گزارش كمیسیون بهداشت در مورد عملكرد دستگاه ها درباره دارو و تجهیزات پزشكی

خاتمی: ارز ناچیزی برای ثبت سفارش های تجهیزات و ملزومات پزشکی تخصیص پیدا می کند

خاتمی: ارز ناچیزی برای ثبت سفارش های تجهیزات و ملزومات پزشکی تخصیص پیدا می کند

به گزارش آزینیک، یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اظهار داشت: هم اکنون برای ثبت سفارش های تجهیزات و ملزومات پزشکی در سه ماه جاری مبلغ ناچیزی ارز نیمایی تخصیص پیدا کرده و سازمان برنامه هم تخصیص مناسب نداشته است. همینطور اعطای تسهیلات به زنجیره تأمین و توزیع دارو و تجهیزات با مقاومت بانکهای عامل مبتلا به اختلال است.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، مرتضی خاتمی در جلسه علنی امروز (دوشنبه) و در جریان بررسی سومین گزارش کمیسیون بهداشت و درمان در مورد بررسی عملکرد دستگاههای اجرایی در دو حوزه واردات و ترخیص تجهیزات پزشکی و مدیریت بازار دارویی کشور اظهار داشت: مبحث کمبود دارو و تجهیزات پزشکی بخصوص مصرفی یکی از اشکالات کشور است؛ امروز کمبود دارو به داروهای عمومی رسیده و داروهای تخصصی هم جای خود دارد و گرفتار کمبود در تأمین انواع سرم ها هستیم.
وی توضیح داد: مابه التفاوت ارز ترجیحی در انتها زنجیره به هنگام و به میزان مکفی پرداخت نمی گردد. همینطور ذخایر دارویی کشور در اقلام قابل توجهی کاهش پیدا کرده است.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان اظهار داشت: بانک مرکزی وظیفه تأمین ارز و سازمان برنامه و بودجه وظیفه تأمین منابع ریالی را بموقع و به اندازه انجام ندادند به صورتی که در سه ماه گذشته مشکل تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی به مقوله کمبود دارو اضافه شده و چند صد تن تجهیزات در گمرمات به علت ابهام در نرخ ورودی گمرکی معطل مانده بود و تصمیم گیری در سطح فرا دستگاهی گرفتار خلل بود. در نهایت در ۲۵ خرداد به گمرکات ابلاغ گردید.
خاتمی افزود: هم اکنون برای ثبت سفارش های تجهیزات و ملزومات پزشکی در سه ماه جاری مبلغ ناچیزی ارز نیمایی تخصیص پیدا کرده و سازمان برنامه هم تخصیص مناسب نداشته است. همینطور اعطای تسهیلات به زنجیره تأمین و توزیع دارو و تجهیزات با مقاومت بانکهای عامل مبتلا به اختلال است.
وی اظهار داشت: به نظر می آید خلاء تصمیم گیری، تنظیم گری و به خط کردن دستگاههای ذی ربط و راستی آزمایی ادعای دستگاه ها وجود دارد و جایگاه آن فرادستگاهی و در سطح معاون اول رئیس جمهور است. اگر این نقیصه رفع نشود در ماههای آینده مشکلات به بحران تبدیل می شود همچون آن بدهی سنگین سازمان تأمین تأمین اجتماعی به دانشگاه ها است که درحال تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ است.

منبع:

1402/03/29
13:05:31
0.0 / 5
365
تگهای خبر: پزشك , ترخیص , دانشگاه , واردات
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزینیک