برای افزایش بارآوری درختان؛

پژوهشگران دانشگاه تهران یک ربات گرده افشان گردو ساختند

پژوهشگران دانشگاه تهران یک ربات گرده افشان گردو ساختند

آزینیک: پژوهشگران دانشکده فناوری کشاورزی دانشگاه تهران موفق به ساخت و انجام آزمایش های اولیه یک ربات گرده افشان گردو شدند؛ گرده افشانی مصنوعی توسط ربات پرنده، سبب افزایش بارآوری درختان گردو می شود.به گزارش آزینیک به نقل از دانشگاه تهران، دکتر محمد دهقانی، استادیار دانشکدگان کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران درباره ی اهمیت و ضرورت این طرح، توضیح داد: گرده افشانی مناسب امری ضروری در تشکیل میوه درختان است؛ اما گرده افشانی طبیعی ناکافی سبب شده است که گرده افشانی مصنوعی به عنوان یک روش برای بهبود گرده افشانی طبیعی استفاده گردد.
وی اضافه کرد: درخت گردو درختی تک پایه است که گل های نر و ماده آن روی یک درخت تشکیل می شوند و گرده افشانی طبیعی آن توسط باد انجام می گیرد. ریزش گل های ماده درختان گردوی کشت بافتی خودریشه در سالهای اولیه کاشت، به سبب نبود گرده کافی و گاهی هم پوشانی نداشتن زمان آزاد شدن گرده آنها و پذیرش کلاله، استفاده از گرده افشانی مصنوعی برای این درختان را ضروری کرده است.
دهقانی درباره ی پروسه این پژوهش اظهار داشت: مراحل طراحی این سیستم در نرم افزار SOLIDWORKS انجام شد و سپس از آن برای انتقال به نرم افزارهای ADAMS و ANSYS FLUENT استفاده شد. برای کنترل این سامانه از یک کنترل کننده PID استفاده شد و ضرایب آن با روش اهتمام و خطا به دست آمدند. بمنظور انجام کنترل ربات پرنده، نرم افزارهای MATLAB و ADAMS با یکدیگر همگام شدند. شبیه سازی در نرم افزار ANSYS FLUENT نیز بمنظور بررسی جریان هوای زیر ربات و پیش بینی مسیر گرده ها انجام شد.
این پژوهشگر حوزه ماشین آلات کشاورزی درباب ارزیابی ربات طراحی شده، اظهار داشت: باتوجه به نتایج شبیه سازی ها، ارزیابی ربات در وضعیت واقعی و در باغ گردوی کشت بافتی خودریشه انجام شد. بدین سان که گرده ها بصورت دستی، جمع آوری و سپس با درصدهای مختلف با پودر تالک مخلوط و در مخزن ریخته شدند. سه تیمار ۵۰ درصد، ۶۰ درصد و ۸۰ درصد گرده روی سه ردیف از درختان توسط ربات ریخته شدند. بعد از بررسی و مقایسه با تیمار شاهد که بوسیله سیستم های کوله پشتی و اپراتور انجام شد، نتایج حاکی از این بود که ربات عملکرد مناسبی برای گرده افشانی درختان گردو دارد.
در این پژوهش، مژده مزینانی، دانشجوی تحصیلات تکمیلی به راهنمایی دکتر پیام زرافشان دانشیار دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران، دکتر محمد دهقانی استادیار دانشکده فناوری کشاورزی و دکتر کوروش وحدتی استاد گروه باغبانی دانشکده فناوری کشاورزی دانشگاه تهران، موفق به طراحی، شبیه سازی، ساخت، کنترل و ارزیابی یک ربات پرنده برای گرده افشانی مصنوعی درختان گردو کشت بافتی شدند. سیستم طراحی شده از ۴ موتور تشکیل شده است که کوادروتور نامیده می شود.
ارائه دو مقاله در کنفرانس های بین المللی، کسب عنوان برتر در مسابقات خلاقیت ایکرام، حضور در نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار از نتایج این پژوهش بوده است. همین طور مقاله مستخرج از این پژوهش اخیراً در شماره ۲۲۵ مجله Biosystems Engineering توسط انتشارات الزویر انتشار یافته است.


منبع:

1402/01/01
20:32:06
0.0 / 5
369
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک