كمبود دارو و جشن قاچاقچیان

فروش مزونی، سوپر مارکتی و مطبی دارو!

فروش مزونی، سوپر مارکتی و مطبی دارو!

آزینیک: کمبود دارو و افزایش قاچاق آن، دو روی یک سکه اند؛ پدیده هایی که از یک سو جان بیماران را تهدید کرده و در عین حال می تواند نظام دارویی کشور را آشفته و نابسامان کند...به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، همواره یکی از اشکالات بازار دارویی کشور بحث ورود داروهای قاچاق و حتی تقلبی به عرصه مصرف بوده؛ چالشی که شکل سنتی آنرا در بازارهایی مانند بازار داروی ناصرخسرو شاهدیم، اما با پیشرفت ارتباطات و شبکه های اجتماعی مجازی بازار داروهای قاچاق و تقلبی شکل تازه تری به خود گرفته و در فضای مجازی شامل کانال های تلگرامی، اینستاگرام، سایت های اینترنتی نیز مشتری های خودرا پیدا کرده است.

در عین حال این روزها با تشدید کمبودهای دارویی به دلایلی همچون نبود نقدینگی و خالی بودن جیب داروسازان و همین طور باتوجه به نیاز بیماران به داروهای مورد نیازشان، پدیده های تازه تری هم از قاچاق دارو و ورود چمدانی آن و البته گاهی تقلبی، رخ نشان داده است؛ بطوریکه بتازگی شاهدیم که حتی برخی صفحات اینستاگرامی که عمدتاً در حوزه فروش لباس فعالیت می نمایند نیز، البته فارغ از نیت گردانندگان این صفحات، به مشتریان وعده آوردن دارو از ترکیه و سایر کشورها را داده و حتی تصویر برخی داروهای ارسالی را در صفحات اینستاگرامشان هم منتشر نموده اند؛ این درحالیست که حمل و نقل خیلی از داروها وضعیت خاصی را می طلبد و به فرض اصل بودن دارو، اما در صورت عدم رعایت اصول حمل، می تواند سلامت دارو را مورد خدشه قرار دهد.البته باید توجه کرد که آنچه در شدت بروز و شیوع پدیده قاچاق دارو به کشور نقش مهمی ایفا می کند، بحث کمبودهای دارویی است. چونکه با کمبود برخی اقلام دارویی، نیاز بیماران به آن دارو از بین نمی رود و بیماران باید هر طور که شده داروی مورد نیازشان را پیدا کرده و ناچارند تا از هر مسیری آنرا تامین کنند؛ حال چه این مسیر داروخانه باشد، چه بازار ناصرخسرو یا صفحات مجازی قاچاقچیان و چه پلت فرم هایی مانند تاکسی های اینترنتی که بتازگی وارد فروش دارو، آن هم با مبداء نامشخص شده اند و گویا کسی هم با آنها کاری ندارد. بدین سبب هر موج کمبود دارویی به نحوی فرصتی طلایی برای قاچاقچیان دارو محسوب می شود؛ چونکه می توانند با سوءاستفاده از نیاز بیماران، داروهای قاچاق شان را که ممکنست گاهی تقلبی هم باشند و در کارگاه های زیرزمینی حتی برخی کشورهای همجوار تولید شده باشند، با قیمت های هنگفت به بیماران بفروشند.

در عین حال خطر دیگر این پدیده نیز فروش داروهای ممنوعه قاچاق شامل داروهای مخدر، سقط جنین و... از طرف این سوداگران است که علاوه بر عوارض جدی که می تواند بر جان و سلامت مردم داشته باشد و در عین حال پول شان را هدر دهد، نظام دارویی کشور را هم آشفته کرده و عرصه را برای جولان سودجویان باز می کند.

البته در بحث های اخیر مربوط به کمبودهای دارویی که برخی اقلام دارویی مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها و.... از حدود مهرماه و با شیوع آنفلوآنزا گرفتار کمبود شدند، سازمان غذا و دارو سریعا وارد عمل شد و اقدامات فوری را در حوزه رفع کمبودها و تامین سریع دارو انجام داد. بطوریکه محموله های حدود 50 تنی حاوی آنتی بیوتیک و مسکن در چند مرحله وارد کشور شدند. البته هرچند که این میزان واردات کفاف بازار را نداده و برخی اقلام بصورت سهمیه ای در داروخانه ها توزیع می شود، اما تب کمبودهای دارویی را کاهش داده و بیماران را از سرگردانی در سطح شهر برای تامین دارو نجات داده است.

در عین حال علاوه بر واردات فوریتی اقلام دارویی گرفتار کمبود، اقداماتی نظیر اصلاح قیمت برخی اقلام آنتی بیوتیک، کاهش مالیات بر ارزش افزوده دارو به یک درصد و لحاظ تسهیلات بانکی برای شرکت های تولیدی، افزایش چند برابری ظرفیت تولید این داروها و... نیز انجام شد و توانست تا حدی وضعیت کمبودهای داروهای اساسی را به سامان کند.
وضعیت رو به بهبود کمبودهای آنتی بیوتیکی
دکتر سید علی فاطمی- نایب رئیس انجمن داروسازان ایران در اینباره و با اشاره به وضعیت کمبودهای دارویی به ایسنا، می گوید: هم اکنون در کل، وضعیت کمبودهای دارویی نسبت به قبل مقداری بهتر شده است. خصوصاً در حوزه آنتی بیوتیک ها که دو تا سه هفته پیش مشکل حاد داشتیم، اما هم اکنون وضعیت بهتری را در حوزه شربت سرماخوردگی، مُسکن ها و... داریم، اما همچنان وضعیت سهمیه ای است. سال قبل هر میزان از این داروها که داروخانه ها نیاز داشتند، به آنها داده می شد، اما حالا طبق سهمیه و مقدار محدودتری از این داروها را دریافت می کنند. با اینحال مشهود است که وضعیت رو به بهبودی است.

وی با اشاره به اینکه میزان و بروز کمبودهای دارویی در کشور سینوسی است، اظهار داشت: اقلام گرفتار کمبود، کم و زیاد می شود. به عنوان مثال گاهی شیاف تب بر برای بچه های کوچک گرفتار کمبود شده و پس از مدتی مقداری توزیع می کنند. بدین سبب شرایط سینوسی است. در عین حال در داروخانه ها دو تا سه هزار قلم دارو در داروخانه ها وجود دارد که ممکنست هر یک از این اقلام گرفتار کمبود شوند.
"قاچاق چمدانی" باردیگر داغ شد
فاطمی درباره ی ورود داروهای قاچاق بصورت چمدانی و از طرف برخی کسب وکارها و مزون ها، اظهار داشت: باید توجه کرد که فضای مجازی از تبلیغات داروهای قاچاق پُر است و این موارد در تلگرام و اینستاگرام به وفور دیده می شود. یک نمونه آن هم یک مزون بوده که سروصدا کرده است. در صورتیکه داروی قاچاق از مرزهای مختلف به کشور وارد می شود. باید توجه کرد که وقتی دارو در کشور گرفتار کمبود شده یا خودمان در بعضی برندهای خاص محدودیت به وجود آورده و اجازه ورود نمی دهیم، بهترین خبر برای قاچاقچیان است. برای اینکه بازار را از داروی قاچاق پر می کنند. حال اگر خوش شانس باشیم، دارو فقط قاچاق است، اما اگر بدشانس باشیم، داروی تقلبی قاچاق است. قاچاق چمدانی دارو، خصوصاً داروهای تزریقی، واکسن ها و... بسیار فاجعه بار است؛ چونکه اساسا محصول در حمل و نقل خراب می شود.
بیشترین داروهایی که قاچاقی وارد کشور می شوند
وی درباره ی نوع داروهایی که عمدتاً بصورت قاچاق وارد کشور می شود، اظهار داشت: همه نوع دارویی را می توان تصور کرد که بصورت قاچاق وارد کشور شود. از داروهای بیماران خاص گرفته تا داروهایی که مانند داروهای تزریقی داخل مفصلی و حتی برخی مکمل های غذایی که دارو به حساب نمی آیند و همین طور برندهای آمریکایی و اروپایی داروهایی که واردات رسمی به کشور ندارد، بصورت قاچاق وارد می شوند. در مواردی هم ممکنست بحث برند مطرح نباشد و از آنجا که دارویی خیلی کمیاب است، بصورت قاچاق وارد می شود.
فروش رسمی داروهای ممنوعه!
فاطمی افزود: البته باید توجه کرد که همه داروهای قاچاق تنها بوسیله صفحات مجازی و کانال های تلگرامی یا حتی بصورت حضوری در ناصرخسرو نیستند، بلکه در مواردی با سوءاستفاده از پلت فرم هایی که بصورت رسمی فعالیت می نمایند، دارو قاچاق می کنند؛ مانند تاکسی های اینترنتی که به نام فروش دارو کار می کنند، اما کارشان شفاف نیست، اسم داروخانه ها را اعلام نمی کنند و معین نیست که دارویی که به خریدار می رسد، از داروخانه تهیه شده یا خیر؟. حتی اگر دارو از داروخانه تهیه شده، آیا داروخانه داروی رسمی ارائه می دهد یا داروی غیرمجاز می باشد.

وی با اشاره به ممنوعیت ارائه برخی محصولات سلامت محور در داروخانه ها و با اشاره به اینکه «فروش برخی موارد برای داروخانه ها حرام است»، اظهار داشت: به عنوان مثال اگر در سوپرمارکت های بالای شهر تهران بروید، انواع و اقسام خمیر دندان و کرم های خارجی شامل اروپایی و آمریکایی را می بینید، اما داروخانه کنار این سوپرمارکت حق داشتن این محصولات را ندارد. برای اینکه این محصولات برچسب واردات وزارت بهداشت را ندارند. حال ممکنست که داروخانه ای هم پیدا شود که بخواهد کالاهای قاچاق را بفروشد، اما از آنجا که در محیط فیزیکی داروخانه اش امکان این اقدام را ندارد، این محصولات را در اختیار پلت فرم های تاکسی اینترنتی قرار می دهد و آنها هم علنی و رسمی، تبلیغ فروش این کالاها و دارو را انجام می دهند. در صورتیکه هم قیمت این داروها چند برابر است و هم ممکنست داروهای غیر مجازی مانند داروی سقط جنین، مخدر و... باشد.
مجازات های غیربازدارنده در زمینه فروش داروهای قاچاق
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با اشاره به اینکه اگر قوه قضاییه بخواهد این موارد قابل رهگیری و نظارت است، اظهار داشت: وزارت بهداشت در این حوزه کم کاری نکرده است و شکایاتی را مطرح و پیگیری کرده است، اما پس از انجام شکایت، مبالغ ناچیزی جریمه شده اند. به عنوان مثال شنیده ام که یکی از تاکسی های اینترنتی که این اقدام را انجام داده بود، مورد شکایت وزارت بهداشت قرار گرفته و تنها پنج میلیون جریمه شده اند که اصلا اثر بازدارنده ندارد.
قوانین قدیمی و متخلفانی که پاسخگو نیستند!
فاطمی اشاره کرد: مساله این است که قوانین ما در این عرصه قدیمی بوده و نیاز به بازبینی جدی دارند. خصوصاً در حوزه خرید و فروش داروی قاچاق که بسیار موضوع مهمی است. قوانین ما باید در حوزه خرید و فروش اینترنتی دارو باید به روز رسانی شوند. به عنوان مثال قدیمی ترین قانونی که داریم، قانون مقررات امور پزشکی و دارویی کشور است که برای ۷۰ سال قبل است و قانون تعزیرات امور پزشکی را هم داریم که این قوانین باید بازبینی شوند و خصوصاً در حوزه فناوری های نوین به روز شوند. در عین حال در بعضی موارد می توان در بعضی از این فروشگاه های اینترنتی را بست و انتظار می رود قوه قضاییه در اینباره از همه ظرفیت هایش استفاده نماید. حالا شکایات زیادی از طرف خود وزارت بهداشت، مقابل برخی پلت فرم های اینترنتی مطرح شده، اما مبالغ بسیار کمی جریمه می شوند که اصلا بازدارنده نمی باشد.

وی در اینباره اضافه کرد: در عین حال قانون تجارت الکترونیکی را هم داریم که بندهایی از آن مانند بند "ب" ماده شش یا بندهای "ج" و "د" ماده هشت، این پلت فرم ها اولا نمی توانند دارو بفروشند و دوما هر کالایی را که بصورت الکترونیک می فروشند، باید مبداء کالا برای خریدار مشخص باشد. در پلت فرم هایی که رسما هم کار می کنند، مبداء فروش دارویشان معلوم نیست. البته می گویند که از داروخانه می گیریم، اما نام داروخانه را اعلام نمی کنند. حتی وزارت بهداشت بطور مکرر از آنها خواسته که نام داروخانه های را اعلام کنند، اما این کار را نکرده و حتی به وزارت بهداشت هم پاسخگو نبودند که این مساله کار را سخت کرده است.
فروش مزونی، سوپر مارکتی و مطبی دارو! جشن قاچاقچیان برای فروش دارو
وی افزود: باید توجه کرد که کشور ما کشوری است که هر چند وقت یکبار به هر دلایلی محدودیت هایی برایش ایجاد می شود که ممکنست تحریم باشد، چالش نقل و انتقال بانکی یا پاندمی و... باشد و بر همین مبنا کمبودهای دارویی ایجاد می شود. البته حالا به نظر من بحث کمبودهای دارویی عمدتاً ناشی از سوءمدیریت بود. به هر حال ما همیشه با کمبود دارو در کشورمان مواجهیم که گاهی بسیار زیاد شده و گاهی مقداری کمتر می شود. هر زمان هم که کمبود دارو ایجاد می شود، جشن قاچاقچیان برای فروش داروی قاچاق است که در مزون و سوپرمارکت و... دیده می شود. بطوریکه می بینیم سوپرمارکت، عطاری و... دارند داروی بدون مجوز و قاچاق می فروشد و از زیر گنجه شان دارویی درمی آورند و به مردم می دهند. حتی گاهی دیده شده که برخی مطب های پزشکی هم وارد قاچاق دارو شدند. البته خیلی عمومیت ندارد، اما واقعیتی است که پیش آمده و بیمارانی اعلام نمودند که پزشک در مطب خودش دارو را به ما فروخته است.
شروط فروش اینترنتی دارو از طرف داروخانه ها
فاطمی درباره ی چگونگی امکان ورود داروخانه ها به حوزه فروش اینترنتی دارو نیز به ایسنا، اظهار داشت: در بعضی کشورها بصورت محدود داروخانه ها وارد فروش اینترنتی دارو شده اند، اما ضوابط و قوانین به شکلی تدوین شده که این فروش حتما بوسیله داروخانه باشد و توسط دکتر داروساز انجام شده است. همه حساسیتی که ما در حوزه فروش دارو در داروخانه داریم، این است که فروش دارو باید با نظارت مسئول فنی داروساز باشد. بدین سبب اگر قرار باشد روزی فروش اینترنتی دارو از طرف داروخانه ها در کشور صورت گیرد، شرط این است که قوانین کاملا محکم و بازدارنده باشد. نگرانی ما این است که یک دستورالعمل نوشته شود و راه برای غیرداروخانه داران هموار شود. اگر برمبنای داروساز محوری باشد، مسئولیت ارسال دارو و رسیدن به دست بیمار رعایت شود و مطمئن باشیم که دارو طبق دستور مصرف می شود و... می توان به عنوان رویه قانونی به آن نگاه کرد، اما اگر قرار باشد که داروخانه و پزشک داروساز دور زده شود و بخواهند دارو را بصورت فله ای و ترک موتورسیکلت در خانه بیمار بدهند و اصلا هم مشخص نباشد که دارو چگونه به بیمار می رسد و آیا امکان تعویض آن با داروی دیگری در راه وجود دارد و... مناسب نمی باشد. در عین حال شرایط ارسال این داروها هم باید کاملا متناسب و مشخص باشد.
مجوز به بالای ۳۰۰ داروخانه برای فروش اینترنتی ۴ گروه کالا
وی افزود: البته اقداماتی در حوزه فروش اینترنتی تعدادی از اقلام در داروخانه ها انجام شد؛ بطوریکه وزارت بهداشت به تدریج فضایی را ایجاد کرد و فروش اینترنتی چهار گروه از کالاها شامل داروهای گیاهی، مکمل های غذایی و محصولات آرایشی و بهداشتی هستند، برای داروخانه ها آزاد کرد. به شرط این که داروخانه ها، بغیر از پروانه تاسیس شان، مجوزی برای فروش اینترنتی هم دریافت نمایند که حالا در ایران بالای ۳۰۰ داروخانه مجوز فروش اینترنتی این اقلام را دارند.
عوارض داروهای غیرمجاز
فاطمی اشاره کرد: دارویی که بصورت قاچاق چمدانی وارد کشور می شود، در خوش بینانه ترین حالت فقط قاچاق است، اما بررسی های سازمان بهداشت نشان داده که داروهایی که بصورت قاچاق به دست مردم می رسند، عمدتاً تقلبی بوده یا فیک هستند. برای اینکه بطور کلی دارو کالایی گرانقیمت به حساب می آید و قاچاق نوع تقلبی آن از نظر ظاهری کار پیچیده ای نیست. خیلی از کارگاه های زیرزمینی هستند که در ایران، هند و پاکستان و... دیده شده اند، داروی تقلبی را می فروشند که تبعات بهداشتی و درمانی آن کاملا روشن است. در عین حال اگر دارویی هم داروی واقعی باشد که بوسیله قاچاق فروخته می شود، از آنجا که قاچاقچیان نمی توانند رسما دارو را وارد کنند، مجبورند آنرا جایی پنهان کرده یا در محل های بدون مجوز نگهداری کنند که منجر به فساد دارو می شود. در هر صورت هیچکس نباید به فضای مجازی، اینستاگرام، تلگرام یا ناصرخسرو برای خرید دارو مراجعه کند. تنها محل مورد تایید برای خرید دارو، تنها داروخانه و آن هم بصورت حضوری است.

وی اظهار داشت: البته گاهی ممکنست مردم و حتی یک پزشک هم برای دارویی که اعتقاد دارد برای درمان موثر است، به بازار قاچاق متوسل شود. در عین حال باید فهرست دارویی کشور را هم وسیع تر نماییم و برخی اسامی تجاری را غیرقانونی نکنیم. گاهی به دلایلی مانند عدم خروج ارز از کشور و پشتیبانی از تولید داخلی، ضرر بزرگ تری را به مردم هم از نظر اقتصادی و هم از نظر سلامت وارد می نماییم. بدین سبب باید انعطاف پذیری لازم را داشته باشیم. حالا ممکنست چیزهای غیرضروری با ارز از خارج از کشور خریداری شود، حال چه چیزی واجب تر از دارو؟. هیچ فرد سالمی که دارو مصرف نمی کند، بلکه کسی که دنبال دارو می گردد، بیمار است و اضطرار دارد. دارو که خودروی لوکس نیست که بگوییم برای پشتیبانی از تولید داخلی وارد نکنیم یا پول هدر ندهیم، بلکه اضطرار و نیاز است. حال می توان به این داروها یارانه ندهند و با قیمت آزاد بفروشند، اما باز هم برای مردم به صرفه تر و هم سالم تر از آنست که بخواهند به بازار قاچاق مراجعه کنند.

فاطمی اظهار داشت: در عین حال سازمان بهداشت جهانی از همه کشورها خواسته که فهرست داروهای اساسی شان را داشته و ذخایر راهبردی برایش داشته باشند. متاسفانه در کشور ما طی سالهای اخیر به این مساله توجه نشده است. البته ذخایر راهبردی به مفهوم ایجاد انبار و سوله های بزرگ و نگهداری دارو نیست، بلکه شرکت های تولیدکننده و توزیع کننده باید ملزم باشند که به اندازه سه یا چهار ماه دارو را زیر نظر وزارت بهداشت ذخیره کنند. همین طور اگر از آن داروها برمی دارند، بلافاصله داروهای تاریخ دار جایگزین کنند. ما باید همیشه سه تا چهار ماه ذخیره برای داروهای اساسی داشته باشیم. اگر قرار باشد خدمتی به نظام دارویی شود، با جدی گرفتن ساماندهی و ایجاد ذخایر راهبردی دارویی در کشور است که اگر این اقدام را جدی می گرفتند، مجبور نبودیم از هند داروهایی بخریم که بعد ببینیم کیفیت تعدادی از آنها پایین است و باردیگر باید آنرا از بازار جمع نماییم.

منبع:

1401/09/12
10:17:18
0.0 / 5
692
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک