در قالب تفاهم نامه ای؛

ایجاد ۱۵ قلم تجهیز گلوگاهی صنعت نفت توسط دانش بنیانها

ایجاد ۱۵ قلم تجهیز گلوگاهی صنعت نفت توسط دانش بنیانها

آزینیک: برمبنای تفاهم نامه ای بین معاونت علمی و وزارت نفت ۱۵ قلم تجهیزات گلوگاهی حوزه نفت به ارزش ۲ میلیارد دلار توسط دانش بنیان ها منعقد گردید.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، تفاهمنامه همکاری مشترک میان وزارت نفت و معاونت علمی فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در زمینه بومی سازی تجهیزات و فناوری های گلوگاهی صنعت نفت با وزارت نفت منعقد گردید.
این تفاهمنامه در جهت اجرای تدابیر و منویات مقام معظم رهبری و سیاست های دولت سیزدهم در خصوص توسعه ظرفیت ها، ایجاد هم افزایی و تحقق اقتصاد دانش بنیان، با هدف بهره مندی از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان و فناور در زنجیره ارزش تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت منعقد گردید.
بر اساس این تفاهمنامه، طرفین در مورد بومی سازی و ساخت تجهیزات گلوگاهی مورد نیاز صنعت نفت، کاهش ارزبری و وابستگی صنایع نفت با هدف توسعه اقتصاد دانش بنیان و ارتقا تاب آوری ملی و رقابت پذیری بین المللی در تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت اقدام خواهند کرد.
در این همکاری مشترک معاونت علمی متعهد شد نسبت به بررسی اولویت های فناورانه اعلام شده از جانب وزارت نفت و همکاری در جهت شناسایی شرکتهای دانش بنیان و فناور منتخب جهت رفع نیاز اعلام شده و همینطور تشکیل کنسرسیوم دانش بنیان و فناور جهت بومی سازی و توسعه دانش فنی اولویت های اعلامی از جانب وزارت اقدام نماید.
همکاری و تسهیلگری جهت تأمین منابع مالی طرح های معرفی شده از جانب وزارت متناسب با ضوابط موجود در معاونت، تشکیل کنسرسیوم بین المللی و انتقال فناوری برحسب نیاز برای هر یک از فناوری های در رابطه با مبحث تفاهمنامه با همکاری وزارت نفت و تسهیل در صدور مجوزهای قانونی در رابطه با معاونت برای طرح های معرفی شده از جانب وزارت از دیگر تعهدات این تفاهمنامه به حساب می آید.
همینطور معاونت علمی متعهد شد تا در زمینه کمک به توسعه فناوری های پیشنهادی، با استفاده از تمام ابزارهای موجود همچون قانون ساخت بار اول، حمایت در چارچوب تحقیق و توسعه از محل هزینه قطعی شده مالیات شرکت ها، تسهیلات کم بهره و فراهم آوردن زیرساخت جهت آزمون های آزمایشگاهی و میدانی، فراهم آوردن امکان صدور ضمانت نامه و تسهیل و تسریع در فرایندهای بانکی و اعطای تسهیلات از راه صندوق ها متناسب با ضوابط موجود در معاونت، حمایت تا سقف مبلغ ۵۰ درصد از هزینه های تحقیق و توسعه پرداخت شده در مورد تحقق مبحث این تفاهمنامه در صورت موفقیت طرح های اجراشده بر مبنای تحقق فازهای تعریف شده در موافقت نامه های جداگانه اقدام نماید.
از دیگر تعهدات این معاونت، حمایت در جهت توسعه بازار، به منظور خرید مجدد تجهیزات و اقلام ساخته شده مبحث این تفاهمنامه، تا سقف۳۰ درصد در چارچوب تسهیلات تا سقف ۲۰۰ میلیاردریال بر مبنای آئین نامه های موجود است.
تعیین اولویت های فناورانه حوزه نفت و گاز با رویکرد کاهش ارزبری و عرضه آن به معاونت، صدور مجوزهای لازم و در صورت امکان تأمین زیرساخت های فیزیکی و قانونی در رابطه با وزارت برای انجام طرح های فناورانه، تخصیص منابع مالی جهت پشتیبانی از طرح های فناورانه تعریف شده، همکاری در تدوین استانداردها و انجام آزمایشات فنی مورد نیاز در حین ساخت فناوری های مبحث مورد توافق طرح، تأمین بخشی از هزینه تحقیق و توسعه منتج به محصول مرتبط از وظایف وزارت نفت در این تفاهمنامه به حساب می آید.
ارائه تسهیلات دولتی و اختصاصی در دسترس در وزارت بر مبنای قوانین و مقررات مربوط جهت پیشبرد اهداف این تفاهم هم به شمار میرود.
بر اساس این تفاهمنامه ۱۵ قلم تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت به ارزش ۲میلیارد دلار توسط دانش بنیان ها به تولید می رسد.


منبع:

1401/11/21
11:57:42
0.0 / 5
390
تگهای خبر: دانش بنیان , صنعت , فناوری
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
آزینیک