ارتباط آلودگی هوا با خطر بیماری کلیوی

ارتباط آلودگی هوا با خطر بیماری کلیوی

آزینیک: به گزارش آزینیک، داده های اولیه یک مطالعه جدید نشان داده است که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا امکان دارد خطر بیماری کلیوی را افزایش دهد.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، هر دو عامل ژنتیک و محیط در ایجاد بیماری مزمن کلیه (CKD) نقش دارند. این مطالعه جدید، تاثیر متقابل آلودگی هوا و عوامل ژنتیکی را بر ایجاد بیماری مزمن کلیه ارزیابی کرده است.
متخصصان در این مطالعه داده های ۳۵۰ هزار و ۹۹۴ شرکت کننده بدون بیماری مزمن کلیه را تحلیل و بررسی کرده اند. داده ها نشان داد که قرار گرفتن در معرض غلظت های بالاتر از اجزای آلودگی هوا با خطرات بالاتر برای مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیه مرتبط بوده است.
در عین حال در مقایسه با افراد با خطر ژنتیکی بالا برای مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیه، افرادی که بیشتر در معرض آلودگی هوا بوده و خطر ژنتیکی کمتری داشتند، با خطر بیشتری برای مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیه مواجه بودند.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، نویسندگان این مطالعه اظهار کرده اند: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا امکان دارد خطر مبتلا شدن به بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد، حتی در افرادی که خطر ژنتیکی پایینی برای مبتلا شدن به این نوع بیماری را دارند.
پیش از این هم داده های یک مطالعه دیگر نشان داد که آلودگی هوا منجر به نارسایی کلیه ها می شود.
همینطور کیفیت پایین هوا می تواند چشم ها، بینی و گلو را تحریک کند، سبب تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های تنفسی شود و بر سیستم قلبی عروقی هم تاثیر بگذارد.
منبع:

1401/08/14
22:49:48
0.0 / 5
382
تگهای خبر: كیفیت , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
آزینیک