از سوی محققان دانشگاه شریف؛

پدفیلتر تصفیه هوا ساخته شد

پدفیلتر تصفیه هوا ساخته شد

به گزارش آزینیک، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه شریف موفق به طراحی و ساخت پدفیلتر تصفیه هوا شدند که بدون احتیاج به دستگاه تصفیه هوا در محیط های داخلی مانند ادارات و منازل هم قابل استفاده می باشد.به گزارش آزینیک به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، پژوهشگران یک شرکت دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری دانشگاه موفق به طراحی و ساخت پدفیلتر تصفیه هوا شدند.
این محصول دانش بنیان، کاربرد گستره ای در صنایع، مناطق شهری و حتی محیط های داخلی مانند ادارات و منازل جهت حذف انواع آلاینده گازی، ترکیبات آلی فرار، بوهای نامطبوع، ویروس ها و میکروارگانیسم ها دارد.
این فیلتر قابلیت جذب آلاینده های مختلف و تجزیه و حذف آن از راه تولید رادیکال های آزاد هیدروکسیل و سوپراکسید دارد. همینطور این مواد به صورت ذاتی خاصیت ضد ویروسی، باکتری، قارچ، کپک و مخمرها را دارد.
سعید آمارلویی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان در مورد کاربردهای پدفیلتر تصفیه هوای کوال در محیط های داخلی اظهار داشت: این محصول در محیط های اداری و خانگی به سه حالت: فیلترهای دستگاههای تصفیه هوا، پدفیلترهای تصفیه هوا (passive بدون احتیاج به دستگاه تصفیه هوا) و پدفیلترهای گرانول تصفیه هوا قابل استفاده می باشد.
وی اضافه کرد: این فیلترها قابلیت تصفیه کنندگی هوا، حذف آلاینده های گازی، ترکیبات آلی فرار و تجزیه توسط رادیکال های آزاد هیدروکسید و سوپراکسید را دارند. همینطور به سبب داشتن قابلیت قدرتمند آنتی میکروبیال قابلیت حذف ویروس ها و میکروارگانیسم هایی مانند باکتری ها و قارچ ها، کپک ها و مخمرها را دارد.
این دانش آموخته دانشگاه صنعتی شریف اضافه کرد: در ابتدای کار به سبب وجود تحریم های موجود در کشور، شرکت ما قادر به واردات مواد اولیه محصول نبود. ازاین رو تیم تحقیق و توسعه شرکت بعد از صرف ماه ها تحقیق با بهره گیری از مواد اولیه تولیدی در داخل کشور و استفاده همزمان از چند روش برای افزایش خواص، توانست محصولی با راندمان بسیار بالا از نظر تصفیه کنندگی هوا نسبت به گازهای آلاینده مانند مونوکسیدکربن، اکسیدهای گوگرد، اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار (VOCs، شامل ترکیبات آروماتیک و آلیفاتیک) و همینطور بوهای نامطبوع مانند هیدروژن سولفید و آمونیاک و ضدعفونی کنندگی بسیار قدرتمند نسبت به انواع ویروس ها و میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها، قارچ ها، کپک ها و مخمرها بسازد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان تصریح کرد: قابل توجه است که فقط دو محصول مشابه امریکایی، یک محصول اروپایی و یک محصول آسیایی به صورت همزمان خواص تصفیه کنندگی و ضدعفونی سازی قدرتمند از خود نشان می دهند و سایر برندها معمولا یا خواص تصفیه کنندگی از خود به نمایش می گذارند و یا خواص ضدعفونی کنندگی مناسبی دارند.
وی اضافه کرد: گواهی دانش بنیانی نوع ۱، گواهی نانومقیاس از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو و بیشتر از ۴۰ عدد تاییدیه در خصوص عملکرد برای پدفیلتر تصفیه هوای کوال کسب شده است.
آمارلویی تصریح کرد: الان درحال پیمودن مراحل برای صادرات محصول به خارج از ایران هستیم و بزودی وارد بازار پلت فرم های آمازون و علی بابا می شویم که این مورد سبب ارزآوری برای کشور خواهد شد.


منبع:

1401/11/05
12:39:45
0.0 / 5
423
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
آزینیک