آثار مصرف دخانیات و ویپ بر کاهش قدرت باروری مردان

آثار مصرف دخانیات و ویپ بر کاهش قدرت باروری مردان

به گزارش آزینیک، عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروی ابن سینا ضمن اشاره به آثار مصرف سیگار الکترونیک (ویپ) بر کاهش قدرت باروری مردان، اظهار داشت: این دیدگاه که این نوع از مواد تدخینی اثر سوء بر سلامتی ندارد، اشتباه است؛ مصرف هر نوع دخانیات می تواند احتمال تشکیل جنین و ایجاد حاملگی را هم کاهش داده و حتی بر افزایش احتمال سقط اثرگذار باشد.


دکتر بهرنگ آبادپور در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به تأثیر سبک زندگی در احتمال بروز ناباروی در مردان، اظهار داشت: عامل های زیادی در باروری مردان و کیفیت اسپرم آنها نقش دارد که امکان دارد در ابتدا به چشم نیاید.
وی ادامه داد: اسپرم ها جزو سلول هایی هستند که تولید مثل و تزاید بالایی دارند و در یک روز چندین میلیون اسپرم در یک مرد تولید می شود و معمولاً رده های سلولی که تزاید بالایی دارند در مقابل عوامل محیطی سمی یا نامطلوب صدمه پذیرتر هستند.
او در مورد عامل های محیطی موثر در کاهش قدرت باروری آقایان، خاطرنشان کرد: آلودگی های موجود در گازهای تنفسی و بخصوص نیکوتین موجود در سیگار اثر سمی فوق العاده بالایی بر باروری دارد. علاوه بر نیکوتین، چندین ماده مضرر دیگر در دود مستقیم یا غیرمستقیم سیگار وجود دارد که می تواند سبب اختلال در کیفیت اسپرم ها شود.
وی ادامه داد: آزمایش اسپرموگرام که جهت بررسی اسپرم ها صورت می گیرد، چندین فاکتور همچون غلظت یا تعداد کل اسپرم های موجود، حرکت رو به جلوی آن و شکل اسپرم را نشان داده است. در یک آزمایش استاندارد اسپرموگرام، حداقل ۴ درصد از اسپرم های یک مرد باید شکل استاندارد داشته باشند که این شاخص می تواند بر اثر نیکوتین یا سایر مواد سمی موجود در دود سیگار صدمه ببیند.
آبادپور در مورد تأثیر نیکوتین بر DNA هسته سلول اسپرم، اظهار نمود: مواد ژنتیکی سلول از مولکول هایی به نام DNA تشکیل می شوند و هرچه DNA اسپرم سالم تر باشد قدرت بارور کردن آن بیشتر است و جنین تشکیل شده هم از کیفیت بالاتری برخوردار خواهد بود که در نهایت احتمال به نتیجه رسیدن تا انتهای حاملگی و تولد یک فرزند سالم را بیشتر می کند.
وی تصریح کرد: سیگار و دخانیات دارای مواد سمی هستند که علاوه بر حرکت، تعداد و مورفولوژی سلول بر روی مواد ژنتیکی داخل هسته هم اثر می گذارد؛ ازاین رو این امر امکان دارد در طول حاملگی خانم هم سبب سقط جنین شود.
عضو هیئت علمی مرکز درمان ناباروی ابن سینا ضمن اشاره به نقش دخانیات بر کاهش قدرت باروری، اظهار نمود: مصرف دخانیات می تواند احتمال تشکیل جنین و ایجاد حاملگی را هم کاهش داده و حتی بر افزایش احتمال سقط هم اثرگذار باشد.
وی ادامه داد: مطالعات نشان داده اند که قطع مصرف سیگار می تواند از شدت عوارض بوجود آمده بر قدرت باروری کم کند، هرچند که این روند زمان بر است. سفارش ما به مردانی که با اختلال باروری یا سقط مکرر جنین در همسر خود مواجهند، اینست که حتما مصرف سیگار را به شکل کامل قطع کنند. اثر مواد سمی موجود در دخانیات به میزان غلظت ورود آنها به بدن وابسته است؛ به این مفهوم که هر چقدر فرد زمان بیشتری دخانیات مصرف کرده باشد، وضعیت بدتری را تجربه می کند؛ به بیان دیگر اختلالات اسپرم به میزان و مدتی که فرد سیگار می کشد بستگی دارد؛ ازاین رو ترک سریع تر سیگار، سبب سهولت در بازگشت اسپرم ها به وضعیت عادی می شود.
آبادپور تصریح کرد: هر نوع استعمال سیگار، دخانیات، توتون و تنباکو، مواد مخدر و... باید قطع شود تا درمان ناباروری نتیجه بخش باشد.
این متخصص اورولوژی در خاتمه در رابطه با مصرف سیگارهای الکترونیک و ویپ ها، توضیح داد: این دیدگاه که این نوع از مواد تدخینی اثر سو بر سلامتی ندارد، اشتباه است. سیگار الکترونیک هم بر تولید میزان اسپرم و کیفیت آن اثرگذار می باشد.1402/03/31
09:49:34
0.0 / 5
332
تگهای خبر: الكترونیك , كیفیت , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
آزینیک