برای جراحی های كم تهاجمی؛

چاپگر سه بعدی بافت صدمه دیده بدن را از داخل ترمیم می کند

چاپگر سه بعدی بافت صدمه دیده بدن را از داخل ترمیم می کند

به گزارش آزینیک، محققان دانشگاه نیو ساوت ولز در سیدنی، یک چاپگر زیستی سه بعدی انعطاف پذیر ساخته اند که می تواند مواد آلی را مستقیماً بر روی اندام ها یا بافت ها قرار دهد و آنها را از داخل ترمیم کند.به گزارش آزینیک به نقل از انگجت، این چاپگر سه بعدی بر خلاف سایر روش های چاپ زیستی، با حداقل تهاجم ممکن فعالیت نموده و به پیشگیری از جراحی های بزرگ یا برداشتن اندام های بدن کمک شایانی می کند. البته به نظر می آید این فناوری هنوز پنج تا هفت سال تا آزمایش انسانی فاصله دارد.
این چاپگر که F۳DB نام دارد دارای یک بازوی رباتیک نرم است که می تواند مواد زیستی را با سلول های زنده روی اندام ها یا بافت های داخلی صدمه دیده پیوند دهد.
بدن منعطف و مار مانند این چاپگر از راه دهان یا مقعد وارد بدن می شود و اپراتور / جراح آنرا با حرکات دست به سمت ناحیه صدمه دیده هدایت می کند.
علاوه بر این، چاپگر مذکور دارای جت هایی است که می تواند آب را روی ناحیه مورد نظر اسپری کند. گروه سازنده امیدوار است که رویکرد چند منظوره این چاپگر روزی بتواند ابزاری همه جانبه (برش، تمیز کردن و چاپ) برای جراحی های کم تهاجمی باشد.
بازوی رباتیک F۳DB از سه محرک زیر پارچه ای نرم با استفاده از یک سیستم هیدرولیک متشکل از «سرنگ های موتور DC که آب را به محرک ها پمپ می کند» استفاده می نماید. بازو و سر چاپ انعطاف پذیر آن هر کدام می توانند با آزادی حرکت کنند و شبیه به چاپگرهای سه بعدی رومیزی هستند. چاپگر مذکور دارای یک دوربین مینیاتوری انعطاف پذیر هم هست که به اپراتور اجازه می دهد روند کار را به صورت آنی مشاهده کند.


منبع:

1402/01/06
14:22:49
0.0 / 5
350
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
آزینیک