معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

آماده باش بیمارستان ها برای چهارشنبه آخر سال

آماده باش بیمارستان ها برای چهارشنبه آخر سال

به گزارش آزینیک، معاون درمان وزارت بهداشت ضمن تشریح بخش هایی از دستورالعمل معاونت درمان به بیمارستان ها برای آمادگی جهت ارائه خدمت به مصدومان احتمالی چهارشنبه پایان سال، اظهار داشت: در سال قبل مجموعا 19 نفر فوتی به سبب حوادث در رابطه با چهارشنبه آخر سال داشتیم.دکتر سعید کریمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به تدوین و ابلاغ دستورالعمل درمانی برای انجام اقدامات درمانی لازم در چهارشنبه آخر سال، اظهار داشت: باتوجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۱۴۰۱ و لزوم حفظ و ارتقاء آمادگی بیمارستان ها و مراکز درمانی در امتداد ارائه خدمات درمانی بهینه و آمادگی مراکز درمانی دستورالعملی را ابلاغ کردیم. بر طبق این دستورالعمل کلیه بیمارستان ها و مراکز درمانی باید آمادگی لازم را برای ارائه خدمات آن هم با بهره بردن از همه امکانات و ظرفیت هایشان مطابق سطح بندی بیمارستان ها، داشته باشند. خصوصاً در بیمارستان های ارائه دهنده خدمات بستری مصدومین در رابطه با حوادث چهارشنبه آخر سال، آمادگی لازم باید ایجاد شود.

وی اضافه کرد: همین طور اعلام نموده ایم که تیم های ارزیابی سریع، پشتیبان و کمیته مدیریت بحران در همه مراکز درمانی با تأکید بر بیمارستان های ارائه دهنده خدمات درمانی سوختگی، تروما، چشم پزشکی، اورژانس های قلبی تعیین و فعال شوند. در عین حال برمبنای دستورالعمل معاونت درمان مدیران و متخصصین مرتبط برای پذیرش و حداکثر پاسخگویی به مصدومین حوادث چهارشنبه سوری باید در مراکز درمانی حضور داشته باشند. بر این اساس کلیه مراکز تک تخصصی چشم پزشکی شامل دانشگاهی، عمومی غیردولتی و خصوصی، تروما و کلیه بیمارستان های جنرال واجد بخش بستری چشم پزشکی، سوختگی، جراحی و ارتوپدی آماده باش کامل بوده و متخصص مقیم ۲۴ ساعته باید در این مراکز حضور داشته باشد. همین طور اعلام نموده ایم که حضور متخصصین طب اورژانس، متخصصین بیهوشی و سایر متخصصین مقیم در کلیه بیمارستان ­های جنرال و مراکز تروما ضرورت دارد.

کریمی با اعلان اینکه طبق دستورالعمل معاونت درمان برای چهارشنبه آخر سال، دسترسی سریع به سایر متخصصین خصوصاً متخصصین داخلی، زنان، اطفال و جراحی عمومی و فوق تخصص ­های مورد نیاز در کلیه بیمارستان ­های جنرال و مراکز تروما باید برنامه ریزی شود، اظهار داشت: همین طور اعلام نموده ایم که در امتداد تامین نیروی تخصصی و کادر درمانی برای افزایش ظرفیت در موارد نیاز، بوسیله جابجایی بین مراکز درمانی پیش بینی های لازم صورت گیرد.

معاون درمان وزارت بهداشت با اعلان اینکه به کلیه مراکز درمانی اعلام شده است که تجهیزات و مواد مصرفی، دارو و سایر اقلام مورد نیاز پیش بینی شود، اظهار داشت: تجهیزات کلیه مراکز باید با تأکید بر بیمارستان های معین ارزیابی و نقصها موجود در حد امکان برطرف شود. همین طور داروها و مواد مصرفی مورد نیاز باید با اولویت بیمارستان های معین و تک تخصصی چشم پزشکی شامل دانشگاهی، عمومی غیردولتی و خصوصی، تروما و کلیه بیمارستان های جنرال واجد بخش بستری چشم پزشکی، سوختگی، جراحی و ارتوپدی پیش بینی و تامین شوند.

کریمی اشاره کرد: بدین سبب برای حوادث احتمالی چهارشنبه آخر سال دستورالعمل مفصلی را برای همه مراکز درمانی ابلاغ کردیم. البته عمدتاً در چهارشنبه سوری باید از بروز حادثه پیشگیری شود. باید توجه کرد که بیشترین لطمه هایی که در چهارشنبه سوری اتفاق می افتد، لطمه های چشم و دست است که در این جهت مراکز چشم پزشکی مان و مراکز جراحی پلاستیک و ارتوپد در آماده باش قرار داشته و تیم درمانی شان کامل است.

وی درباره ی لطمه های چهارشنبه سوری در سال قبل نیز اظهار داشت: از شروع بهمن تا روز ۲۴ اسفند سال ۱۴۰۰ بیش از ۲۸۳۴ نفر لطمه دیدند که از این تعداد ۲۲۱۶ نفر در همان روز چهارشنبه سوری گرفتار لطمه دیدگی شدند. همین طور در ضمن مدت اول بهمن تا ۲۴ اسفند ۱۴۰۰، متاسفانه مجموعا ۱۹ نفر فوتی به سبب حوادث در رابطه با چهارشنبه آخر سال داشتیم که از این تعداد ۹ نفر در همان روز فوت شدند.

کریمی اظهار داشت: مجموعا در سال قبل ۱۷۲ نفر به سبب حوادث مربوط به چهارشنبه سوری گرفتار قطع اندام شدند که ۱۴۱ نفرشان در همان روز چهارشنبه سوری گرفتار این اتفاق شدند و ۸۹۰ نفر نیز گرفتار لطمه به چشم شدند. در عین حال متاسفانه ۹۴۹ نفر از عابرین پیاده در سال قبل گرفتار لطمه شدند و همین طور ۳۰ نفر از پرسنل امدادی و انتظامی نیز گرفتار لطمه دیدگی های ناشی از حوادث چهارشنبه سوری سال قبل شده بودند.

منبع:

1401/12/22
12:32:26
0.0 / 5
821
تگهای خبر: پزشك , خدمات , دانشگاه , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
آزینیک