صادرات تجهیزات تراشه سازی سنگاپور به چین رکورد زد

صادرات تجهیزات تراشه سازی سنگاپور به چین رکورد زد

آزینیک: رویارویی آمریکا و چین در بخش نیمه رساناها، به نفع سنگاپور شده و صادرات تجهیزات تراشه سازی از این کشور به چین را در آوریل به بالاترین میزان در هشت ماه اخیر افزایش داد.به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، طبق تازه ترین آمار گمرک چین، این کشور در ماه آوریل دستگاه های تولید تراشه به ارزش ۴۰۷ میلیون دلار از سنگاپور وارد کرد که بالاترین میزان از ماه آگوست بود و نسبت به مارس، ۹.۶ درصد افزایش داشت و برخلاف روند گسترده کاهش صادرات نیمه رسانا به چین بود. در مجموع، واردات دستگاه های تولید تراشه به چین در آوریل، ۲۷ درصد کمتر از زمان مشابه سال قبل بود.

صادرات تراشه های مدار مجتمع از سنگاپور به چین در آوریل، در قیاس با مارس، ۳.۵ درصد افزایش پیدا کرد. سایر صادرکنندگان بزرگ آسیا شاهد کاهش صادرات تراشه به دومین اقتصاد بزرگ جهان بودند.

سوان جین، رییس هیات توسعه اقتصادی سنگاپور در مصاحبه ای در فوریه اظهار داشته بود: سنگاپور بدنبال کسب سهم منصفانه از سرمایه گذاری در مونتاژ نیمه رسانا و طراحی مدار مجتمع است. بزرگترین شرکت های فناوری و الکترونیکی جهان بدنبال تنوع جغرافیایی و کاهش تمرکز فعالیت در چین و قطب های دیگری مانند تایوان و کره جنوبی هستند و این موضوع، به منزله گشایش فرصت بزرگتر برای کشورهایی نظیر سنگاپور است.

شرکت اپلاید متریالز (AMI) دستگاه های تراشه سازی در سنگاپور تولید می کند و شرکت های تراشه سازی نظیر سوی تک، گلوبال فوندریز و اس تی میکروالکترونیکس ان وی، پایگاه های تولید در این کشور دارند.

شرکت تایوانی TSMC می خواهد کارخانه ای برای تولید ویفرهای ۱۲ اینچی در سنگاپور راه اندازی کند که مشوق های مالیاتی و یارانه بیشتری برای هزینه های نیرو عرضه می کند. شرکت های تامین کننده شرکت ASML Holding هم قصد دارند بجای چین، در آسیای جنوب شرقی کارخانه راه اندازی کنند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، با تشدید تنش ها میان آمریکا و چین، سنگاپور مایل است گفت و گو میان دو اقتصاد بزرگ جهان را برای کاهش تنش و کمک به ترمیم روابط فیمابین، تسهیل کند. گان کیم یونگ، وزیر تجارت و صنعت سنگاپور در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ اظهار داشت: سنگاپور همانطور که همیشه می دانید، می خواهد با دو طرف تجارت کند.
1402/03/04
12:35:13
0.0 / 5
363
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
آزینیک