با دستاورد یك شركت دانش بنیان؛

مقاومت شیرهای صنعتی با نانوپوشش ها افزایش پیدا کرد

مقاومت شیرهای صنعتی با نانوپوشش ها افزایش پیدا کرد

به گزارش آزینیک، افزایش مقاومت قطعه در مقابل سایش و خوردگی، استقامت چسبندگی بالا و آلودگی اندک مهم ترین مزایای پوشش های نانویی است که برای شیرهای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.به گزارش آزینیک به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، شیرهای دروازه ای؛ گونه ای از شیرهای صنعتی محسوب می شوند که در آنها از یک دریچه دایره ای یا مستطیلی برای بستن مسیر سیال استفاده می شود. شیرآلات یکی از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در صنایع محسوب می شوند که دارای انواع مختلفی است. شیر دروازه ای نوعی شیر صنعتی است که برای قطع و وصل جریان حرکت خطی استفاده می شود. این محصول به صورت نیمه باز عمل نمی کند و باید به صورت کامل باز یا بسته باشد.
قطعه ای کاربردی که در صنایع مختلف کاربردهای زیادی دارد بنابراین مقاوم سازی و افزایش عمر آنها می تواند در بهبود کیفیت تولیدات صنعتی و کاهش هزینه ها اثرگذار باشد. بر همین مبنا یکی از پروژه های خاتمه یافته صنعتی که با مشارکت ستاد توسعه فناوری های نانو و میکرو معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، به همت یک شرکت دانش بنیان و بنا بر اعلام نیاز یک شرکت توسعه و نوسازی صنایع اجرایی شده، در زمینه تولید نانو پوشش های کاربردی برای شیرآلات دروازه ای است.
طرحی برای اعمال پوشش بر روی صفحات مجرابند شکل این شیرها که مقرر است در خطوط لوله انتقال نفت خام مورد استفاده قرار گیرند. پوشش استاندارد برای اعمال روی این قطعات فولادی، استالیت است و این پوشش باید به روش HVOF روی قطعات اعمال شوند.
سیالات تکمیل چاه رایج فعلی در صنعت نفت و گاز با وزن بالا از نوع کلسیم بروماید است که هم مشکل هزینه بالا و هم مشکلات تأمین از خارج را دارد. محصول معرفی شده این شرکت دانش بنیان؛ فاقد یون سمی بروماید بوده و کاملا با استفاده از مواد اولیه موجود در کشور ساخته شده و سبب افزایش چشم گیر در بهبود تکمیل و تعمیر چاه های نفت و گاز شده است.
از جمله مزایای استفاده از این نانوپوشش ها میتوان به کاهش هزینه ها تا ۶۰ درصد هزینه نمونه خارجی، پیشگیری از خروج سالیانه ۲۵ تا۳۰ میلیون دلار ارز از کشور و کاهش مشکلات آلودگی و سمیت ناشی از یون بروماید اشاره نمود.


منبع:

1402/04/20
10:05:34
0.0 / 5
288
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک