مراقب دهان خود باشید

مراقب دهان خود باشید

به گزارش آزینیک، خراسان رضوی آگاه باشید که شما یک سوم از باکتری های دهانتان را با افراد دیگر در خانه خود به اشتراک می گذارید.


به نقل از ساینس، افرادی که با هم زندگی می کنند ممکنست وعده های غذایی مشابهی مصرف کنند که می تواند به ایجاد محیط مشابهی در دهان کمک نماید که سویه های باکتریایی یکسان را تشویق می کنند.
شما ممکنست بیش از تصور خود با افرادی که با آنها زندگی می کنید مواردی را به اشتراک بگذارید که یک سوم از گونه های باکتری دهان شماست.
پزشکان به صورت فزاینده ای به اثرات سلامتی صدها گونه از باکتری ها، ویروس ها، قارچ ها و انگل هایی که در روده، دهان و جاهای دیگر بدن و روی بدن ما زندگی می کنند که به عنوان میکروبیوم شناخته می شود، علاقمند هستند.
نیکولا سگاتا از دانشگاه ترنتو در ایتالیا و همکارانش نتایج ۳۱ مطالعه قبلی در مورد میکروبیوم های افرادی که در کنار هم یا در نزدیکی یکدیگر در ۲۰ کشور زندگی می کنند، همچون در قسمت هایی از اروپا، آمریکای شمالی و جنوبی، آفریقا و آسیا را تحلیل و بررسی کردند.
این مطالعات شامل حدود ۱۰هزار نمونه مدفوع یا بزاق دهان بود و به ثبت رسید که آیا اعضای خانواده شریک زندگی، اقوام یا دوستان بودند.
سویه های باکتری هم به صورت ژنتیکی شناسایی شدند.
این گروه دریافت که اعضای خانواده بیش از باکتری های روده باکتری های دهان را به اشتراک می گذارند.
در تمام مطالعات، ۳۲ درصد از گونه های باکتری های دهانی ثبت شده اعضای خانواده مشترک بودند، در صورتیکه ۱۲ درصد از سویه های باکتری های روده با دیگر اعضای خانواده مشابهت داشتند و تنها سه درصد از باکتری های دهان در بین اعضای غیر هم زمان در یک جمعیت یکسان بودند.
سگتا می گوید: این نتایج نشان میدهد که چقدر رایج است، افراد باکتری ها را به دیگران منتقل کنند حتی آن هایی که همدیگر را نمی بوسند.
وی اشاره کرد: باکتری های دهان به آسانی قابل اشتراک گذاری هستند چونکه خیلی از باکتری ها، هاگ هایی را می سازند که می توانند برای مدت طولانی در هوا زنده بمانند.
جوآن سانتینی از دانشگاه کالج لندن می گوید: افرادی که با هم زندگی می کنند ممکنست غذاهای مشابهی مصرف کنند که می تواند به ایجاد محیطی مشابه در دهان کمک نماید که همان گونه های باکتری را به رشد تشویق می کند.
منبع:

1401/10/29
17:04:16
0.0 / 5
387
تگهای خبر: پزشك , دانشگاه
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
آزینیک