رئیس مركز موسسات و شركتهای دانش بنیان:

۲ هزار شرکت از روند دانش بنیانی خارج شدند

۲ هزار شرکت از روند دانش بنیانی خارج شدند

به گزارش آزینیک، رئیس مرکز موسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: بالغ بر ۲ هزار شرکت دانش بنیان در بررسی های تمدیدی این مرکز رد شدند.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، دکتر رضا اسدی فرد رئیس مرکز مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری امروز در وبیناری با مبحث فرصتها و چالشهای شرکتهای دانش بنیان، اظهار داشت: این مرکز همواره به ارزیابی شرکتهای متقاضی، رسیدگی به اعتراضات، ارزیابی تمدید و محصولات جدید، توزیع کار بین شبکه کارگزاران ارزیابی می پردازد.
وی ضمن اشاره به تعداد پرونده های ارزیابی شده در مرکز مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی اظهار داشت: در سال ۱۳۹۷ تعداد ۵۲۷۵ پرونده، در سال ۹۸ تعداد ۵۰۶۵ پرونده، در سال ۱۳۹۹ تعداد ۵۸۵۵ پرونده، در سال ۱۴۰۰ تعداد ۵۹۳۰ پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته است.
رئیس مرکز مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: تعداد کل پرونده های ارزیابی شده از آغاز اجرای قانون برابر با ۳۶ هزار پرونده بوده و هم اکنون ۹۰۰ پرونده در جریان ارزیابی است.
وی افزود: همینطور تا پایان مهر ماه ۱۴۰۱ تعداد ۴۸۲۲ پرونده مورد ارزیابی قرار گرفته تا بتوانند مجوز دانش بنیانی دریافت کنند.
اسدی فرد اظهار داشت: میتوان چنین بررسی کرد که میانگین تعداد پرونده های ارزیابی شده در ماه (سال ۱۴۰۱) ۶۹۱ پرونده بوده است.
وی با اشاره به اینکه آخرین تعداد شرکتهای دانش بنیان تا یکم شهریور ماه سال جاری برابر با ۷۸۸۰ شرکت بوده است، اظهار داشت: میانگین اعتراض شرکت ها به علت عدم تأیید ۱۲ درصد ارزیابی شده است.
خروج دو هزار شرکت از روند دانش بنیانی
به گفته اسدی فرد، تعداد دو هزار شرکت دانش بنیان در ارزیابی های مجدد از روند دانش بنیانی خارج شده اند و مجدد نتوانسته اند تاییدیه دانش بنیانی را دریافت کنند.
رئیس مرکز مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه تعداد شرکتهای تأسیس شده پس از سال ۹۲ برابر با ۳ هزار و ۳۸۴ شرکت بوده است، اظهار داشت: بررسی مقایسه ای بازه تعداد کارکنان شرکتهای دانش بنیان نشان داده است ۷۰ درصد آنها در ۶ درصد شرکت ها شاغل هستند. از طرفی تعداد شرکتهای دانش بنیانی که در دسته بندی تعداد کارکنان جزو شرکتهای کوچک و متوسط قلمداد می شود بیشتر از ۸۰ درصد از تعداد شرکت هاست.
وی افزود: به نظر می آید توسعه اشتغالزایی در شرکتهای دانش بنیان مستلزم برنامه ریزی مجزا برای پشتیبانی از سیاست های جذب، نگهداشت و توانمندسازی کارکنان این شرکت ها است.
اسدی فرد ضمن اشاره به مدیریت شرکتهای دانش بنیان به تفکیک زنان و مردان اظهار داشت: استان تهران با ۳۲۱ نفر بیشترین مدیرعامل زن را در شرکتهای دانش بنیان دارد که ۷۶ نفر نسبت به سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است و کهگیلویه و بویراحمد با یک نفر کمترین مدیرعامل زن را دارد.
وی اظهار داشت: علت تفاوت قابل توجه تعداد اعضای هیأت مدیره و مدیرعامل زن در استان تهران با سایر استان ها به علت استقرار تعداد بیشتری از شرکتهای دانش بنیان در استان تهران است.
اسدی فرد افزود: تعداد ۴ هزار و ۱۰۶ نفر از سهامداران حقیقی شرکتهای دانش بنیان را زنان می سازند. همینطور زنان حدود ۱۷ درصد از سهام شرکت ها را در اختیار دارند.
به گفته وی بیشترین سهم زنان در مدیریت شرکتهای دانش بنیان در ارتباط با حوزه دارو و فرآورده های حوزه تشخیص و درمان است.
سهم شرکتهای دانش بنیان از تولید ناخالص ملی
وی با اشاره به اینکه بر مبنای آمار به دست آمده در مرکز مؤسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی سهم شرکتهای دانش بنیان از تولید ناخالص ملی در سال ۹۹ برابر با ۱.۶۵ درصد بوده است، اظهار داشت: همینطور در این سال درآمد شرکتهای دانش بنیان ۱۹۸ هزار میلیارد تومان بوده که از این میزان ۸۰ هزار میلیارد تومان در ارتباط با شرکتهای دانش بنیان نوع یک و دو و ۱۷ هزار میلیارد تومان آن در ارتباط با شرکتهای دانش بنیان نوع یک بوده است.
نقش شرکتهای دانش بنیان در بورس
وی اضافه کرد: حدود ۸ درصد از شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار را شرکتهای دانش بنیان می سازند که ارزش بازار این شرکت ها تنها حدود ۳ درصد ارزش کل این بازار است.
به گفته وی مجموع درآمد عملیاتی شرکتهای دانش بنیان فعال در بورس اوراق بهادار ۷۸ همت بوده که عمده آن در ارتباط با شرکتهای فعال در دسته فناوری نرم افزار و فناوری اطلاعات، مواد شیمیایی و پلیمری بوده است.
وی اضافه کرد: بررسی وضعیت فروش شرکتهای دانش بنیان فعال در بورس نشان داده است که درآمد عموم این شرکت ها ناشی از محصولات غیردانش بنیان آنها بوده و فروش قابل توجهی از محصولات دانش بنیان نداشته اند.
اسدی فرد ضمن اشاره به سرفصل های اصلی پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان اظهار داشت: نظام وظیفه تخصصی، معافیت مالیاتی، معافیت و تسهیل تشریفات گمرکی، معافیت حق بیمه قرارداد، استقرار در کاربری مسکونی، پروانه بهره برداری و جواز تأسیس، توانمندسازی، تجاری سازی و مشاوره از موضوع هایی هستند که معاونت علمی از شرکتهای دانش بنیان حمایت می کند.
وی با اشاره به اینکه تابحال ۴۳ هزار و ۷۰۰ پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان به نتیجه رسیده اظهار داشت: در قسمت نظام وظیفه تخصصی دو هزار و ۵۰۰ نفر، در قسمت معافیت مالیاتی ۱۳ هزار و ۵۹۹ مورد، در قسمت معافیت گمرکی ۳ هزار و ۱۵۰ مورد، در قسمت معافیت حق بیمه قرارداد ۳ هزار و شش قرارداد، در قسمت کاربری مسکونی ۳۷۵ شرکت، در قسمت پروانه بهره برداری و جواز تأسیس هزار و ۴۸ شرکت و در قسمت توانمندسازی و تجاری سازی ۲۰ هزار خدمت به دانش بنیان ها عرضه شده است.
اسدی فرد تصریح کرد: هیچ حرکت بزرگی نمی توان در کشور اجرایی کرد که ضعفی نداشته باشد.

1401/10/08
14:50:00
0.0 / 5
424
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
آزینیک