رییس صندوق نوآوری و شكوفایی:

شرکت های دانش بنیان توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند

شرکت های دانش بنیان توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند

به گزارش آزینیک، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اظهار داشت: شرکت های دانش بنیان و دیگر اجزای زیست بوم نوآوری رشد بسیار خوبی داشته و امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند.به گزارش آزینیک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر محمدصادق خیاطیان، رئیس صندوق نوآوری در جریان بازدید از ناحیه نوآوری شریف، در نشست مشترکی با رئیس دانشگاه صنعتی شریف، رئیس پارک علم و فناوری و همین طور رئیس صندوق پژوهش و فناوری شریف، به بحث و بررسی پیرامون راهکارهای توسعه فعالیت ها و جهش تولید شرکت های دانش بنیان مستقر در ناحیه نوآوری شریف پرداختند.
ناحیه نوآوری شریف به یک زیست بوم مثال زدنی در کشور تبدیل گشته است
در این جلسه دکتر خیاطیان ضمن ابراز خرسندی از دستاوردها و توانمندی های شرکت های دانش بنیان و فناور مستقر در ناحیه نوآوری شریف اظهار داشت: امروز ناحیه نوآوری شریف به یک زیست بوم مثال زدنی در کشور تبدیل گشته است. دستاوردها و اقدامات انجام شده در دو دهه گذشته در این مرکز، ناحیه نوآوری شریف را به مرکزی تبدیل نموده که می تواند الگویی برای سایر بخش ها و زیست بوم های نوآوری کشور باشد.
وی اضافه کرد: بنظر می رسد که باید الگوی فعالیت ها و کارهای ناحیه نوآوری شریف را به دیگر بخش های نوآوری کشور نیز تسری داد.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی همین طور اظهار داشت: یکی از مسائل مهم ما در عرصه برنامه ریزی فناوری، به رسمیت شناختن تنوع پارک های علم و فناوری است. باتوجه به رشد بیش از پیش زیست بوم نوآوری کشور، دیگر یک مدل و الگو از پارک های علم و فناوری پاسخگوی نیاز زیست بوم فناوری کشور نیست و باید برنامه ریزی هایی برای ایجاد مدلهای متنوعی از پارک های علم و فناوری با کارکردهای متفاوت را تعریف نماییم.
خیاطیان با تأکید بر این که امروز زیست بوم نوآوری در همه استانهای کشور با رشد بسیار شایان توجهی روبه رو شده است، بیان کرد: در همه استانهای کشور، شرکت های دانش بنیان و دیگر اجزای زیست بوم نوآوری رشد بسیار خوبی داشته و امروز توان حل مسائل بزرگ ملی را پیدا کرده اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود اشاره کرد: رویدادها و برنامه های دانشجویی در دانشگاه ها به ویژه در دانشگاه صنعتی شریف علاوه بر نتایج و ثمرات بسیاری که دارد، می تواند همچنان ایده ها و خلاقیت های نوآورانه دانشجویان را به بدنه زیست بوم نوآوری کشور متصل کند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی، رکن و محور اصلی زیست بوم نوآوری در هر کشوری را نیروی انسانی آن کشور عنوان نمود و اظهار داشت: اگر نیروی تربیت یافته و کارآمدی وجود نداشته باشد، عملا فناوری توسعه نخواهد یافت؛ بدین سبب همه تلاش ما باید این باشد که نیروی انسانی مبدع، کارآمد و متعهدی تربیت نماییم که بتواند نقش خودرا در توسعه فناوری کشور ایفا کند.
خیاطیان با اشاره به کوشش های صندوق نوآوری و شکوفایی در سالهای قبل برای فراهم ساختن ابزارهای مختلف تامین مالی فناوری با همکاری سایر بازیگران زیست بوم اظهار داشت: در این دوره نیز ابزارهای جدید متنوعی را طراحی نموده ایم. همین طور با مشارکت خوب شبکه بانکی کشور توانستیم حجم زیادی از پروسه تامین مالی را تسهیل نماییم. رساندن شرکتها به منابع بانکی نیز از ماموریت های ماست و از طرف دیگر، بازار سرمایه و برش اقتصاد مردمی در عرصه دانش بنیانی نیز استفاده از تامین مالی جمعی است که در این زمینه، نشست های خوبی با رئیس سازمان بورس داشتیم.
وی با اعلان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی این توانایی را دارد که ابزارهای جدیدی را برای توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان تعریف کند، اظهار داشت: شرکتها می توانند به صندوق بگویند که چه ابزاری نیاز دارند تا متناسب با نیازشان آنرا تعریف نماییم. از طرف دیگر، برنامه ما این است که از منابع دولتی فاصله بگیریم و بازیگران گوناگون زیست بوم تامین مالی را ارتقاء بخشیم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به ورود شرکت های بزرگ به حوزه پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: قانون جهش تولید دانش بنیان نیز در این راه ظرفیتهای خوبی را برای این شرکت های بزرگ به وجود آورده است تا ظرفیتهای خودرا به میدان توسعه اقتصاد دانش بنیان بیاورند.
خیاطیان در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه صندوق نوآوری و شکوفایی به نوبه خود در شکل بخشیدن به ناحیه نوآوری شریف ایفای نقش کرده است، اظهار داشت: بطور مثال، در برج فناوری طرشت حدود ۸۰ شرکت دانش بنیان و فناور مستقرند که ۱۶ شرکت در مجموع ۳۰ میلیارد تومان برای استقرار در این برج از محل خط اعتباری از صندوق نوآوری و شکوفایی، تسهیلات استقرار دریافت نمودند.
خیاطیان همین طور تامین خط اعتباری صندوق پژوهش و فناوری شریف را از دیگر اقدامات صندوق نوآوری و شکوفایی برشمرد و اظهار داشت: صندوق دانشگاه یکی از بازیگران مهم ناحیه نوآوری شریف است که سرمایه اولیه آن ۱۳۰ میلیارد تومان است و ما نیز ۵۴ میلیارد تومان خط اعتباری و ۷۵ میلیارد تومان تسهیلات جعاله به این صندوق اعطا کرده ایم.
باید مسیر ایده پردازی را برای دانشجویان هموار کنیم
در ادامه این جلسه، دکتر رسول جلیلی، رئیس دانشگاه صنعتی شریف با اعلان اینکه این دانشگاه امروز یکی از مراجع علمی کشور است و بالاترین رتبه بندی دانشگاهی را در کشور دارد و در جهان نیز زبانزد خیلی از مجامع علمی است، اضافه کرد: دانشگاه شریف حالا جایگاه خیلی خوبی پیدا کرده است. خیلی از مقامات سیاسی منطقه، دانشگاه شریف را می شناسند و این جز با سرمایه گذاری جمهوری اسلامی و تلاش دانشجویان و اساتید اتفاق نیفتاده است. ما نیز باید این کانون را حفظ نماییم و حفظ آن با نگاه عادلانه امکان دارد.
جلیلی بیان کرد: فرسودگی تجهیزات و قواعد بروکراتیک مانع از ایده پردازی دانشجویان شده و موجب می شود که از ماندن و راه اندازی ایده های فناورانه خود در داخل کشور منصرف شوند، بدین سبب باید تلاش نماییم مسیر را برای ایده پردازی آنها هموار نماییم.
صندوق نوآوری حمایت های مختلفی را از صندوق پژوهش و فناوری شریف به عمل آورده است
دکتر سیاوش ملکی فر، معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه، با اعلان اینکه صندوق در سالهای قبل تلاش نموده است تا در کنار زیست بوم نوآوری شریف باشد، اظهار داشت: در سالهای قبل صندوق نوآوری حمایت های مختلفی را از صندوق پژوهش و فناوری شریف به عمل آورده است، چونکه این صندوق، موتور تامین مالی طرح های ناحیه نوآوری شریف بوده است. البته نباید فراموش نماییم که امروز نیاز شرکت های دانش بنیان ناحیه نوآوری شریف بالا رفته و در این راستا، صندوق نوآوری و شکوفایی با ابزارهای خود به حمایت مستقیم از این شرکتها می پردازد. برای مثال یکی از شرکت های دانش بنیان زیست بوم نوآوری شریف تا حالا بیش از ۵۰ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق نوآوری دریافت کرده است.
ملکی فر در ادامه ابراز امیدواری کرد که روند همکاریهای صندوق نوآوری و شکوفایی و ناحیه نوآوری شریف بیش از پیش توسعه یابد و در امتداد توسعه اکوسیستم نوآوری، اتفاقات خوبی را شاهد باشیم.
برگزاری سالانه ۱۰۰ رویداد در عرصه نوآوری در دانشگاه شریف
بهنام طالبی، رئیس پارک علم و فناوری شریف نیز در این جلسه با اعلان اینکه دانشگاه شریف سابقه بسیار درخشان و طولانی در حوزه فراهم سازی زمینه های توسعه نوآوری دارد، اظهار داشت: در خیلی از ساختارهایی که تا حالا برای توسعه فناوری در کشور به وجود آمده، دانشگاه شریف جز نخستین ها بوده است. برای مثال پارک علم و فناوری شریف از اولین مراکزی بود که در شروع دهه هشتاد به وجود آمد. صندوق پژوهش و فناوری شریف نیز در سال ۱۳۸۸ به عنوان سومین صندوق پژوهش و فناوری در کشور شکل گرفت. مجتمع فناوری شریف نیز سال ۱۳۹۲ به وجود آمد و به ارائه خدمات به زیست بوم نوآوری پرداخت. شتابدهنده شریف نیز اولین شتابدهنده دانشگاهی بود.
وی بیان کرد: مجموع این ساختارها، ناحیه نوآوری شریف را ایجاد کرده است که امروز جایگاه خودرا در زیست بوم نوآوری کشور به خوبی پیدا کرده است. برج فناوری طرشت نیز بدون بودجه دولتی در پارک علم و فناوری کشور شکل گرفته است.
رییس پارک علم و فناوری شریف با اشاره به این که در محدوده پارک، زندگی عادی جریان دارد، اظهار داشت: در حقیقت پارک علم و فناوری شریف مانند دیگر پارک های علم و تکنولوژِی، مرز خودرا با فضای شهری روشن نکرده و از آن جدا نشده است. این مسئله، ظرفیت ها، فرصت ها و البته برخی محدودیت ها را نیز برای پارک به وجود آورده است.
طالبی اضافه کرد: از دهه گذشته تا امروز، دانشگاه شریف توانسته نقاط اتصال خوبی میان دانشجویان و زیست بوم نوآوری باشد. همچون می توان به این نکته اشاره نمود که دانشگاه شریف سالیانه ۱۰۰رویداد را در عرصه نوآوری برگزار می نماید. در این رویدادها بیش از ۲۶ هزار ساعت دوره آموزشی و کارگاه های متفاوت تعریف شده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت شتابدهنده شریف، اولویت اصلی این شتابدهنده را پرداختن به مسئله ایده پردازی دانشجویان و کمک به توسعه ایده ها عنوان نمود و تصریح کرد: استفاده از شبکه سرمایه گذاران نیز از دیگر برنامه های شتابدهنده شریف است. در یک دهه گذشته شتابدهنده شریف ۱۶۷ تیم فناور را پذیرش کرده است که حدود ۲۵ درصد آنها موفق به جذب سرمایه شدند.

1402/04/21
20:34:47
0.0 / 5
303
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
آزینیک