یك روانشناس بالینی:

ریسک مبتلاشدن به افسردگی فصلی در پاییز و زمستان افزایش پیدا می کند

ریسک مبتلاشدن به افسردگی فصلی در پاییز و زمستان افزایش پیدا می کند

به گزارش آزینیک، لرستان عضو سازمان نظام روانشناسی و روانشناس بالینی اظهار داشت: ریسک مبتلا شدن به افسردگی فصلی در پاییز و زمستان افزوده می شود.


ندا هوشیار در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: با کوتاه تر شدن روز و کمتر قرار گرفتن در معرض نور طبیعی خورشید، ریسک مبتلاشدن به افسردگی فصلی در پاییز و زمستان نیز افزایش می یابد.
وی اشاره کرد: اختلال افسردگی فصلی یک اختلال روحی است که به طور معمول در ماه های سرد سال مثل پاییز و زمستان رخ می دهد.
عضو سازمان نظام روانشناسی اشاره کرد: روانشناسان معتقدند افراد در این فصل از سال که هوا سرد و تاریک است، بیشتر زمان خودرا در خانه سپری می کنند.
هوشیار افزود: این در خانه ماندن خود می تواند سطح انزوا و خانه نشینی را افزایش دهد. افراد در ابتدا تنها به سبب تاریکی و سرمای هوا در خانه می مانند، اما رفته رفته احساس غم، اندوه و افسردگی در آنها آشکار می شود.
وی بیان کرد: فرد مبتلا به افسردگی فصلی ممکنست در فصل پاییز و زمستان بیشتر احساس خواب آلودگی داشته باشد یا به لحاظ عاطفی گرفتار احساسات ناآشنا شود که تا قبل از این درگیرشان نبود. این احساسات مثل احساس گناه، احساس پوچی و بی ارزشی، ناامیدی یا اضطراب و... است.
این روانشناس افزود: علایم شایع افسردگی فصلی علاوه بر احساس غم و اندوه شامل نوسانات خلقی، کمبود انرژی، عدم علاقه به انجام کارهای عادی و روزمره و کناره گیری از افراد، وجود مشکل در خواب و اشتها را شامل می شود.
هوشیار اظهار داشت: تصور می شود که افسردگی فصلی با هورمون های مختلف و نوسانات شیمیایی ازجمله ملاتونین و سروتونین مرتبط می باشد. ملاتونین هورمونی است که در مغز تولید می شود و به تنظیم هورمون های دیگر کمک می نماید و سروتونین یک انتقال دهنده عصبی در رابطه با خلق وخو و شادابی است. همین طور پایین بودن سطح ویتامین D و منیزیم در خون عواملی هستند که در ایجاد افسردگی فصلی نقش دارند.
وی با اشاره به علایم افسردگی فصلی و پاییزی، اضافه کرد: به عنوان اختلالات عاطفی فصلی مربوط به افسردگی، علایم ممکنست مشابه باشند و می تواند شامل احساس افسردگی در زمانی طولانی مدت، احساس بی ارزشی، احساس ناامیدی، انرژی کم، کندی، مشکل داشتن با خواب، تغییر در وزن یا اشتها، دشواری در تمرکز و افکار مرگ یا خودکشی است.
عضو سازمان نظام روانشناسی اشاره کرد: علایم خاصی به افسردگی پاییز و افسردگی زمستانی اختصاص دارد این ها شامل تحریک پذیری (زود از کوره در رفتن)، انرژی کم یا خستگی، زیاد خوابیدن، حساسیت به طرد شدن، احساس سنگینی در پاها یا بازوها و افزایش وزن و تغییر اشتها است.
هوشیار اشاره کرد: برخی عوامل شانس مبتلاشدن به افسردگی فصلی را می افزایند جنسیت یکی از آن عوامل است؛ به طورکلی اختلال عاطفی فصلی در زنان بیش از مردان دیده می شود.
وی افزود: همین طور بنظر می رسد این اختلال در افراد جوان بیش از دیگران ایجاد شود. داشتن سابقه خانوادگی مثبت نیز عامل مؤثر دیگری است. همین طور اگر فردی به یکی از انواع دیگر افسردگی در گذشته مبتلا شده باشد شانس بالاتری نیز برای مبتلاشدن به افسردگی فصلی خواهد داشت.
این روانشناس با اعلان اینکه روان درمان یکی راه های درمان این اختلال است، اضافه کرد: درمان شناختی- رفتاری یا بین فردی به تغییر دیدگاه تحریف شده ای که ممکنست در اثر افسردگی فصلی نسبت به خود و محیط اطرافتان داشته باشید کمک می نماید.
هوشیار بیان کرد: این روش درمانی به شما در بهبود مهارت های روابط بین فردی و شناسایی مواردی که سبب استرس یا غم و ناراحتی شما می شود و همین طور نحوه مدیریت آنها کمک می نماید.
وی با اعلان اینکه دارودرمانی یکی دیگر از راه ها است، افزود: داروهای ضدافسردگی تجویزی می توانند به اصلاح عدم تعادل شیمیایی که ممکنست منجر به افسردگی فصلی شود کمک کنند. این داروها را فقط با دستور پزشک مصرف کنید.1401/10/30
16:16:28
0.0 / 5
356
تگهای خبر: انرژی , پزشك
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
آزینیک