بازبینی ۳۱ مطالعه بین المللی نشان داد

کودکان به کووید مزمن مبتلا می شوند

کودکان به کووید مزمن مبتلا می شوند

به گزارش آزینیک، داده های تحقیقات جدید نشان داده است که نزدیک به یک پنجم کودکان مبتلا به کووید۱۹ امکان دارد همچنان علایم ماندگاری را ماه ها بعد از عفونت اولیه خود داشته باشند.


به گزارش آزینیک به نقل از نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، بازنگری ۳۱ مطالعه بین المللی نشان داد که بیشتر از ۱۶ درصد از کودکان و نوجوانان مبتلا به کووید دست کم سه ماه پس از ابتلای اولیه همچنان مشکلاتی چون گلودرد، تب های مداوم، خستگی و ضعف عضلانی داشتند.
کارشناسان می گویند: این یافته ها به اطلاعات گنجانده شده در یک تصویر درحال تکامل از چگونگی تاثیر کووید روی کودکان در بلندمدت می افزاید. به قول آنها، آن چه واضح است اینست که کودکان امکان دارد به کووید طولانی (کووید مزمن) مبتلا شوند و این یک اتفاق نادر نیست.
«ذوالفقار بوتا»، متخصص ارشد مرکز بهداشت جهانی کودکان در بیمارستان کودکان بیمار در «تورنتو» در اینباره اظهار داشت: این یک عفونت بی اهمیت نیست و ما باید آنرا جدی بگیریم.
بیشتر از سه سال بعد از شروع همه گیری کووید۱۹، کووید طولانی یک راز باقی مانده است و اثرات آن بر کودکان هم از این قاعده مستثنی نیست.
همینطور دکتر «ملیسا استاک ول»، رئیس بخش سلامت کودکان و نوجوانان در کالج پزشکان و جراحان دانشگاه «کلمبیا» در شهر نیویورک اظهار داشت: مطالعات در این خصوص در حال انجام می باشد.
استاک ول و همکارانش در دانشگاه کلمبیا بخشی از یک مطالعه ملی بزرگ به نام «RECOVER» هستند که توسط مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده تأمین مالی شده و هدف آن درک بهتر اثرات بلندمدت کووید در بزرگسالان و کودکان است.
استاک ول خاطرنشان کرد: باآنکه نمی توان دقیقا اظهار داشت که چند درصد از کودکان به کووید طولانی مبتلا می شوند با این وجود شواهد نشان داده است که رقم تقریبی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد است.
وی ادامه داد: این آمار واقعاً نگران کننده است چونکه تعداد بسیار زیادی از کودکان به کووید طولانی مبتلا هستند.
با این وجود، او تصریح کرد: فکر نمی کنم بیشتر مردم حتی بدانند که بچه ها به کووید طولانی مبتلا می شوند.
همینطور هنوز معلوم نیست که چرا بعضی از کودکان تحت تاثیر کوویدطولانی قرار می گیرند و برخی دیگر در امان هستند.
طبق گفته استاک ول، به نظر می آید بین شدت کووید و خطر علایم طولانی مدت ارتباط وجود دارد: کودکانی که به نوع شدیدتر این عفونت مبتلا می شوند در معرض خطر بیشتری قرار دارند. با این وجود این متخصص اظهار کرده است کودکانی که عفونت های خفیف دارند یا حتی علائمی ندارند هم می توانند به کووید طولانی مبتلا شوند.
جهت بررسی فعلی، این تیم مطالعاتی ۳۱ مطالعه انتشار یافته بین دسامبر ۲۰۱۹ و دسامبر سال قبل میلادی (۲۰۲۲) را تحلیل و بررسی کرد که شامل بیشتر از ۱۵ هزار کودک و نوجوان مبتلا به عفونت های تایید شده کووید۱۹ بوده است.
به قول تیم مطالعاتی، شایع ترین علایم شامل گلودرد و تب مداوم، خستگی، مشکلات خواب و ضعف عضلانی بوده است. با این وجود کودکان - مانند بزرگسالان مبتلا به کووید طولانی- دارای مجموعه ای از مشکلات دیگر همچون سردرد، تنگی نفس و علایم گوارشی مانند اسهال و درد شکم هم بودند.
استاک ول اظهار داشت: در این مرحله، مدیریت کووید طولانی با هدف کاهش علایم خاص کودک است.
متخصصان این مطالعه اظهار کردند: برای کودکان و والدینشان، یک سوال مهم اینست که این وضعیت چقدر ادامه خواهد داشت؟ متخصصان هنوز درحال مطالعه دوره معمولی کووید طولانی هستند اما بر مبنای آن چه شناخته شده است، حداقل برخی از کودکان در فاصله شش تا ۱۲ ماهه بهتر می شوند.
در همین حال فقدان مطالعات در کشورهای با درآمد متوسط ​​و کم هم مشکل دیگری در این حوزه است. در این کشورها، با دسترسی محدود به واکسن ها و درمان ها، شیوع کووید طولانی در میان کودکان در واقع می تواند بیشتر باشد.
منبع:

1402/05/01
10:28:40
0.0 / 5
276
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک