علت پنهان زوال عقل کشف شد

علت پنهان زوال عقل کشف شد

آزینیک: خراسان رضوی تعدادی از بیمارانی که مبتلا به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری (bv-FTD) تشخیص داده شده اند، ممکنست از نشت مایع مغزی نخاعی رنج ببرند که منجر به شل شدن مغز می شود.


به نقل از نوروساینس، نتایج تحقیق جدید بیمارستان آموزشی غیرانتفاعی سیدرز- ساینای لس آنجلس، کالیفرنیای آمریکا نشان میدهد که تعدادی از بیماران مبتلا به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری (bvFTD)، یک بیماری غیرقابل درمان که توانایی کنترل رفتار و کنار آمدن با زندگی روزمره را از بیماران سلب می کند، ممکنست گرفتار نشت مایع مغزی نخاعی شود که اغلب قابل درمان است.
پژوهشگران می گویند: این یافته ها ممکنست راه درمان را نشان دهد. ووتر شیوینک، دکترای پزشکی، مدیر برنامه جراحی مغز و اعصاب ریز عروقی و نشت مایع مغزی نخاعی و استاد جراحی مغز و اعصاب در سیدرز- ساینای، بیان کرد: خیلی از این بیماران تغییرات شناختی، رفتاری و شخصیتی آنقدر شدید را تجربه می کنند که محبوس می شوند یا در خانه های سالمندان قرار می گیرند.
شیوینک اظهار داشت: اگر آنان به زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری با علت ناشناخته مبتلا باشند، هیچ درمانی در دسترس نیست اما نتایج تحقیق ما نشان میدهد که اگر بتوانیم منبع نشت را پیدا نماییم، می توان بیماران مبتلا به نشت مایع مغزی نخاعی را درمان کرد.
مایع مغزی نخاعی (CSF) در داخل و اطراف مغز و طناب نخاعی گردش می کند تا به صیانت از آنها در مقابل لطمه کمک نماید. هنگامی که این مایع در بدن نشت می کند، مغز می تواند شل شود و علایم زوال عقل را بوجود آورد.
شیوینک اضافه کرد: خیلی از بیماران مبتلا به شل شدگی مغز که می تواند بوسیله ام آرآی نمایان شود، تشخیص داده نمی شوند. وی به پزشکان سفارش می کند که باردیگر بیماران مبتلا به علایم معنادار را بررسی نمایند.
وی اشاره کرد: یک رادیولوژیست، جراح مغز و اعصاب یا متخصص مغز و اعصاب باید باردیگر ام آرآی بیمار را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ مدرکی دال بر شل شدگی مغز وجود ندارد.
پزشکان همین طور می توانند در مورد سابقه سردردهای شدید که هنگام دراز کشیدن بیمار بهبود می یابند، خواب آلودگی قابل توجه حتی بعد از خواب کافی در شب و این که آیا تابحال ناهنجاری مغزی کیاری، وضعیتی که در آن بافت مغز به کانال نخاعی توسعه می یابد، در بیمار تشخیص داده شده است، سؤال کنند. بگفته شیوینک، شل شدگی مغز اغلب با ناهنجاری کیاری اشتباه گرفته می شود.


حتی زمانی که شل شدگی مغز تشخیص داده شود، یافتن منبع نشت مایع مغزی نخاعی ممکنست دشوار باشد. هنگامی که مایع بوسیله پارگی یا کیست در غشای اطراف نشت می کند، در تصویربرداری سی تی میلوگرام با کمک ماده حاجب قابل مشاهده می باشد.
شیوینک و گروه تحقیقاتی وی بتازگی یک دلیل اضافی برای نشت مایع مغزی نخاعی کشف کردند: فیستول مایع مغزی نخاعی -وریدی؛ در این موارد، مایع به داخل سیاهرگ نشت می کند و دیدن آن در سی تی میلوگرافی معمولی را دشوار می کند. برای تشخیص این نشت ها، تکنسین ها باید از سی تی اسکن تخصصی بهره گیرند و ماده حاجب را درحال حرکت در جریان مایع مغزی نخاعی ببینند.
در این تحقیق، پژوهشگران از این روش تصویربرداری روی ۲۱ بیمار مبتلا به شل شدگی مغز با علایم زوال عقل پیشانی گیجگاهی متغیر رفتاری استفاده کردند و فیستول های وریدی مایع مغزی نخاعی را در ۹ نفر از این بیماران کشف کردند. فیستول های هر ۹ بیمار با جراحی بسته شد و شل شدگی مغز و علایم همراه آنها بطور کامل معکوس شد.
کیت ال بلک، رییس بخش جراحی مغز و اعصاب سیدرز- ساینای اظهار داشت: این یک زمینه مطالعاتی به سرعت درحال تکامل است و پیشرفت ها در فناوری تصویربرداری، توانایی ما را در تشخیص منابع نشت مایع مغزی نخاعی، خصوصاً فیستول وریدی مایع مغزی نخاعی بهبود می بخشد.
وی ابراز کرد: این تصویربرداری تخصصی به شکل گسترده در دسترس نیست و نیاز به تحقیقات بیشتر را برای بهبود میزان تشخیص و درمان بیماران نشان میدهد.
۱۲ شرکت کننده باقی مانده تحقیق که نشت هایشان قابل شناسایی نبود، با درمان های غیرهدف مندی که برای رفع شل شدگی مغز طراحی شده بودند، مانند سیستم های کاشتنی برای تزریق مایع مغزی نخاعی به بیمار، درمان شدند. با این وجود، تنها سه نفر از این بیماران تسکین علایم خودرا تجربه کردند.
شیوینک اشاره کرد: برای بهبود میزان تشخیص نشت مایع مغزی نخاعی در این بیماران باید کوشش های زیادی صورت گیرد. ما درمان های غیرهدفمندی را برای بیمارانی به وجود آورده ایم که در آنان هیچ نشتی قابل تشخیص نیست اما همانطور که نتایج تحقیق ما نشان می دهد، این درمان ها بسیار کمتر از اصلاح هدفمند و جراحی نشت مؤثر هستند.
یافته های این تحقیق در مجله معتبر Alzheimer’s & Dementia: Translational Research and Clinical Interventions انتشار یافته است.1401/11/06
13:43:36
0.0 / 5
401
تگهای خبر: آموزش , پزشك , فناوری , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
آزینیک