان اغلب از بازوبندهای اندازه متوسط استفاده می نمایند. این بطور معمول تنها اندازه موجود برای دستگاه های فشارسنج خانگی است.
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز، فشار خون ۱۹۵ فرد بزرگسال با اندازه دور بازوی متفاوت را بررسی کردند.
در این مطالعه فشار خون شرکت کنندگان بعد از دو دقیقه پیاده روی و با بهره گیری از سه سایز بازوبند و بصورت تصادفی اندازه گیری شد؛ اندازه معمولی و استاندارد، اندازه متناسب و سایز سوم که خیلی کوچک یا خیلی بزرگ بود.
متخصصان دریافتند کسانی که به بازوبند کوچک نیاز داشتند، فشار خون پایین را نشان دادند. در عوض کسانی که به بازوبند بزرگ یا خیلی بزرگ احتیاج داشتند در صورت استفاده از بازوبند نامتناسب، تشخیص فشار خون بالا با خطاهای آشکار داشتند.
دکتر «تامی بردی»، سرپرست این تیم تخصصی در این زمینه اظهار داشت: ما از این همه اختلاف شوکه شدیم و اصلا انتظار این میزان تفاوت را نداشتم.
در نهایت، متخصصان به این نتیجه رسیدند که رویکرد سنتی و مشابه برای سنجش فشار خون همه افراد، پزشکان را گمراه می کند و سفارش های پزشکی نادرستی را در پی خواهد داشت.
این گروه پژوهشی سفارش کرد که باید درباره ی نتایج تشخیص نادرست فشار خون و همین طور ضرورت استفاده از بازوبندهای فشارسنج مناسب، هم به بیماران و هم به پزشکان آموزش داد.
به گزارش ایندیپندنت، افرادی که می خواهند فشار خون خودرا کاهش دهند باید ورزش، برنامه غذایی سالم، کاهش وزن و ترک سیگار را در صدر لیست کارهای روزمره خود قرار بدهند.
منبع:

1402/05/18
23:08:59
0.0 / 5
263
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دانشگاه , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آزینیک