عضو كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا مطرح كرد

تاکید بر تزریق دز یادآور واکسن کرونا

تاکید بر تزریق دز یادآور واکسن کرونا

به گزارش آزینیک، عضو کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با تأکید بر لزوم تشدید مراقبت های مرزی برای جلوگیری از ورود افراد بیمار به کشور، اظهار داشت: این مساله باتوجه به کاهش بار بیماری در کشور نسبت به گذشته کمتر مورد توجه قرار می گیرد؛ درحالی که باید پایانه های مرزی به ویژه در مورد کسانی که از آسیای جنوب شرقی وارد کشور می شوند به شکل دقیق رصد شود.


دکتر مهرداد حق ازلی در گفتگو با ایسنا، درباره آخرین وضیعت بروز کرونا در دنیا و ایران، اظهار داشت: در قسمتی از کشورهای دنیا بخصوص در آسیای شرقی و چین شاهد افزایش قابل توجه بروز بیماری بوده ایم ولی تابحال این افزایش منجر به افزایش گزارش بروز مرگ و میر نشده است.
وی تصریح کرد: این موج از بیماری هنوز در بخش های غربی که به سمت ایران است خویش را بروز نداده و خوشبختانه ما نسبت به چند هفته و چند ماه گذشته تغییری در بروز موارد بیماری در کشور نداشته ایم، ولی این انتظار وجود دارد که طی چند هفته آتی موارد کرونای کشور ما هم افزایشی شود.
حق ازلی اضافه کرد: همچنان سویه غالب کرونا در ایران اومیکرون BA۴ و BA۵ است اما، در بُعد جهانی صبحت از کرونای BQ۱ مطرح می شود که هنوز اطلاعات دقیقی از آن وجود ندارد اما طبق آخرین گزارشات سازمان بهداشت جهانی که ظرف ۴۸ ساعت گذشته انتشار یافته است به نظر می آید که BQ۱ هم از نظر بیماری زایی خیلی تفاوتی با سویه اومیکرون ندارد.
او با تکیه بر ضرورت تشدید مراقبت های مرزی برای پیشگیری از ورود افراد بیمار به کشور، خاطرنشان کرد: این مورد با عنایت به کاهش بار بیماری در کشور نسبت به گذشته کمتر مورد توجه قرار می گیرد؛ درحالی که باید پایانه های مرزی بخصوص در مورد کسانی که از آسیای جنوب شرقی وارد کشور می شوند به شکل دقیق رصد شود.
وی ادامه داد: در عین حال خود مردم هم میزان مراقبت، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک را به شکل محسوسی کاهش داده اند که سفارش می شود باردیگر بر رعایت پروتکلهای بهداشتی اهتمام ورزند.
دبیر بورد داخلی کمیته ی علمی کرونا در پاسخ به سوالی در رابطه با پیشبینی از بروز موج هشتم کرونا، بیان نمود: با عنایت به واکسیناسیون صورت گرفته به نظر نمی رسد دیگر مثل گذشته موج های گسترده ای از کرونا را تجربه نماییم، اما افزایش بروز محدود بیماری امکان دارد.
حق ازلی همینطور اظهار داشت: افزایش بروز بالای بیماری در چین به دلیل تغییر ناگهانی سیاست های کنترلی بیماری است اما کشورهای دیگر احیانا با عنایت به شواهد فعلی، پیکی مشابه چین را تجربه نمی کنند اما این نکته مهم می باشد که بدانیم در مورد کرونا هیچ پیشبینی قطعی نخواهد بود.
وی در رابطه با تزریق دزهای یادآور واکسن کرونا، تصریح کرد: هم اکنون سفارش سازمان بهداشت جهانی اینست که اگر یک سال از آخرین تزریق واکسن افراد گذشته است حتما برای تزریق دز یادآور اقدام نمایند و خوشبختانه در کشور ما هم واکسن به میزان کافی وجود دارد.1401/10/07
09:15:05
0.0 / 5
430
تگهای خبر: مراقبت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک