اعطای درجه عالی لابراتوار آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی به انستیتوپاستور

اعطای درجه عالی لابراتوار آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی به انستیتوپاستور

به گزارش آزینیک، مدیر روابط عمومی انستیتو پاستور ایران از کسب درجه عالی لابراتوار آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی در آزمون مهارت آزمایی سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۲۳ اطلاع داد.


دکتر احسان مصطفوی در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: در برنامه مهارت آزمایی که با هدف بررسی و ارزیابی توانایی لابراتوار های مرجع کشورها در تشخیص و شناسایی تب های خونریزی دهنده ویروسی، توسط لابراتوار مورد تایید سازمان بهداشت جهانی در استرالیا برای لابراتوار های منتخب در سراسر دنیا برگزار شد، نمونه های مجهول از نظر آلودگی به ویروس های مرگبار عامل تب های خونریزی دهنده ویروسی مورد بررسی قرار گرفتند.
وی ادامه داد: برنامه مهارت آزمایی تب های خونریزی دهنده ویروسی سازمان بهداشت جهانی، با ارزیابی توانایی لابراتوار های مرجع در تشخیص این بیماری ها، نقش مهمی در ارزیابی و ارتقای این لابراتوار ها دارد و با انجام آزمایش های دقیق و حساس به این لابراتوار ها کمک می نماید تا در پیشگیری و درمان این بیماری ها موثرتر عمل کنند.
او تصریح کرد: در این راستا، لابراتوار مرجع کشوری آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی انستیتو پاستور ایران بعنوان یکی از لابراتوار های برتر در این عرصه توانست در سال ۲۰۲۳ با کسب درجه عالی (صحت ۱۰۰ درصد) کیفیت و اعتبار خویش را در سطح جهانی نشان دهد.
وی ضمن اشاره به این که لابراتوار آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی انستیتو پاستور ایران در سال ۱۳۷۹ به راه افتاده است، خاطرنشان کرد: همینطور از سال ۱۳۸۸ با عنایت به استقرار مدیریت کیفیت، این لابراتوار توانست تاییدیه مرجع کشوری را از لابراتوار مرجع سلامت وزارت بهداشت بگیرد و بعنوان لابراتوار مرجع کشوری آربوویروس ها و تب های خونریزی دهنده ویروسی فعالیت کند.
وی در خاتمه تصریح کرد: لازم به ذکر است که تب های خونریزی دهنده ویروسی بعنوان بیماری های عفونی خطرناک، با علائمی شامل تب، لرز، درد عضلات، بی اشتهایی، سردرد و خونریزی های شدید همراه هستند. ویروس هایی مانند ویروس ابولا، ماربورگ، تب خونریزی دهنده کریمه-کنگو و ویروس تب دره ریفت، همچون ویروس هایی هستند که می توانند این بیماری ها را ایجاد کنند.
منبع:

1402/04/12
08:28:42
0.0 / 5
292
تگهای خبر: كیفیت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزینیک