سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام:

باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد

باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد

به گزارش آزینیک، سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) اظهار داشت: برای ایجاد اشتغال پایدار و محرومیت زدایی باید کشور را به یک کارگاه بزرگ دانش بنیان تبدیل کرد.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، عارف نوروزی سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) در مراسم افتتاحیه اولین دوره نمایشگاه آبادیران، اظهار داشت: یکی از نقاط هدف ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) محرومیت زدایی است. نقاط محروم در اثر بی توجهی به ظرفیت ها و نیروی انسانی مستعد در این مناطق شکل گرفته است و ما بعنوان یکی از نهادهای فعال در بحث محرومیت زدایی در سالهای اخیر همواره این دغدغه را داشته ایم.
وی اضافه کرد: حالا با سالی حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مستقیم حتی یک مورد سرمایه گذاری در مناطق غیرمحروم نداریم و بنیاد برکت و بنیاد احسان و بنیاد ۱۵ خرداد و مؤسسه دانش بنیان برکت هم تمرکزشان بر این مناطق است.
نوروزی افزود: برای فعالیتهای دانش بنیان، جغرافیا و نیروی انسانی مستعدی در مناطق محروم داریم که فقط احتیاج به کمک دارند و وجهه همت ستاد اجرایی در سالهای اخیر پشتیبانی از نخبگان در این مناطق بوده است که با یاری خداوند بهترین نتایج را دریافت کرده ایم.
وی اضافه کرد: نگاه ما به مسائل نقطه ای نیست بلکه شبکه ای است تا جمعیت زیادی از مردم مناطق محروم را درگیر کند. مثلا در زمینه توسعه کشت دیم امکاناتی را فراهم کردیم و با به کارگیری جوانان خوش فکر و کسانی که دارای خلاقیت هستند اول در شش استان یک و نیم میلیون هکتار کار را شروع کردیم و سپس در ۱۴ استان کار به سامان رسید و سپس به ۲۱ استان رسیدیم.
نوروری اظهار داشت: با این فعالیت دانش بنیانی هم دستاوردهای اقتصادی برای ۲۵۰ هزار کشاورز در سرتاسر کشور حاصل شد و هم ۱۰ هزار جوان نخبه پای کار آمدند.
وی اضافه کرد: از این دستاورد بزرگ که بگذریم دو جریان در کشور است که پیشروتر از بقیه به صورت شبکه ای در کارآفرینی و اشتغال فعال می باشند که کمیته امداد و ستاد اجرایی حضرت امام (ره) هستند. البته نمی توان از فعالیت سایر نهادها همچون بنیاد مستضعفان که مأموریت های اصلی دیگری دارند هم در این عرصه چشم پوشید.
نوروزی خاطرنشان کرد: اگر سال قبل یک میلیون شغل بوجود آمد ۷۰۰ هزار شغل در درجه اول توسط ستاد اجرایی و کمیته امداد بود. اگر این امکان را فراهم نماییم که کشور را به یک کارگاه بزرگ تبدیل نماییم و منابع تحت اختیار خویش را هدفمند به این سمت ببریم، اطمینان می دهم توفیقات بسیار خوبی خواهیم داشت.
وی اضافه کرد: ستاد اجرایی بیشتر از هزار تسهیل گر برای همین فعالیتهای دانش بنیان و طرح های خرد کارآفرینی مبتنی بر نوآوری در سرتاسر کشور دارد و معتقدم میتوان اینها را بشدت توسعه داد و اگر در تأمین منابع خوب عمل نماییم می توانیم نیازهای کشورهای همسایه را هم تأمین نماییم.
وی خطاب به آقامحمدی که در این مراسم حضور داشت اظهار داشت: در دو هزار و ۲۰ محله محروم تحت هدایت شما کار می نماییم و برنامه شما این بود که این محله ها را بیشتر نماییم و به ۴ هزار و ۴۰ نقطه برسانیم. باید جوانان مستعد و نخبه را شناسایی و برای آنها فایل جداگانه ای باز نماییم تا از تحصیل محروم نشوند و شرایطی را فراهم نماییم که از این افراد که از دل سختی ها جوشیده اند و حرف های زیادی برای گفتن دارند بهره مند باشیم چونکه هیج طوفانی نمی تواند آنها را از ریشه دربیاورد.
نوروزی همینطور بیان نمود: امیدوارم سال آینده در دومین نمایشگاه فناوری ها و محصولات محرومیت زدا گزارش امیدبخشی از توانایی جوانان ایرانی عرضه بدهیم.


منبع:

1402/03/24
12:08:56
0.0 / 5
305
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزینیک