دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی:

اکنون زمان صادرات محصولات رویان است

اکنون زمان صادرات محصولات رویان است

به گزارش آزینیک، دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی اظهار داشت: تا چند سال دیگر احتیاج به قطعات پیوندی بیشتر خواهد شد ازاین رو تولید قطعات یدکی انسان ضروری می باشد.به گزارش آزینیک به نقل از مهر، امیرعلی حمیدیه دبیر ستاد توسعه سلول های بنیادی معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان امروز در مراسم گرامیداشت روز جهانی خون بند ناف که در پژوهشگاه رویان برگزار شد اظهار داشت: نگین انگشتر جهاد دانشگاهی پژوهشگاه رویان است.
وی ضمن اشاره به زمان قاجار اظهار داشت: در آن زمان کشور به اندازه ۱۵۰ سال عقب افتاد و قطار صنعتی اروپا راه افتاد و ما جا ماندیم و هر چه دویدیم نرسیدیم.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی افزود: رویان حالا در زمانی قرار گرفته که باید صادرات داشته باشد.
وی با اشاره به اینکه سلول بنیادی یک رشته بین رشته ای است، تصریح کرد: این فناوری شانه به شانه مهندسی و بیولوژی بوده و ضروریست که تیم مهندسی قوی در رویان شکل بگیرد.
حمیدیه اظهار داشت: تولید قطعات یدکی بدن انسان به سمتی می رود که بازار مهمی خواهد داشت. چونکه تا چند وقت دیگر مقرر است تصادفات رانندگی با هوشمندسازی خودرو ها و موارد مرگ مغزی کم شود و در ادامه آن کبد، کلیه اعضای پیوندی کم خواهد شد.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی تصریح کرد: ازاین رو لازم است قطعات یدکی انسان ساخته شوند.
وی با تکیه بر این که تولید اعضای یدکی شروع شده اظهار داشت: این کار فقط مختص پزشکان علوم پایه سلولی نیست بلکه احتیاج به مهندسانی دارد که در رشته های مختلف هستند تا بتوانند با بایو پرینترهای سه بعدی کار و پروژه هایی را پیش ببرند.
حمیدیه اضافه کرد: ما نمی توانیم خط و خطوطی بین علوم بکشیم و باید یک زبان مشترک ایجاد شود و جهاد دانشگاهی هم حمایت کند.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی افزود: ۱۶ سال قبل به رویان تاکید داشتم که فقط به فکر خون بند ناف نباشند و ۸ سال قبل هم متذکر شدیم به محصولات خون بند ناف متکی نباشند.
وی ضمن اشاره به پالایشگاه ضایعات زایمانی اظهار داشت: هر چیزی که خدا آفریده دور انداختنی نیست؛ ۳۷ محصول از این ضایعات قابل تولید است.
دبیر ستاد توسعه سلول بنیادی افزود: باید بانک خون بند ناف طوری به تولید محصول از ضایعات زایمانی بپردازد که مشخص شود تولید این محصولات از ایران شروع شده است.
حمیدیه اظهار داشت: این علم برای ما عزت و افتخار می آفریند؛ امنیت و سلامت نباشد همه شرایط را تحت تاثیر قرار می دهد. امیدواریم با همکاران رویان برادرانه فعالیت نماییم تا نتیجه بگیریم.


منبع:

1401/08/28
10:03:40
0.0 / 5
400
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
آزینیک