رئیس صندوق نوآوری مطرح كرد؛

افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP به ۷ درصد

افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از GDP به ۷ درصد

آزینیک: رییس صندوق نوآوری و شکوفایی بر افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی (GDP) به 7 درصد تا پایان برنامه هفتم توسعه به عنوان با اهمیت ترین ماموریت این صندوق تاکید نمود.به گزارش آزینیک به نقل از صندوق نوآوری و شکوفایی، نشست مشترک مدیران صندوق نوآوری و شکوفایی و مقامات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در محل این وزارتخانه اجرا شد.
در شروع این جلسه دکتر محمدصادق خیاطیان، رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در سخنانی با اعلان اینکه خوشبختانه موضوع دانش بنیان در کشور از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است، اظهار داشت: این جایگاه بواسطه حمایت های ویژه مقام معظم رهبری و اهتمام دولت سیزدهم به اقتصاد دانش بنیان بوده است. از طرف دیگر شرکت های دانش بنیان نیز در سنوات اخیر خوش درخشیده و توانسته اند در چالش های بزرگ کشور وارد شوند و مسائل را حل کنند.
وی در ادامه، افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی کشور را از با اهمیت ترین ماموریت های صندوق نوآوری و شکوفایی در سال ۱۴۰۲ اعلام نمود و اظهار داشت: این مسئله جهت گیری محوری ما را نشان می دهد، هرچند که در برنامه هفتم توسعه نیز بر افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان به هفت درصد تولید ناخالص داخلی تاکید گردیده است.
حوزه سلامت از حوزه های پیشران دانش بنیان در کشور است
خیاطیان در بخش دیگری از سخنان خود حوزه سلامت را از حوزه های پیشران دانش بنیان در کشور برشمرد و اشاره کرد: امروز شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه سلامت، از نسبت قابل توجهی در مقایسه با تعداد کل شرکت های دانش بنیان در کشور برخوردار می باشند. باتوجه به نقش وزارت بهداشت در سیاست گذاری این بخش، صندوق نوآوری بدنبال همکاری هایی است که جهشی بزرگ تر و اساسی تر را در حوزه شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه سلامت رقم بزند.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه با تشریح ماهیت فعالیت شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه سلامت، اظهار داشت: دانش بنیان های این حوزه بطور کلی در دو دسته فعالیت می کنند؛ دسته اول در عرصه دارو و فرآورده های پیشرفته است که تعدادشان به نزدیک ۶۰۰ شرکت می رسد و دسته دوم شرکت های دانش بنیان فعال در طراحی و تولید تجهیزات پیشرفته پزشکی است که نزدیک به ۴۰۰ شرکت هستند. در مجموع تعداد کل شرکت های دانش بنیان فعال در عرصه سلامت ۹۲۵ شرکت است که ۱۱ درصد از جمعیت دانش بنیان های کل کشور را می سازند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح عملکرد صندوق نوآوری و شکوفایی در چهار سال گذشته، اظهار داشت: در سالهای قبل صندوق نوآوری نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومان در چهار بخش تسهیلات، ضمانت نامه، توانمندسازی و سرمایه گذاری با همکاری دیگر اجزای زیست بوم تامین مالی فناوری از شرکت های دانش بنیان حمایت به عمل آورده است. دراین زمینه صندوق نوآوری توانست با اهرمی کردن منابع سه هزار میلیارد تومانی خود، همکاری وسیعی را با شبکه بانکی کشور، بازار سرمایه، صندوق های پژوهش و فناوری، شتابدهنده ها و دیگر اعضای این زیست بوم در امتداد پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان، فناور و استارت آپ ها رقم بزند.
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، همچون کوشش های صندوق نوآوری و شکوفایی در توسعه زیست فناوری کشور را معطوف به افزایش سهم اقتصاد دانش بنیان از تولید ناخالص داخلی عنوان نمود و اظهار داشت: امروز میزان صادرات شرکت های دانش بنیان در آستانه یک میلیارد دلاری شدن است و ما تلاش داریم فروش آنها را به ۱۰ برابر افزایش دهیم.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی اشاره کرد: وزارت بهداشت باتوجه به ظرفیت دانشگاهی خود، ماموریت توسعه فناوری هم برای خود قائل است و اگر بتوانیم ابزارهای همکاری مناسب را جهت اجرای این ماموریت تعریف نماییم جهش های بزرگی در عرصه فناوری سلامت رقم خواهد خورد.
خیاطیان در آخر اشاره کرد: ما ابزارهای متنوع و کارآمدی را برای این هدف تعریف کرده ایم و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می تواند روی صندوق نوآوری به عنوان همکار تخصصی خود در عرصه توسعه فناوری حساب باز کند. دراین زمینه پیشنهاد می نماییم میز مشترکی بمنظور هماهنگی و هم افزایی برای اجرای برنامه ها و حل مشکلات شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت تشکیل گردد.
هدفگذاری برای کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی
دکتر مصطفی قانعی، عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و دبیر ستاد توسعه زیست فناوری نیز در این جلسه با اعلان اینکه با همکاریهای اخیر میان وزارت بهداشت، صندوق نوآوری و شکوفایی و معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، هدفگذاری های خوبی در امتداد کاهش ارزبری تجهیزات پزشکی انجام شده است، اظهار داشت: برمبنای بررسی های به عمل آمده، امروز دو محصول انسولین و پلاسما از ارزبرترین کالاهای سلامت در کشور بشمار می آیند.
قانعی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: وزارت بهداشت در دهه های گذشته دست به شرکت داری زد که البته موفق نبود و این مسئله نشان میدهد که هرگاه دولت دست به تصدی گری می زند ناکام می ماند. با این همه امروز شرکت های دانش بنیان توانسته اند بدون دخالت دولت، نقش مهمی در تامین نیازهای حوزه سلامت کشور ایفا کنند.
نقش شرکت های دانش بنیان در مدیریت هوشمندانه و منسجم در سیستم سلامت کشور
مصطفی زمانیان، دیگر عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه در سخنانی اظهار داشت: یکی از نکاتی که در سنوات گذشته کمتر به آن توجه شده است، ورود فناوری های نرم به حوزه سلامت است. شرکت های دانش بنیان فقط در حوزه تامین امکانات زیرساختی و تجهیزات توانایی ندارند بلکه امروزه این شرکتها از این قابلیت برخوردار می باشند که با تبدیل کلان داده ها، مدیریت هوشمندانه، منسجم و کاربردی را در سیستم سلامت کشور داشته باشند.
سهم ۱۷ درصدی شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت از حمایت های صندوق نوآوری
همچنین دکتر سیاوش ملکی فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در این جلسه مشترک با اعلان اینکه امروز سهم شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت از حمایت های صندوق نوآوری به ۱۷ درصد می رسد، اشاره کرد: سهم شرکت های حوزه سلامت از جمعیت شرکت های دانش بنیان کل کشور ۱۱ درصد است، اما سهم ۱۷ درصدی آنها از خدمات صندوق نوآوری نشان میدهد که هم این شرکتها با توان تحسین برانگیزی درحال فعالیت هستند و هم صندوق نوآوری بر این حوزه متمرکز بوده است.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه توضیح داد: تنها کافی است به نقش شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت در مسئله کرونا اشاره نماییم. صندوق نوآوری در اواخر سال ۱۳۹۸ فراخوانی داد که شرکت های دانش بنیان توانمند در عرصه تامین تجهیزات کرونا می توانند از تسهیلات فوری صندوق بهره مند شوند و تا تاریخ چهارم فروردین ۱۳۹۹، مبلغ ۲۵۰ میلیارد تومان منابع به این شرکتها اختصاص داده شد تا بتوانند تجهیزات مربوط به مقابله با ویروس کرونا را تامین کنند و جا دارد که بگوییم الحق شرکت های دانش بنیان نیز در طول دوره کرونا توانستند کشور را از سایه بحران بیرون بیاورند.
وی اکوسیستم حوزه سلامت را بسیار پویا و بزرگ توصیف کرد و اظهار داشت: اجزای این اکوسیستم شامل پارک های علم و فناوری تخصصی حوزه سلامت، سازمان غذا و دارو، هیئت امنای صرفه جویی ارزی، صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت، صندوق های جسورانه بورسی، مراکز درمانی و در نهایت خود وزارت بهداشت، هر یک توانسته اند نقش خودرا در توسعه این اکوسیستم بازی کنند.
اعطای ۴.۵ میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت
ملکی فر در ادامه با اشاره به میزان تسهیلات اعطایی صندوق نوآوری و شکوفایی به شرکت های دانش بنیان حوزه سلامت، تصریح کرد: تا حالا ۱۱۲۰ فقره تسهیلات به ارزش ۳ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان به شرکت های دانش بنیان حوزه‌ی سلامت اعطا شده است و ۲۵۷ فقره تسهیلات به ارزش ۷۰۰ میلیارد تومان نیز در دست عقد قرارداد با این شرکت هاست.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اعلان اینکه از میان ۷۰ صندوق پژوهش و فناوری کشور، چهار صندوق بصورت تخصصی در عرصه سلامت فعالیت می نمایند و سهامدار تعدادی از این صندوق ها نیز وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی هستند. با این همه سرمایه این صندوق ها امروز ۵۲ میلیارد تومان است که بنظر می رسد هنوز مقدار مطلوبی برای توسعه اساسی فناوری های حوزه سلامت نیست.
هم سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومانی صندوق نوآوری با صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت.
وی همین طور با اشاره به این که صندوق نوآوری و شکوفایی تا حالا بیش از هشت برابر سرمایه صندوق های پژوهش و فناوری حوزه سلامت به این صندوق کمک کرده است، اشاره کرد: ما در سنوات گذشته نزدیک به ۳۰۰ میلیارد تومان خط اعتباری به این صندوق ها پرداختیم و ۱۲۸ میلیارد تومان تسهیلات نیز به این شرکتها اعطا شده است. در مکانیزم هم سرمایه گذاری نیز وارد ۶۰ میلیارد تومان هم سرمایه گذاری با صندوق های پژوهش و فناوری تخصصی حوزه سلامت شده ایم.
به گفته دکترملکی فر، امروز هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان از منابع چهار هزار و ۸۰۰ میلیارد تومانی صندوق های جسورانه بورسی و صندوق های خصوصی به حوزه سلامت اختصاص دارد.
معاون صندوق نوآوری و شکوفایی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مکانیسم معرفی طرح های ملی و اولویت دار به شرکت های دانش بنیان از طرف این صندوق نوآوری، اظهار داشت: دراین زمینه ما ضرورت ها و نیازهای نهادهای مختلف را گرفتن و متناسب با آن نیاز، از شرکت های دانش بنیان توانمند برای این نیازها دعوت به عمل می آوریم. در عرصه سلامت نیز از وزارت بهداشت دعوت می نماییم تا مانند سوابق همکاری گذشته، نیازهای فناورانه خودرا به صندوق نوآوری عرضه نماید و صندوق نیز شرکت های دانش بنیان توانمند دراین زمینه را به وزارت بهداشت معرفی خواهدنمود.

1402/04/07
19:11:48
0.0 / 5
355
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
آزینیک