خضریان:

تاسیس مجتمع بزرگ طب سنتی پیگیری می شود

تاسیس مجتمع بزرگ طب سنتی پیگیری می شود

آزینیک: سخنگوی کمیسیون اصل 90 اظهار داشت که قرار شد موضوع تاسیس مجتمع بزرگ طب سنتی از طرف معاون علمی و فناوری رییس جمهور به عنوان رییس شورای ستاد علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی پیگیری شود.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، علی خضریان در تشریح جلسه امروز کمیسیون اصل ۹۰، اظهار نمود: به منظور پیگیری اجرای سند ملی گیاهان دارویی و طب سنتی جلسه ای با حضور ارکان شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی برگزار شد؛ در این نشست معاون علمی و فناوری رییس جمهور، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رییس جهاد دانشگاهی کشور، معاونین و مدیران وزارت خانه های جهاد کشاورزی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، علوم، تحقیقات و فناوری، صنعت، معدن و تجارت و سازمان تامین اجتماعی حضور داشتند و گزارشاتی از عملکرد خود در مورد اجرای سند ملی گیاهان دارویی مصوب شورایعالی انقلاب فرهنگی ارائه شد.
وی افزود: با وجود تأکیدات مقام معظم رهبری بر ساماندهی و طب سنتی و ایرانی بر مبنای سیاست های کلی ابلاغی حوزه سلامت و همین طور لزوم تشکیل جلسات شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی متأسفانه جلسات این ستاد از سال ۱۳۹۲ تا حالا بطور منظم برگزار نشده و با وجود ظرفیت بالای کشور نتوانسته ایم سهم قابل توجهی در حوزه اقتصاد، درمان و ترویج گیاهان دارویی داشته باشیم. به نظر می آید وزارت بهداشت در دوره های مختلف اراده کافی برای سازماندهی و نظم بخشیدن به حوزه گیاهان دارویی و اجرای قوانین بالادستی را ندارد و وزیر بهداشت نیز در جلسات این ستاد حضور منظمی نداشته است.
سخنگوی کمیسیون اصل نود مجلس ضمن اشاره به برخی سوءاستفاده ها از طرف افرادی تحت عنوان متخصصان طب سنتی، اظهار داشت: به علت عدم ساماندهی بخش های ذیربط و عدم ورود بموقع به موضوع، شاهدیم افرادی با جعل عناوین و یا سوءاستفاده از اقبال مردم به بحث گیاهان دارویی مبادرت به فروش بعضی از مواد غیرقابل تائید و غیرعلمی تحت عنوان گیاه دارویی می کنند که این مسئله سبب شده کمیسیون اصل نود به شکل جدی ساماندهی ساختار علمی و همین طور ترویج گیاهان دارویی و سنتی را بر طبق سند ملی گیاهان دارویی پیگیری کند.
خضریان اضافه کرد: در این نشست طبق گزارش معاون علمی و فناوری رییس جمهور قرار شد جلسات شورای ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی به صورت فصلی و منظم در عالی ترین سطح برگزار گردد و کارگروه های تخصصی نیز فعالانه عمل کنند. همین طور موضوع تاسیس مجتمع بزرگ طب سنتی از طرف معاون علمی و فناوری رییس جمهور بعنوان رییس شورای ستاد علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی پیگیری شود.
او در آخر اظهار داشت: در این نشست با عنایت به این که لایحه برنامه پنج ساله هفتم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور درحال نهایی شدن در دولت می باشد، قرار شد پیشنهادات بخش های مختلف ذیصلاح برای اعمال در لایحه برنامه توسعه ظرف یک هفته آینده تدوین شده و در اختیار معاونت علمی و کمیسیون اصل نود قرار دهند و وزارت صمت نیز مکلف شد به منظور پیشگیری از سوءاستفاده افراد تحت عنوان عطاری بر طبق نظام صلاحیت حرفه ای نظارت های کامل را اعمال نماید.1401/12/23
10:04:50
0.0 / 5
335
تگهای خبر: آموزش , پزشك , دانشگاه , صنعت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
آزینیک