۳۰ درصد جمعیت کشور درگیر پرفشاری خون

۳۰ درصد جمعیت کشور درگیر پرفشاری خون

به گزارش آزینیک، معاون بهداشت وزارت بهداشت حفظ سلامت و جلوگیری از بروز بیماری را جزء اصلی اجرای طرح پزشکی خانواده دانست و بر اثربخشی بالای اجرای این طرح در کاهش هزینه های درمانی تحمیل شده به جامعه و خانواده ها در آینده تاکید نمود.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، دکتر حسین فرشیدی در همایش کشوری پزشکی خانواده ضمن اشاره به دوران ایجاد شبکه بهداشت و درمان در کشور و تاسیس آموزشگاه های بهورزی، اظهار داشت: این اقدام هزینه اثربخشی بالایی داشت و نتایج کار این اقدامات را در کاهش مرگ ومیرها و دست یابی به دیگر اهداف مد نظر، به وضوح در دورترین نقاط کشور می بینیم.
وی با اشاره به اینکه امروز هرکدام از بهورزان تجارب بزرگی اندوخته اند، نیازهای حال حاضر حوزه بهداشت را فراتر از آموزش بهورزی دانست و اضافه کرد: پزشکی خانواده که ۵۰ سال پیش در کشورهای غربی آغاز شد، امروز با عنایت به رخدادهای جدید در دنیا و پیشرفت های حاصل شده در قسمت های مختلف که تاثیرشان بر حوزه سلامت اجتناب ناپذیر است، با شرایط و نیازهای قبل خود متفاوت شده است.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، تصریح کرد: سواد سلامت جامعه امروز و نحوه عرضه آموزش های بهداشت و ارتقای سلامت با عنایت به روی کار آمدن فناوری های نوین آموزشی و دسترسی ساده به فضای مجازی و سیستم های اطلاعاتی دنیا در زمانی بسیار کوتاه، تغییر کرده است و اگر بخواهیم اقدامات ما تاثیرگذاری قبل را داشته باشد، برنامه های آموزشی باید کاملا متفاوت و با استفاده از فناوری های مناسب روز پیش رود.
وی از پزشکی خانواده بعنوان طرحی با چند مزیت یاد کرد و اظهار داشت: اولویت این طرح، تأمین سلامت برای همه و هدف آن دستیابی به عدالت در سلامت و کاهش پرداختی از جیب مردم در ازای دریافت خدمات این حوزه است که به منظور اجرای مناسب آن، ابتدا باید به فهمی مشترک برسیم و تأمین مالی پایدار برای اجرای بسته های خدمتی تعریف شده، انجام گیرد.
فرشیدی بر استفاده از تجارب حاصل از اجرای آزمایشی این طرح در بعضی استان ها و رفع نقاط ضعف موجود تصریح کرد و افزود: هم اکنون در خیلی از نقاط کشور، مراکز خدمات جامع سلامت تاسیس شده که با اجرای مناسب طرح پزشکی خانواده و تأمین پزشک و نیروهای بهداشتی مورد نیاز، این مراکز بیشتر تقویت می شوند.
وی ضمن اشاره به دستاوردهای بسیار بزرگ حوزه بهداشت کشور در کاهش میزان مرگ ومیر نوزادان و مادران آبستن و کنترل بیماری هایی مانند مالاریا و فلج اطفال، اضافه کرد: در کنترل کووید ۱۹ هم شبکه و معاونان بهداشتی، نقش بسیار مهمی داشتند که شاید کمتر به آن پرداخته شد.
او بیماری های غیر واگیر که ارتباط نزدیکی با شیوه زندگی دارند و در صدر آنها مشکلات قلبی عروقی را عامل حدود ۸۰درصد مرگ ومیرهای حال حاضر در کشور دانست و تصریح کرد: ۳۰درصد جمعیت کشور درگیر پرفشاری خون هستند که تنها با کنترل و سنجش منظم فشار خون با استفاده از ظرفیت شبکه بهداشتی و درمانی کشور، میتوان شاهد کاهش بیشتر از ۵۰درصدی مرگ ومیر ناشی از سکته قلبی و مغزی بود و به کاربستن اقدامات دیگری مانند افزایش ۲۰درصدی فعالیت بدنی، کاهش مصرف قند و... در کنار آنها، می تواند تاثیری شگرف در این حوزه داشته باشد.
وی سهم بالای طرح پزشکی خانواده را متوجه مراقبان سلامت دانست تا پزشکان و تصریح کرد: درمان تنها یکی از اجزای طرح پزشکی خانواده به حساب می آید و جزء اصلی این طرح، حفظ سلامت و جلوگیری از بروز بیماری است که افزایش سطح سواد سلامت خانواده ها با استفاده از ابزار مناسب، یکی از راهکارهای اصلی در این حوزه بوده و نقش آموزش باید در برنامه های حوزه بهداشت پررنگ شود.
بنابراعلام وبدا، فرشیدی هرگونه هزینه در راه اجرای این طرح را در مقابل دستاوردهای حاصل از آن و کاهش هزینه های درمانی تحمیل شده به جامعه و خانواده ها ناچیز دانست و اضافه کرد: وظیفه متولیان و متخصصان حوزه سلامت کشور است که اثربخشی بالای اجرای طرح پزشکی خانواده را به گوش آنهایی که در تأمین منابع مالی و زیرساخت های مورد نیاز تصمیم گیر هستند، برسانند تا با تأمین پایدار منابع مالی مورد نیاز، این طرح به صورت مناسب در سرتاسر کشور اجرا شود.
منبع:

1401/12/11
14:51:16
0.0 / 5
351
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
آزینیک