فشارخون بالا، مرگبارترین عامل خطر برای زنان در سرتاسر جهان

فشارخون بالا، مرگبارترین عامل خطر برای زنان در سرتاسر جهان

به گزارش آزینیک، متخصصان قلب و عروق از انجمن قلب و عروق اروپا (ESC) از همه زنان خواسته اند تا از فشار خون خود برای پیشگیری از بیماری قلبی و سکته آگاهی داشته باشند.


به گزارش آزینیک به نقل از مدیکال اکسپرس، سخنگوی انجمن قلب و عروق اروپا در اینباره اظهار داشت: بیماری قلبی عروقی، علت اصلی مرگ و میر در زنان است.
به نقل از ایشان، خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی عروقی در زنان در سطح پایین تری از فشار خون در مقایسه با مردان افزایش خواهد یافت. این متخصص به زنان سفارش کرد که فشارخون بالا را جدی گرفته و اثرات طولانی مدت فشار خون بالا را دست کم نگیرند.
وی افزود: یکی از مهم ترین نتایج فشار خون در زنان نوعی نارسایی قلبی است که در آن عضله قلب سفت می شود. درمان های کمی برای این بیماری وجود دارد، ازاین رو اگر می خواهید از علائمی مانند تنگی نفس، خستگی و احتباس مایعات در سن بالای ۷۰ سال جلوگیری کنید، باید درمان فشار خون بالا را در میانسالی شروع کنید.
طبق گزارش ها، در سرتاسر جهان از هر سه زن یک نفر به فشار خون بالا مبتلا است. افزایش فشار خون مهم ترین عامل خطر مرگ در زنان در سرتاسر جهان نامیده شده است.
هنگامی که فشارخون اندازه گیری می شود، دو عامل مد نظر قرار می گیرد. این دو عامل دو عددی هستند که فشارخون فرد را می سازند. هر دو این اعداد هم مهم هستند.
عدد بالایی فشار وارد بر شریان ها هنگام تپش قلب است که همینطور بعنوان فشار سیستولیک هم شناخته می شود. عدد پایین هم فشاری است که بر شریان ها در زمانی که عضله قلب بین ضربان ها شل می شود، وارد می شود که همینطور بعنوان فشار دیاستولیک هم شناخته می شود.
وقتی عدد بالایی (سیستولیک) بیشتر از ۱۳۰ باشد، فرد مبتلا به فشار خون بالا است. همینطور زمانی که عدد پایین (دیاستولیک) بیشتر از ۸۰ باشد، فرد مبتلا به فشار خون بالا در نظر گرفته می شود.
نزدیک به نیمی از بزرگسالان در ایالات متحده فشارخون بالا دارند. از آنجائیکه اغلب هیچ علامتی برای این عارضه وجود ندارد، اگر افراد به بررسی آن و انجام معاینات پزشکی ضروری نپردازند، خیلی از آنها حتی متوجه نخواهند شد که به این عارضه مبتلا هستند و در سالهای بعد با عوارض جدی و تهدیدکننده آن مواجه خواهند شد.
منبع:

1402/02/28
12:35:01
0.0 / 5
262
تگهای خبر: پزشك , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
آزینیک