بسته اخبار اجتماعی آزینیك،

سرعت گیرهای مزاحم در خیابان های تهران افزایش ایمنی یا خطر؟

سرعت گیرهای مزاحم در خیابان های تهران افزایش ایمنی یا خطر؟

آزینیک: نصب بی رویه سرعت گیرها در تهران و مزاحمت هایی که برای رانندگی ایمن ایجاد می کنند، گلایه عضو شورای شهر تهران را درپی داشته است.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، با وجود این که سرعت گیرها باید در محل هایی نصب شود که هیچ راهی به جز نصب سرعت گیر وجود ندارد، اما در حال حاضر برخی سرعت گیرهای سطح معابر شهر تهران در محل مناسبی قرار داده نشده اند و بدین جهت درصد ایمنی را کاهش داده اند. جعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر تهران از این سرعت گیرها با عنوان «سرعت گیرهای مزاحم» یاد کرده و با اعلان اینکه متأسفانه سرعت گیرهایی که در معابر تهران نصب شده موجب کاهش ایمنی می شود، گفته است: «به دلیل ترمزهای ناگهانی این ترمزگیرها به ویژه در شب که دیده نمی شوند موجب بروز تصادف شده و هم چهره شهر را نازیبا کرده است.»
تشکری هاشمی، ضمن انتقاد از نصب بی رویه سرعت گیرها در تهران، اظهار کرده است: «تا جایی که امکان دارد باید بجای نصب سرعت گیر از روش های دیگری همچون نصب علایم افقی و عمودی، تابلوهای هوشمند و تابلوهای اطلاع رسان بهره برد تا هوشیاری راننده در مورد سرعت جمع شود و سرعت در معبر از یک حدی بیشتر نشود. به شهرداری در این مورد تذکر داده ایم و امیدواریم این تذکرات منجر به تدوین دستورالعمل شود و سرعت گیرهایی که مزاحم هستند، جمع آوری شوند.»
مقایسه کشورها برای تعطیلی مدارس هنگام آلودگی هوا درست نیست معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تدوین فاکتورهای آلودگی هوا توسط وزارت بهداشت اظهار داشت: بعد از تصویب اعضای دولت نمی توانند درباره ی قبول یا عدم قبول آن صحبت کنند مگر این که باردیگر به دولت برود و تغییر آن تصویب شود. یوسف رشیدی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی مبنای تدوین این شاخص ها اظهار داشت: مقایسه کشورها کار درستی نیست و هر کشوری مبنای خودرا دارد. وزارت بهداشت باید مشخص نماید چه شرایطی برای کودکان مضر است؟ ما باید باتوجه به شرایط و سیستم درمانی موجود شاخص ها و دستورالعمل های اجرائی لازم را تعیین نماییم.
بگفته معاون اسبق سازمان حفاظت محیط زیست، تعطیلی مدارس با استانداردها و فاکتورهای آلودگی هوا رابطه مستقیمی ندارد و تعطیلی مدارس با شاخص ۱۵۰ یا ۲۰۰ بستگی به سیاست های هر کشور دارد.
وی درباره ی دستورالعمل اجرائی تعطیل شدن یا نشدن مدارس نیز اظهار داشت: در دنیا دستورالعمل واحدی وجود ندارد و هر کشور باتوجه به شرایط خود این کار را انجام می دهد. به عنوان نمونه در کشور ما با رسیدن شاخص به عدد ۱۵۰ چون دانش آموزان جزو گروههای حساس محسوب می شوند مدارس تعطیل می شوند.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
زخم کاری «تغییر استانداردهای شاخص آلودگی هوا» بر پیکر آدم و هوا! در شرایطی که برمبنای اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران آلودگی هوای پایتخت تشدید شده، ارائه طرح تغییر استانداردهای آلودگی هوا برای جلوگیری از تعطیلات مدارس واکنش های زیادی را برانگیخته است چونکه اجرا و تصویب این طرح هم می تواند سلامت شهروندان خصوصاً دانش آموزان را تحت تاثیر قرار دهد هم تشدید آلودگی هوا را طی روزهای آلوده در پی داشته باشد.
تعطیلات متوالی مدارس موجب اعتراض وزارت آموزش وپرورش شد و کار آنقدر بالا گرفت که در پی آلودگی طولانی مدت هوا زمانی که قرار بود کمیته اضطرار آلودگی هوا مدارس را باردیگر تعطیل کند، یوسف نوری - وزیر آموزش وپرورش - ۲ بهمن بر صفحه تلویزیون ظاهر شد و اظهار داشت که مدارس از ۳ بهمن دیگر تعطیل نیست!
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
مرگ «کوشکی» یوزپلنگ پیر توران امروز مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش از تلف شدن «کوشکی» – یوزپلنگ آسیایی در اسارت در منطقه حفاظت شده توران– بر اثر کهولت سن آگاهی داد. غلامرضا ابدالی با اعلان اینکه کوشکی هنگام مرگ ۱۶ ساله بود، اشاره کرد: برمبنای معاینات انجام شده علت مرگ این یوزپلنگ آسیایی کهولت سن اعلام شده و مبتلاشدن به بیماری خاصی گزارش نشده است. به گفته ی ایشان، دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش از گونه های یوز در اسارت با دقت و وسواس زیاد مراقبت می کند و برای اینگونه ها تیمارگران خوبی در نظر گرفته است.
«نقدینگی»؛ درد اصلی دارو تامین داروی کشور تا پیش از آزادسازی نرخ ارز، با معضل تامین ارز ترجیحی دست به گریبان بود و امروز هم پس از آزادسازی نرخ ارز، درد اصلی آن «نبود نقدینگی» است؛ بطوریکه گفته می شود میزان تسهیلات پرداختی به صنعت بابت تولید داروهای داخلی باید دو تا سه برابر و در داروهای وارداتی باید حداقل پنج برابر سال قبل باشد و مشکل آنجاست که در کنار افزایش نیاز به نقدینگی، تزریق اعتبار از طرف سازمان های بیمه گر و همین طور سازمان برنامه و بودجه هم کم شده و همین موضوع، «پایداری» در بازار دارویی کشور را با چالش جدی مواجه کرده است.
مسئولان سازمان غذا و دارو همچنان نگران بی ثباتی بازار دارویی کشور هستند و علت کمبودها در پسادارویاری را کمبود نقدینگی در زمینه دارو عنوان می کنند؛ چونکه با آزاد سازی نرخ ارز، میزان نقدینگی مورد نیاز برای تامین داروهای وارداتی و همین طور تامین مواد اولیه وارداتی برای داروهای تولید داخلی چندین برابر شده است؛ این در حالیست که تا حالا نه بانکها در امتداد ارائه تسهیلات مصوب به صنایع دارویی، برخلاف قول هایشان، اقدامی قابل توجه کرده اند و نه سازمان برنامه و بودجه حالا که در واپسین روزهای سال به سر می بریم، تمام اعتبار مصوب دارویاری را پرداخت کرده است؛ موضوعی که می تواند تهدید برای بروز کمبودهای دارویی بیشتر به ویژه در سال آتی باشد.
ادامه گزارش را اینجا بخوانید.
۱۱ پیشنهاد بودجه ای برای آموزش وپرورش در سال ۱۴۰۲ هرچند بودجه سال آتی وزارت آموزش وپرورش که مجموع آن به ۲۴۲ هزار میلیارد تومان می رسد و رشد ۲۱ درصدی در مقایسه با سال قبل خود دارد، اما سهمش از بودجه عمومی دولت کم شده است، به شکلی که این عدد در سال ۱۴۰۰، حدود ۱۰ درصد، در سال ۱۴۰۱ حدود ۱۲.۹ درصد و برای سال ۱۴۰۲ به حدود ۱۱.۲ درصد رسیده است. البته سهم بودجه دستگاهی آموزش وپرورش نسبت به بودجه همه دستگاهها ۱۵ درصد است.
با وجود اتفاقات خوبی که در لایحه بودجه سال آینده افتاده و همچون آنها می توان به درنظر گرفتن ردیف بودجه ای برای اجرای سندتحول بنیادین و قرار گرفتن بودجه رتبه بندی در دل ردیف حقوق و مزایای پرسنلی اشاره نمود، اما چالش ها و مشکلات عدیده دستگاه تعلیم و تربیت باعث شده مسئولان این وزارتخانه نگرانی هایی برای پیشبرد اهداف تعلیم و تربیتی خود در سال آینده داشته باشند.
صادق ستاری فرد، معاون برنامه ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش وپرورش پیشنهادهایی برای ایجاد تغییراتی در بودجه این دستگاه در مجلس شورای اسلامی در روند تصویب بودجه داشته که می توانید جزییات آنرا اینجا بخوانید.
تاثیر ۳۷ تا ۷۵ درصدی آموزش و مشاوره بر بهبود روابط زوجین مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور اعلام نمود که آموزش و مشاوره از ۳۷ تا ۷۵ درصد در کیفیت زندگی و بهبود روابط زوجین تاثیر دارد و باید بپذیریم که آموزش مهارت های زندگی و توانمند سازی زوجین به دوام زندگی کمک می نماید.
دکتر بهزاد وحیدنیا با اشاره به عوامل موثر اجتماعی در افزایش طلاق در جامعه و با اعلان اینکه سازمان بهزیستی در زمینه خانواده و آموزش های ازدواج و توانمندسازی با موضوع پیشگیرانه بطور کلی سالانه نزدیک به ۸۰۰ هزار نفر را آموزش می دهد، اظهار داشت: ارائه اقدامات پیشگیرانه سطح یک و ارائه آموزش های پیش از ازدواج و آموزش نقش پذیری زنانگی و مردانگی و آموزش نقش مادری برای بهبود کیفیت رواﺑﻂ زﻧﺎﺷﻮﯾﯽ و اﻓﺰاﯾﺶ ﺻﻤﯿﻤﯿﺖ زوﺟﯿﻦ ﻣﻮﺛﺮ است.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
آماده باش هلال احمر برای بارش برف و باران در ۱۹ استان کشور سرپرست سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده باش امدادگران جمعیت هلال احمر درپی پیش بینی بارش شدید برف و باران در ۱۹ استان کشور آگاهی داد. صادق محمودی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی در خصوص وقوع مداخلات جوی در بعضی از استانهای کشور اظهار داشت: برابر پیش بینی انجام شده از طرف سازمان هواشناسی بارش شدید باران و وزش شدید باد در ایام دوشنبه و سه شنبه در استانهای ایلام و شمال استان خوزستان پیش بینی شده است. همین طور بارش شدید برف و باران و احتمال ریزش بهمن نیز در این دو روز در استانهای چهارمحال و بختیاری، لرستان، کرمانشاه، کردستان، همدان، مرکزی، زنجان، اردبیل، قزوین، البرز، تهران، قم، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کهگیلویه و بویراحمد، جنوب و غرب اصفهان، شمال و غرب سمنان پیش بینی شده است.
وی افزود: در همین راستا نیز سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر امدادگران خود در این استانها را به حالت آماده باش درآورده است و تمهیدات و تجهیزات لازم نیز برای مقابله و امدادرسانی در حوادث احتمالی پیش بینی شده است.
برخی اخبار پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
بهره برداری از ورودی جدید دومین ایستگاه عمیق خط ۷ متروی تهران
جنوب کشور مواج می شود / بارش برف و باران در ۲۰ استان
ورود سامانه بارشی جدید از شمال غرب کشور/ افزایش دما تا دوشنبه
۲۶ ایستگاه سنجش کیفیت هوای تهران در وضعیت «آلوده»
منبع:

1401/11/09
12:32:21
0.0 / 5
411
تگهای خبر: آموزش , سرویس , صنعت , كیفیت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک