رییس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در آزینیك اعلام كرد

فردا پایان عملیات هلال احمر در حج ۱۴۰۲

فردا پایان عملیات هلال احمر در حج ۱۴۰۲

به گزارش آزینیک، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان این که فردا دوم مردادماه عملیات حج ۱۴۰۲ پایان می یابد، ضمن تشریح مجموعه خدمات و اقدامات هلال احمر در سرزمین وحی، تصریح کرد که دیگر زائر بدحال در عربستان نداریم؛ زائرانی که بدحال بوده و زیر دستگاه تنفس مصنوعی بودند طی پروازهای گذشته به کشور اعزام شده اند.


دکتر سیدعلی مرعشی در آستانه پایان عملیات هلال احمر ایران در حج ۱۴۰۲، با حضور در ایسنا در تشریح اقدامات و خدمات مرکز پزشکی حج و زیارت هلال به زائرین کشورمان در سرزمین وحی، ضمن اشاره به خصوصیت های خاص حج سال جاری اظهار داشت: از آنجائیکه در دو سال کرونا حج برگزار نشده بود و همینطور در سال ۱۴۰۱ بنا به دستورالعمل عربستان سعودی، ظرفیت برای همه کشورهای اسلامی ۴۰ درصد اعلام گردید و محدودیت سنی بالای ۶۰ سال هم لحاظ شد، ازاین رو تعداد زیادی از زائرین و همینطور زائرین بالای ۶۰ سال سن از تشرف بازماندند.
وی در اینباره افزود: اما سال جاری این محدودیت وجود نداشت و طبیعی بود که تعداد زائرین با سن بالا و البته دارای بیماری های زمینه ای و مزمن هم بیشتر بود که البته استطاعت جسمی همه زائرانی که در فهرست اعزام قرار گرفتند، تایید شده بود. البته حدود ۹۰ نفر هم استطاعت جسمی آنها در خلال ویزیت ها و غربالگری ها، تایید نشد.


ویژگی های خاص حج امسال مرعشی اضافه کرد: از طرفی هم برنامه بعثه مقام معظم رهبری بر آن بود که با عنایت به طولانی شدن مدت انتظار زائرین برای تشرف به حج، تلاش شود که ظرفیت هایی از کارگزاران اجرایی برای زائرین آزاد شود. بر همین مبنا هم کاهش چشم گیر اعزام عوامل اجرایی به حج سال جاری نسبت به سال ۹۸ را داشتیم؛ در نتیجه سهم مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر از این کاهش، ۱۰۵ نفر شد و بدین سان سال جاری نسبت به سال ۹۸ حدود ۱۰۵ نفر نیروی اجرایی کمتر بود.
مرعشی به برگزاری مناسک حج سال جاری در فصل گرما اشاره نمود و اظهار داشت: ازاین رو کاهش کادر درمانی اعزامی، افزایش میانگین سنی زائرین و گرمای هوا شرایط خاصی را فراهم نموده بود و حدودا نیروهای ما به صورت معمول کارشان در شیفت های ۱۲ ساعته بود و تلاش بیشتری در جهت سلامت زائرین در طول ایام حج صورت گرفت.
۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر با اشاره به اینکه سال جاری بیشتر از ۲۳۰۰ زائر بالای ۸۰ سال در حج داشتیم، اضافه کرد: ازاین رو طبیعی بود که شرایط سنی زائرین و تغییرات آب و هوایی و شرایط گرمای هوا، میزان موارد گرمازدگی را افزایش دهد. برهمین اساس هم ما برنامه و پروتکل خاصی را برای گرمازدگی در نظر گرفتیم؛ هرچند که برخی امکان دارد این موارد را رعایت نکنند؛ چونکه زائر حدود ۱۶ سال در نوبت تشرف مانده بود و تاریخ اسلام هم همه در مکه و مدینه است و همه مشتاق دیدن و بهره معنوی هستند؛ ازاین رو این مورد و همینطور اعمال در روزهای تشریق بویژه در منا و رمی جمرات هم مستلزم طی مسافت هایی در خلال روز و آفتاب است و همین مبحث هم شانس گرمازدگی را بیشتر می کرد.
مرعشی در عین حال اظهار داشت: اما علیرغم این موارد سال جاری حج خوبی بود و خدماتی که داده شد مجموعا خدمات قابل قبولی بود؛ به صورتی که در یکی از جلسات بعثه مقام معظم رهبری و در اواسط عملیات حج، اعلام نمودند که بر اساس نظرسنجی صورت گرفته، رضایتمندی از خدمات بهداشتی و درمانی ۸۵ درصد بوده است که رقم قابل قبولی است؛ چونکه حدودا پس از سه سال حج کامل داشت برگزار می شد.
چگونگی فعالیت پزشکان و مراکز درمانی در حج امسال وی در پاسخ به سوال ایسنا در رابطه با تعداد نیروهای اعزامی مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به سرزمین وحی جهت ارائه خدمات بهداشتی و درمانی، اظهار داشت: استعداد نیرویی ما مجموعا ۴۲۰ نفر بود که در دو قسمت «بیمارستانی» و «پزشکان مجموعه و درمانگاهی» شکل گرفت. در مکه حدودا در هر مکانی که زائرین اسکان داشتند، بسته به تعداد زائرین، پزشک حضور داشت. حدودا به ازای هر ۴۰۰ زائر یک پزشک داشتیم و پزشکان هم در مطب های هشت ساعته، ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته فعالیت می کردند. در مکه ۱۲ مکان هشت ساعته و مابقی همگی ۱۶ ساعته و ۲۴ ساعته بودند.
مرعشی همینطور اظهار داشت: در تخصص های بیمارستانی هم متخصص داخلی و زیرگروه های فوق تخصصی شامل فوق تخصص ریه، غدد، گوارش، متخصص قلب، اعصاب و روان، نورولوژی، رادیولوژیست، زنان و زایمان، طب اورژانس و دندانپزشک در بیمارستان هلال ایران در مکه حضور داشتند.


داروهای ارسالی به عربستان رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر همینطور در رابطه با داروهای ارسالی به عربستان به ایسنا اظهار داشت: در زمینه دارو هم بر مبنای رصدی که از سالهای قبل داشتیم و امکان بیماری های موجود، گروه فارماکوپه تخصصی مرکز پزشکی حج و زیارت شامل داروسازان آشنا به حج و برخی از اعضای هیات علمی دانشگاه ها، مجموعا فارماکوپه دارویی شامل ۴۰۰ قلم دارو را تهیه می کنند و میزان آن بسته به مصارف سالهای قبل با درصدی بیشتر با عنایت به شرایط موجود انتخاب می شود.
وی ادامه داد: عمده داروها از کشور خودمان خریداری و پیش از اعزام زائر، با هماهنگی سعودی ارسال می شود. داروها هم با روش غیرمستقیم ارسال می شود چونکه پرواز مستقیم به جده و مدینه نداریم و در نتیجه باید با ایرلاین دیگری قرارداد ببندیم و دارو حمل شود به دبی یا استانبول و از آنجا برای جده بارگیری شود. این فرایند برای سال جاری هم صورت گرفت و بر همین مبنا هم هزینه نسبتا سنگینی برای ارسال دارو تحمیل می شود. اما باوجود این موارد باز هم صرفه به خرید داروی داخل کشور است؛ چونکه هم پشتیبانی از تولید داخل صورت گرفته، هم پزشکان کشورمان با این داروها آشنا هستند و همینطور این داروها با سلیقه و ذائقه زائر هم سازگار است. البته هر سال بخشی از داروها هم از عربستان خریداری می شود مثلاً سرم یا بخشی از داروهای شربتی به علت وزن سنگین و قیمت و حمل و نقل به صرفه تر است که از همان جا خریداری شوند و این اقدام هم صورت می گیرد.
بیش از ۶۸۰هزار خدمت پزشکی به حجاج ایرانی مرعشی با اشاره به اینکه دوم مرداد عملیات حج مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر تمام می شود و الان حدودا مکه خالی از زائر شده و مدینه همچنان ادامه دارد، در رابطه با خدمات ارائه شده تا ۳۰ تیرماه اظهار داشت: مجموع خدماتی که در حج سال جاری داده شد بیشتر از ۶۸۰هزار خدمت بود که بیشتر از ۵۰۰ هزار مورد آن ویزیت در مجموعه ها و بیمارستان ها بود. همینطور ۳۲ هزار مورد از این ویزیت ها ویزیت تخصصی بوده است و بیشتر از ۳هزار خدمت رادیولوژی و سونوگرافی ارائه شده است؛ به صورتی که بیشتر از ۲۱۰۰ رادیوگرافی و بیشتر از ۸۰۰ مورد سونوگرافی انجام است. همینطور بیشتر از ۲۵۰۰ مورد بیمار بستری در بیمارستان هلال ایران در عربستان و ۲۶۵ بستری در بیمارستان سعودی داشتیم.
۹۴ جراحی برای زائرین ایران در حج ۱۴۰۲ رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر، اضافه کرد: در این زمان ۹۴ مورد عمل جراحی صورت گرفته که اغلب این اعمال، جراحی ارتوپدی بوده که ناشی از زمین خوردن و شکستگی های مختلف در اندام ها بوده است. بیشترین شکستگی هم شکستگی گردن استخوان ران بوده که تحت عمل قرار گرفتند. بیش از ۵۰۰ مورد دیالیز هم برای ۱۹ بیمار دیالیزی که در این سفر همراه ما بودند انجام شده و این بیماران به صورت معمول به هفته ای دو تا سه مرتبه دیالیز نیاز داشتند. یک عمل جراحی قلب باز و سه مورد هم استنت گذاری عروق قلب در این زمان برای زائرین و البته به صورت مجانی انجام شده است.
به قول مرعشی، مسن ترین زائر حج سال جاری فردی ۱۱۱ از کردستان و کوچکترین هم شیرخوار ۹ ماهه از استان کرمان بوده است.
بیماری ها تنفسی و گرمازدگی؛ بیشترین بار مراجعات به پزشکان او همینطور در پاسخ به ایسنا در رابطه با بیشترین بار مراجعات زائرین به پزشکان در حج سال جاری، اظهار داشت: بیشترین مراجعات در درجه اول ناراحتی های تنفسی بوده است؛ چون که آنجا زائرین از همه کشورهای اسلامی حضور دارند و تجمع هم خیلی فشرده است و این موارد سبب می شود که عفونت های تنفسی که سرعت انتقال زیادی دارند سریع منتقل شوند. همین مبحث هم دلیل مراجعات زیاد می شود؛ چونکه زائر حدود ۳۰ روز در آنجا حضور دارد و تمایل دارد که حداکثر استفاده را از زمان ببرد و در صورت بیمار شدن هم خواستار تسریع در بهبودی است. این درحالیست که در این بیماری ها هم عمده تجویزها مصرف مایعات گرم و استراحت است. زائری را داشتیم در این سفر ۱۸ مرتبه برای ویزیت مراجعه نموده است. ازاین رو فرهنگسازی هم در این حوزه نیاز داریم چون که وقتی مراجعات زیاد شود امکان دارد در کیفیت خدمات اثرگذار باشد.
تعبیه تونل های هوای سرد در منا و عرفات مرعشی، دومین علت رفتن به پزشکان را گرمازدگی عنوان نمود و اظهار داشت: سال جاری حدودا ۴۶۰۰ گرمازده در منا و عرفات داشتیم؛ این موارد از شدت های کم تا شدید که منجر به نارسایی کلیه می شود، وجود داشته است. با عنایت به گرمای هوا، هم دولت سعودی اقداماتی را برای ایام تشریق انجام داده بود و هم ما مثل هر سال و با عنایت به تجربه تیم پزشکی مان در اربعین، اقداماتی را انجام دادیم؛ بدین سان هم در منا و هم در عرفات تونل های هوای سرد را تعبیه کرده بودیم تا زائرانی که گرمازدگی شدید دارند از آن استفاده نمایند. سرم سرد هم به مقدار کافی آماده وجود داشت تا بمحض ورود زائر گرمازده، رگ گیری شده و با استفاده از این سرم ها درجه حرارت وی پایین آید. به دنبال همین اقدامات هم سال جاری در منا و عرفات فوتی ناشی از گرمازدگی نداشتیم.


رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر اضافه کرد: هم در منا و هم در عرفات دو اورژانس کامل با تخت های زیاد فراهم کردیم. لازم به ذکر است که کل مجموعه پزشکی ۴۲۰ نفره در روزهای تشریق تقسیم می شوند؛ چونکه همزمان تعدادی زائر بیمار داریم که از مکه با اتوبوس آمبولانس، آمبولانس و تیم پزشکی به منا و عرفات منتقل و سپس به بیمارستان در مکه بازگردانده می شوند. در نتیجه همزمان باید یک تیم در بیمارستان مکه داشته باشیم. یک تیم هم در منا داریم؛ چونکه در حالیکه همه زائرین ما در عرفات هستند به علت این که اهل سنت در فقه شان هست که باید اول به منا مشرف شوند و بعد به عرفات بروند، در نتیجه روز هشتم هم در مکه بیمارستان مان فعال است هم در منا یک تیم پزشکی داریم هم در عرفات یک تیم کامل داریم. البته سالهای گذشته عمده فعالیت مان در مجموعه بیمارستانی مان در عرفات و منا بود؛ اما سال جاری در بخش های مختلفی که زائرین حضور داشتند؛ شامل هشت منطقه در عرفات و هشت منطقه در منا؛ هشت درمانگاه شبانه روزی هم با تیم های پزشکی مستقر شدند تا دسترسی زائر آسان تر باشد و در این هوای گرم رفت و آمد به بیمارستان نداشته باشند. بر همین مبنا هم خوشبختانه سرویس مناسب و خوبی داده شد.
استفاده از ظرفیت کادر درمان حاضر در کاروان ها مرعشی همینطور به اقدام جدید مرکز پزشکی حج و زیارت هلال احمر در حج سال جاری جهت استفاده از ظرفیت کادر درمان حاضر در کاروان ها، اظهار داشت: با عنایت به مشخص بودن شغل زائرین در زمان ثبت نام اولیه در کاروان ها، پیش از اعزام کاروان ها با این افراد تماس گرفته شد که آیا حاضر هستند ضمن اینکه زائر هستند به تیم پزشکی هم کمک کنند، درصدی از این افراد هم اعلام آمادگی کردند و بدین سان از خدمات آنها در همان مجموعه هایی که خودشان ساکن بودند استفاده شد و گاها هم بعضی از آنها حتی بیشتر از یک شیفت کاری ارائه خدمات داشتند.
او همینطور به ایسنا اعلام نمود که دیگر زائر بدحال در عربستان نداریم؛ زائرانی که بدحال بوده و زیر دستگاه تنفس مصنوعی بودند طی پروازهای گذشته به کشور اعزام شدند. هم اکنون هم سه - چهار مورد بستری ناشی از شکستگی استخوان داریم که می توانند با شرایط عادی طی دو - سه روز آینده به کشور منتقل شوند و مشکل خاصی ندارند.
استقبال از بیمارستان ایران در مکه رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکرات هلال احمر ایران با کشورهای دیگر در روزهای حج، اظهار داشت: سال جاری برای نخستین بار در روزهای حج ما دعوتی از بعثه های طبی کشورهای اسلامی داشتیم و استقبال خوبی هم صورت گرفت؛ به صورتی که بیشتر از ۳۰ نفر از کشورهای مختلف همچون کشورهایی که بعثه های طبی فعال دارند مانند ترکیه، سنگال، عراق، اندونزی، پاکستان و... (مجموعا از ۱۰ کشور) حضور بهم رساندند و جلسه خوبی در جهت انتقال تجربیات برگزار شد و البته امکانات بیمارستان ما در مکه برایشان بسیار جالب بود. در آن جلسه عنوان شد که اگر نشست هایی را داخل ایران داشته باشیم و این تبادل اطلاعات صورت گیرد، می تواند بسیار کمک کننده باشد. بر همین مبنا هم مقرر شد پس از اربعین کنگره ای را در این حوزه داشته باشیم و از این کشورها دعوت شود.
او همینطور در رابطه با همکاری عربستان در حج سال جاری به ایسنا اظهار داشت: سال جاری همکاری ها خیلی خوب بود. عمده مشکلاتی که ما هر سال داشتیم یکی در مورد ترخیص دارو بود و دیگری گرفتن مجوزهای مراکز درمانی؛ این موارد سال جاری به نسبت سالهای گذشته بسیار تسهیل شده بود و همکاری نزدیک تر بود. نشستی را هم دکتر کولیوند با رئیس جمعیت هلال احمر عربستان داشتند که جلسه بسیار مفید و سودمندی بود و روابط و ارائه خدمات را تسهیل کرد. همینطور نشستی هم با روسای بیمارستان های سعودی و بازدیدی از بیمارستان هایشان داشتیم که مانند هر سال موثر بود.


آسیب شناسی عملیات حج ۱۴۰۲ رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در قسمت پایانی صحبت هایش به ایسنا اظهار داشت: به صورت طبیعی صدمه شناسی هر عملیاتی به بهبود آن عملیات برای سال بعد کمک می کند؛ ازاین رو این صدمه ناشی را در روزهای حج انجام دادیم و به بعثه مقام معظم رهبری، سازمان حج و زیارت و همینطور ریاست محترم هلال احمر ارائه دادیم و امیدواریم با رفع برخی چالش ها، خدمات سال آینده بهتر صورت گیرد.
وی اظهار داشت: ازاین رو اگر حج عمره هم راه بیفتد که امیدواریم سال جاری این کار صورت گیرد، خدمات بهتر و راحتتر می تواند انجام شود؛ چونکه قسمتی از زیرساخت های ما در زمان عمره باید آماده و در موسم حج از آن استفاده گردد.
منبع:

1402/05/02
08:07:41
0.0 / 5
279
تگهای خبر: پزشك , ترخیص , خدمات , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک