در یك پژوهش جدید بررسی شد

شوک قیمتی فرآورده های دامی بر امنیت غذایی

شوک قیمتی فرآورده های دامی بر امنیت غذایی

به گزارش آزینیک، محققان کشور در یک پژوهش جدید، آثار شوک قیمتی و تولید فرآورده های دامی را بر امنیت غذایی اقشار مختلف کشور بررسی نموده و سفارش هایی را در این خصوص عرضه کرده اند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، غذا ازجمله مهم ترین نیازهای اولیه انسان برای ادامه حیات است که تأمین آن در مقوله امنیت غذایی قرار دارد. مبحث امنیت غذایی از سده شانزدهم میلادی تاکنون، جایگاه ویژه ای را در فرایندهای اقتصادی و سیاسی به خود مختص کرده است. بنا بر تعریف نشست جهانی غذا در سال ۱۹۹۱، امنیت غذایی زمانی محقق می شود که دسترسی فیزیکی و اقتصادی به غذای کافی، سالم و مغذی برای دریافت کمترین مقدار نیاز ضروری اعضای خانواده فراهم باشد. امنیت غذایی یکی از نظریه های نوین امنیتی به شمار می آید که از اهمیت و اثرگذاری بالایی در بعد امنیت ملی و بین المللی برخوردار می باشد.
بنا بر نظرات متخصصان، اندازه گیری امنیت غذایی، موضوعی بسیار پیچیده است و از تمرکز بر عرضه غذا در سطح های ملی، منطقه ای و جهانی به تحلیل مفهوم های تقاضای غذا و دسترسی در مقیاس خانوارها و افراد گسترش یافته است. امروزه با عنایت به رشد جمعیت، تغییر در رژیم غذایی و کاهش ظرفیت های زیست محیطی، دستیابی به امنیت غذایی بسیار دشوارتر از دهه های گذشته شده است. بنابر پیشبینی سازمان خواروبار و کشاورزی یا فائو، برای تأمین غذای جمعیت ۹ میلیارد نفری جهان در سال ۲۰۵۰، باید دو برابر میزان کنونی، محصولات کشاورزی و دامی تولید کرد. در کشور ما ایران هم با عنایت به جمعیت بیشتر از ۸۰ میلیون نفری و رشد جمعیت ۱.۶ درصدی، مقوله امنیت غذایی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و نیازمند توجهات جدی محققان و مسئولین است.
یک تیم پژوهشی چهار نفره از دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی خوزستان در این خصوص تحقیقی را به انجام رسانده اند که در آن به بررسی آثار شوک قیمت و تولید فرآورده های دامی بر امنیت غذایی پرداخته شده است.
در این مطالعه که با هدف بررسی امنیت غذایی گروههای مختلف درآمدی شهری و روستایی در اثر شوک های تولیدی، قیمتی و درآمدی فرآورده های دامی انجام شده است، اطلاعات مورد نیاز از داده های خام هزینه و درآمد خانوارهای شهری و روستایی طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۷ مرکز آمار ایران استخراج شده اند.
نتایج این مطالعه نشان داد که امنیت غذایی جامعه بیشتر تحت تاثیر شوک قیمتی فرآورده های دامی است و در میان گروههای مختلف درآمدی شهری و روستایی، خانوارهای فقیر روستایی بیشترین صدمه را از افزایش قیمت فرآورده های دامی متحمل خواهند شد.
بنابر گفته های مجتبی مجاوریان، دانشیار و پژوهشگر گروه اقتصاد کشاورزی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری و همکارانش، «با افزایش ۳۰ درصدی قیمت فرآورده های دامی، میانگین کالری دریافتی خانوارهای فقیر روستایی حدود ۵۱ درصد کاهش خواهد یافت. این یافته البته مبین آن است که فرآورده های دامی برای خانوارهای فقیر کالاهای ضروری محسوب نمی شوند».
به بیان این محققان، «نتایج پژوهش ما نشان داد که اثرات منفی افزایش قیمت فرآورده های دامی بر امنیت غذایی، می تواند با افزایش ۱۷ درصدی درآمد خانوارها به فرض ثبات قیمت سایر مواد غذایی تاحدی تعدیل شود، اما وضعیت نگران کننده امنیت غذایی خانوارهای فقیر روستایی به قوت خود باقی خواهد ماند».
بر این اساس، برای تأمین کالری مورد نیاز صدمه پذیرترین اقشار جامعه نسبت به شوک های تولیدی و قیمتی، افزایش یکسان درآمد اسمی این گروه خانوارها مطابق با سایر اقشار جامعه کافی نیست و لازم است که سناریوهای متفاوتی شامل اعطای سبدهای غذایی حمایتی و افزایش بیشتر درآمد اسمی نسبت به سایر گروههای خانوار، در نظر گرفته شود. در این خصوص، تاکید بر آن است که تلفیقی از سیاست های قیمتی و درآمدی جهت مدیریت تقاضای خانوارها مورد استفاده قرار گیرد.
این یافته های پژوهشی که بار دیگر بر اهمیت توجه بیشتر به اقشار کم درآمد در مقابل روند افسارگسیخته افزایش قیمتها تاکید دارند، در فصل نامه «اقتصاد کشاورزی» متعلق به انجمن اقتصاد کشاورزی ایران انتشار یافته اند.
منبع:

1401/09/19
15:47:27
0.0 / 5
549
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
آزینیک