چاقی ممکن است مغز را برای همیشه تغییر دهد

چاقی ممکن است مغز را برای همیشه تغییر دهد

آزینیک: خراسان رضوی نتایج تحقیق دانشگاه ییل آمریکا اختلال شدید در واکنش به مواد مغذی را نشان می دهد؛ این تحقیق جدید بیان کرد که واکنش به مواد مغذی در بین افراد چاق کم شده است و این واکنش مغز بعد از کاهش وزن بهبود نمی یابد.


به گزارش سایتک دیلی، پس از آن که فرد غذا می خورد، روده مجموعه ای از علایم را به مغز ارسال می کند که وجود مواد مغذی را منتقل می کند، پدیده ای که دانشمندان معتقدند ممکنست به تنظیم رفتار غذا خوردن کمک نماید. با این وجود، در تحقیق جدید به رهبری میری سرلی، پژوهشگران دریافتند، در صورتیکه تشخیص مواد مغذی در معده، تغییرات فعالیت مغز در افراد لاغر را سبب می شود، چنین واکنش های مغزی تا حد زیادی در افراد چاق کاهش پیدا می کند.
بگفته پژوهشگران، این تفاوت ها در فعالیت مغز می تواند به توضیح علت دشواری کاهش وزن و حفظ کاهش وزن برای برخی افراد کمک نماید.
پژوهشگران گلوکز یا چربی را بطور مستقیم به معده ۲۸ فرد لاغر، کسانی که شاخص توده بدنی ۲۵ یا کمتر داشتند و ۳۰ نفر مبتلا به چاقی (با شاخص توده بدنی ۳۰ یا بالاتر) تزریق کردند سپس فعالیت مغز را بوسیله تصویر برداری تشدید مغناطیسی کارکردی ارزیابی کردند.
در بین شرکت کنندگان لاغر، پژوهشگران شواهدی از کاهش فعالیت در مناطق مختلف مغز بدنبال تزریق گلوکز و چربی مشاهده نمودند. برعکس، آنان هیچ تغییری در فعالیت در شرکت کنندگان مبتلا به چاقی مشاهده نکردند.
سرلی، پروفسور پزشکی (غدد درون ریز) در دانشکده پزشکی ییل و محقق ارشد این تحقیق اظهار داشت: نتایج تحقیق حیرت انگیز بود. ما فکر می کردیم که میان افراد لاغر و افراد چاق واکنش های متفاوتی وجود داشته باشد اما انتظار نداشتیم این عدم تغییر در فعالیت مغز در افراد چاق رخ دهد.
سرلی و همکارانش سپس نگاهی دقیق تر به ناحیه ای از مغز به نام «جسم مخطط» انداختند که تحقیقات قبلی نشان داده بود، جنبه های پاداش و انگیزه دریافت غذا را میانجیگری می کند و نقش کلیدی در تنظیم رفتار غذایی دارد. جسم مخطط تا حدی این کار را بوسیله انتقال دهنده عصبی دوپامین انجام می دهد.
پژوهشگران با بهره گیری از ام آرای دریافتند که در افراد لاغر، هم گلوکز و هم چربی منجر به کاهش فعالیت در دو قسمت جسم مخطط می شود. با این وجود، فقط گلوکز منجر به تغییراتی در فعالیت مغز در شرکت کنندگان مبتلا به چاقی و تنها در یک ناحیه از جسم مخطط شد. چربی فعالیت مغز را در این ناحیه تغییر نداد. هنگامی که پژوهشگران آزادسازی دوپامین را در جسم مخطط بعد از تزریق مواد مغذی ارزیابی کردند، آزادسازی دوپامین ناشی از گلوکز در هر دو گروه از شرکت کنندگان را مشاهده نمودند، در صورتیکه چربی تنها موجب آزادسازی دوپامین در شرکت کنندگان لاغر شد.


بگفته پژوهشگران، این یافته ها با کاهش حس مواد مغذی در افراد چاق سازگار است.
برای این تحقیق، شرکت کنندگان مبتلا به چاقی تحت نوعی برنامه رژیم غذایی ۱۲ هفته ای کاهش وزن قرار گرفتند. سپس از کسانی که حداقل ۱۰ درصد از وزن بدن خودرا از دست داده بودند، باردیگر تصویربرداری شد.
پژوهشگران دریافتند برای این افراد، کاهش وزن هیچ تغییری در پاسخ مغز به تزریق مواد مغذی ایجاد نکرد. سرلی ابراز کرد: هیچ یک از پاسخ های کم شده بازیابی نشد.
تحلیل و بررسی های قبلی نشان داده است، بیشتر افرادی که وزن خودرا کم می کنند طی چند سال بعد از رژیم گرفتن باردیگر وزن خودرا به دست می آورند.
پژوهشگران می گویند این یافته های جدید ممکنست به توضیح علت این امر کمک نماید.
سرلی می گوید: در کلینیکم، وقتی افراد چاق را می بینم، اغلب به من می گویند: «شام خوردم اما احساس سیری ندارم...» و من فکر می کنم که این قسمتی از این حس ناقص مواد مغذی است. به همین خاطر است که افراد با وجود این که کالری کافی مصرف کرده اند، پرخوری می کنند و با اهمیت تر از همه، ممکنست علت دشواری زیاد حفظ وزن را توضیح دهد.
وی ادامه داد: درک بیولوژی رفتار خوردن در انسان هنوز در مراحل اولیه و تحقیقات بیشتری برای کشف علت وقوع کاهش حس مواد مغذی در بعضی افراد، مسیرهای بیولوژیکی درگیر و زمان شروع این تغییرات، مورد نیاز است.
سرلی اشاره کرد: همه گاهی پرخوری می کنند اما معین نیست که چرا برخی افراد به پرخوری ادامه می دهند و برخی دیگر این کار را نمی کنند. ما باید زمانی که مغز آغاز به از دست دادن ظرفیت خود برای تنظیم مصرف غذا می کند را پیدا نماییم، آن نقطه شروع کجاست و چه چیزی این تغییر را تعیین می کند برای اینکه اگر بدانید چه زمانی و چگونه اتفاق می افتد، ممکنست بتوانید از آن پیشگیری کنید.
وی توضیح داد: بطور مشابه، دانستن این که چه زمانی تغییرات در احساس مواد مغذی غیرقابل برگشت می شوند، به پزشکان کمک می نماید تا مسیرهای درمانی را برای بیماران تعیین کنند. یکی از اهداف آینده، یافتن راهی برای بازگرداندن حس مواد مغذی، در صورت امکان، خواهد بود.
سرلی بیان کرد: صرف نظر از این، یافته ها نقش کلیدی مغز انسان را در چاقی نشان میدهد. مردم هنوز فکر می کنند چاقی ناشی از فقدان اراده است اما ما نشان داده ایم که در مورد احساس مواد مغذی تفاوت واقعی در مغز وجود دارد.
یافته های این تحقیق در مجله Nature Metabolism منتشر گردید.
منبع:

1402/03/27
11:24:17
0.0 / 5
416
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه , سایت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک