سرپرست معاونت فناوری خبر داد؛

وزارت علوم نمایشگاه دائمی و رصدخانه فناوری ایجاد می کند

وزارت علوم نمایشگاه دائمی و رصدخانه فناوری ایجاد می کند

به گزارش آزینیک، سرپرست معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: تأسیس و راه اندازی رصدخانه علم و فناوری و ایجاد نمایشگاه دائمی فناوری در دستور کار وزارت علوم قرار دارد.به گزارش آزینیک به نقل از وزارت علوم، در جهت پشتیبانی از ایجاد زیرساخت های فناوری و نوآوری و با هدف ایجاد نمایشگاه دائمی فناوری و رصدخانه فناوری، تفاهمنامه سه جانبه میان معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، موزه علوم و فناوری جمهوری اسلامی ایران و سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به امضا رسید.
امید رضایی فر در مراسم امضا این تفاهمنامه سه جانبه اظهار داشت: با عنایت به رویکرد جدید معاونت فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، در مورد همکاری با بازیگران حوزه های مرتبط یا نوآوری و فناوری، این تفاهمنامه همکاری سه جانبه میان معاونت فناوری وزارت علوم، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و موزه علم و فناوری به امضا رسید.
وی امضا این تفاهمنامه را گام موثری در ایجاد زیر ساخت هایی برای توسعه علم و فناوری و فرهنگ سازی در حوزه نوآوری دانست و اظهار نمود: یکی از اهداف امضا این تفاهمنامه، راه اندازی رصدخانه علم و فناوری است که طی آن مقرر است از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان، شبکه ایرانی ها خارج از کشور و پارک های علم و در جهت رصد نوآوری و فناوری های موجود در کشور استفاده گردد.
رضایی فر تعریف و اجرای پروژه های پیشران و کلان بر مبنای مزیت های سرزمینی و بومی را از خصوصیت های اجرای فرآیند رصدخانه علم و فناوری اعلام نمود
سرپرست معاونت فناوری وزارت علوم، ایجاد و راه اندازی نمایشگاه دستاوردهای فناورانه را از دیگر اهداف این تفاهمنامه ذکر کرد و اظهار داشت: نمایشگاه دائمی فناوری و نوآوری با استفاده از ظرفیت پارک ها در سرتاسر کشور ایجاد می شود و توانای هایی شاخص پارک های علم و فناوری که در سالیان گذشته کسب شده است درآن به نمایش عمومی گذاشته می شود.
تاکید بر نمایش توانایی های علمی کشور
حسن زمانیان رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران در مراسم امضا این تفاهمنامه سه جانبه، ضمن اشاره به اهمیت نفش فناوری اظهار داشت: این موزه ها به منظور نگهداشت و نمایش دستاوردهای فناورانه کشور کاربرد دارند و وجود آنها در کشور واجب است.
زمانیان ضمن اشاره به سابقه دانشمندان ایرانی در عرصه اختراعات و نوآوری ها اظهار نمود: جمع آوری این دستاوردها می تواند نسل جوان را با تاریخ تحولات علمی کشور آشنا کند.
وی تصریح کرد: کشور ما از گذشته در علم در فناوری سرآمد بوده است، اما پس از انقلاب اسلامی بود که رشد اساسی در فناوری رخ داد و بخصوص از ۱۰ سال گَذشته توسعه فناوری در کشور شدت گرفته است و بر این اساس در وزارت علوم، معاونت فناوری پیشنهاد و تاسیس شده است.
به گفته زمانیان این سازمان با امضا این تفاهمنامه سه جانبه در ایجاد موزه و نمایشگاه فناوری همکاری خواهد داشت.
فعالیت موزه علوم و فناوری برای ترویج علم و تعامل مردم با علم است
سیف الله جلیلی رئیس موزه علم و فناوری ایران هم در مراسم امضای تفاهمنامه سه جانبه معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم، سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و موزه ملی علوم و فناوری، اظهار داشت: موزه های علم و فناوری مراکزی برای تعامل مردم با علم هستند.
جلیلی با اشاره به اینکه ساختمان جدید موزه درحال آماده شدن است اظهار نمود: بهره برداری از موزه مرحله بندی شده و طی مرحله اول آن که تا آخر سال جاری به بهره برداری می رسد، اقدام به ایجاد نمایشگاه خواهد شد.
وی اظهار داشت: فضای جدید موزه علم و فناوری در عباس آباد تهران ۳۷ هزار مترمربع مساحت دارد و بخش غربی ساختمان که مساحتی بالغ بر ۵۰۰۰ متر مربع دارد، برای فاز اول درنظر گرفته شده است و نمایشگاه دائمی فناوری هم در این بخش دایر می شود.

1402/02/19
10:21:59
0.0 / 5
349
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
آزینیک