توسط رئیس جمهور؛

مصوبه سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو ابلاغ گردید

مصوبه سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو ابلاغ گردید

آزینیک: رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو را برای اجرا ابلاغ نمود.به گزارش آزینیک به نقل از شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله دکتر سیدابراهیم رئیسی، رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه «سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو» که در جلسه ۸۷۳ مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، را برای اجرا ابلاغ نمود.
مصوبه «سند ملی توسعه علوم و فناوری نانو» که در جلسه ۸۷۳ مورخ ۱۴۰۱/۰۸/۲۴ به تصویب رسیده است به معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نفت، ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، سازمان برنامه و بودجه، ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، و دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برای اجرا ابلاغ گردید.
مقدمه
در مقدمه این مصوبه آمده است: خوشبختانه مسئله فناوری نانو یک تجربه موفقی است برای کشور ما و نشان دهنده این است که وقتی یک مجموعه علاقمند و دلسوز و بامعرفت به کار متمرکز می شوند بر روی یک نقطه خاصی و کار را با برنامه پیش می برند، پیشرفت های محسوس و جهش واری در آن کار به وجود می آید. پیشرفت کار فناوری نانو درحقیقت برای ما علاوه بر این که خودش ارزش دارد، ازاین جهت هم که یک نمونه ای است که ما بتوانیم در همه کارهای کشور از این نمونه تبعیت نماییم و آنرا معیار قرار بدهیم، برای ما ارزش دارد...
مهم این است که شما ببینید عوامل این پیشرفت جهشی چه بوده است، این عوامل را بایستی نگه دارید؛ وجود برنامه خوب، ثبات در مدیریت، اهتمام به فرهنگ سازی و گفتمان سازی» (مقام معظم رهبری، بهمن ۱۳۹۳).
سیاست گذاری و برنامه ریزی برای پیشرفت در فناوری نانو از سال ۱۳۸۲ با تشکیل ستاد ویژه توسعه فناوری نانو شروع شد و با تصویب سند ده ساله اول توسعه فناوری نانو با عنوان «سند راهبرد آینده»، نظام مند شده و شتاب گرفت. در این سند، قرار گرفتن جمهوری اسلامی ایران در میان پانزده کشور برتر فناوری نانو در دنیا هدف گذاری و تاکید شده بود که هدف از توسعه این فناوری، تولید ثروت و بهبود زندگی مردم است. رویکرد کلی حاکم بر سند ده ساله اول، تامین و تربیت نیروی انسانی و تامین زیرساخت ها برای توسعه و تجاری سازی فناوری بود. در اردیبهشت ۱۳۸۵، شورای عالی انقلاب فرهنگی با تکیه بر اجرای دقیق این سند، سیاست ها و راهبردهای کلان توسعه و ارتقا این فناوری در کشور را به تصویب رساند.
هم اکنون؛ در شروع دوره چهل سال دوم انقلاب اسلامی و با تمرکز بر پیاده سازی سفارش های راهبردی مقام معظم رهبری در «بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» بر ادامه پیشرفت های کشور در فناوری نانو، سند پیش رو تا سال ۱۴۱۲ با اهداف و رویکرد های جدیدی از قبیل «مرجعیت علمی و فناوری کشور»، «صنعتی سازی»، «اثرگذاری حداکثری فناوری نانو در زمینه های اولویت دار صنعتی» و «ورود محصولات نانو به بازارهای جهانی» و «نقش آفرینی این فناوری در زندگی مردم» تدوین شده است. انتظار می رود با تصویب این سند، حفظ خاصیت های مثبت و مناسب این حرکت تا به امروز، رفع چالش ها و قانع نشدن به پیشرفت های فعلی و تلاش مستمر و حرکت جهادی و با برنامه در راه رسیدن به مرجعیت علمی، توسعه صنعتی سازی، کسب بازارهای جهانی و ارتقا کیفیت زندگی مردم از مسیر توسعه فناوری نانو؛ محقق گردد.
برای مشاهده این مصوبه به اینجا مراجعه کنید.


منبع:

1401/09/07
14:08:42
0.0 / 5
502
تگهای خبر: آموزش , پزشك , تجاری , صنعت
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
آزینیک