سرپرست مركز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت اعلام كرد

کاهش ۳ و هفت دهم درصدی موالید در ۱۴۰۱

کاهش ۳ و هفت دهم درصدی موالید در ۱۴۰۱

به گزارش آزینیک، سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت با اشاره به اینکه در سال 1401 نسبت به سال 1400 میزان موالید 3.7 درصد کاهش پیدا کرد، اضافه کرد: البته شیب کاهش از سنوات قبل کمتر بوده است و عمده کاهش آمار هم در ارتباط با استانهای تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، دکتر صابر جباری _ سرپرست مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت در نشستی خبری به مناسبت هفته سلامت، بیان کرد: این مرکز عهده دار ارائه بیش از ۵۰ خدمت در تمامی رده های سنی است که در سه عنوان کلی مراقبتی، آموزشی و مشاوره به انجام می رسد. تسهیل ازدواج آسان و موفق، افزایش باروری و فرزندآوری، پیشگیری و تشخیص ناباروری، ترویج زایمان طبیعی و... از اولویت های ما است.
وی ادامه داد: علاوه بر موارد فوق باید بر حفظ سلامت جمعیت فعلی هم تاکید کنیم؛ چنانچه عمده موارد مرگ و میر جوانان و نوجوانان حوادث ترافیکی است و باید برای این مشکل چاره اندیشی نماییم.
او با اشاره به ادغام برنامه طب ایرانی در نظام شبکه، اظهار داشت: خیلی از موارد تغذیه مناسب در زمینه طب ایرانی معرفی شده است که می تواند در فهرست موارد مورد استفاده خانوار قرار گیرد و سبب ارتقای سلامت شود.
وی ادامه داد: در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ میزان موالید ۳.۷ درصد کم شد که البته شیب کاهش از سنوات قبل کمتر بوده است. عمده کاهش آمار هم مربوط به تهران، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.
جباری افزود: سیاست یک یا دو بچه کافی است در نگاه مردم تغییر کرده است؛ یعنی کاهش موارد فرزند اول و دوم را شاهد بودیم؛ ولی در فرزند سوم به بعد افزایش موارد را شاهد بودیم که نشان دهنده تغییر الگوی باروری در جامعه است. حالا سالخورده ترین استان ما گیلان سپس البرز و مازندران و جوان ترین استان سیستان و بلوچستان است.
او اشاره کرد: درمورد سالخوردگی جمعیت چون ۱۰ درصد سالمندی در کشور داریم باید برای سالمندی سالم برنامه ریزی نماییم. بیشترین توزیع سنی سالخوردگی کشور بین ۶۵ تا ۷۰ سال است و ۹۴ درصد سالمندان از بیمه پایه برخوردار می باشند و ۳۱ درصد بیمه تکمیلی دارند. اگر تدبیر نکنیم تا ۱۴۳۰ جمعیت سالمندی به شدت افزایشی می شود و توازن جمعیتی بر هم می ریزد.
منبع:

1402/02/11
11:48:28
0.0 / 5
425
تگهای خبر: آموزش , مراقبت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
آزینیک