لاغرها وزن کم نکنند!

لاغرها وزن کم نکنند!

به گزارش آزینیک، در حالیکه تبلیغات با مبحث روش های مختلف لاغر شدن، بازار خوبی را برای تهیه کنندگان و نویسندگان این برنامه ها به ارمغان می آورد اما تحقیقات جدید نشان می دهند که اگر اضافه وزن ندارید، ضرر کاهش وزن از فایده آن به مراتب بیشتر است.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، برپایه نتایج مطالعه ای که متخصصان دانشگاه هاروارد انجام داده اند، افراد لاغری که حدود ۵-۴ کیلو وزن کم می کنند، ظرف یک دهه آینده، بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ قرار دارند و همینطور احتمال افزایش وزنشان در مراحل بعدی زندگی بیشتر است.
این متخصصان داده های در ارتباط با ۲۰۰ هزار آمریکایی سالم را که ۹۰ درصد آنها زن بودند، بین سالهای ۱۹۸۸ تا ۲۰۱۷ جمع آوری کردند. شرکت کنندگان بر مبنای شاخص توده بدنی به سه دسته تقسیم شدند شامل ۱) سالم یا کم وزن، ۲) دارای اضافه وزن و ۳) چاق. سپس آنها را به دو گروه تقسیم کردند؛ کسانی که در طول چهار سال حدود ۴.۵ کیلو وزن کم کرده بودند و افرادی که اقدامی نکردند.
افرادی که رژیم گرفتند هم بر مبنای روش کاهش وزنشان به هفت گروه تقسیم شدند: رژیم غذایی کم کالری، ورزش، رژیم غذایی کم کالری به همراه ورزش، گرسنه ماندن طولانی، برنامه های کاهش وزن تجاری، قرص های رژیمی و تلفیقی از گرسنه ماندن طولانی، برنامه ها و قرص های لاغری.
متخصصان بعد از بررسی سوابق پزشکی شرکت کنندگان در یک دوره ۱۰ ساله دریافتند افراد لاغری که رژیم غذایی افراطی داشته اند، بین دو تا هشت کیلو بیشتر از همسالان خود وزن اضافه کرده اند. در حالیکه افراد چاقی که در چهار برنامه شرکت کردند، بین نیم تا ۱.۵ کیلو بیشتر از همتایان خود از دست داده اند.
هنگامی که محققان خطر مبتلا شدن به دیابت را بررسی کردند، متوجه شدند افراد لاغرتری که مقدار قابل توجهی وزن از دست داده اند، بعدا ۵۴ درصد بیشتر در معرض مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ قرار داشتند و بزرگسالان چاقی که رژیم غذایی سختی داشتند، کمتر در معرض مبتلا شدن به دیابت بودند.
نیویورک پست به نقل از دکتر "چی سان"، متخصص همه گیری شناسی در هاروارد و سرپرست این مطالعه، نوشته است: زمانی که برای نخستین بار ارتباط مثبت بین کوشش برای کاهش وزن و افزایش وزن سریع تر و خطر مبتلا شدن به دیابت نوع ۲ را در افراد لاغر مشاهده کردیم، شگفت زده شدیم. این مشاهدات که به پشتوانه علم زیست شناسی قابل استنادند، نشان می دهند که کم کردن عمدی وزن برای افراد لاغر تبعات سلامتی به همراه دارد.
نتایج همچنان نشان داد افراد لاغری که با رعایت یک رژیم غذایی مرسوم یا با برنامه، وزن کم می کنند، در آینده وزن زیادی اضافه می کنند؛ چونکه احیانا کاهش وزن سبب تغییرهای بیولوژیک در آنها می شود.
دانشمندان معتقدند سطح هورمون گرسنگی در افراد لاغری که وزن زیادی از دست داده اند، بالاتر است؛ به همین دلیل، میل شان به غذاهای بی ارزش بیشتر است و در نتیجه بدن سلول های چربی بیشتری برای افزایش سطح هورمون ها جمع می کند. همینطور متخصصان تصور می کنند کاهش وزن چشم گیر به کاهش سطح هورمون های بی اشتهایی که گرسنگی را سرکوب می کنند، منجر می شود.
به گزارش ایندیپندنت، امروزه متخصصان اخطار می دهند که رژیم های کاهش وزن باید فقط برای کسانی باشد که از نظر پزشکی به آن نیاز دارند نه برای افراد لاغری که امیدوارند به استانداردهای تبلیغاتی در شبکه های اجتماعی برسند.
نشریه سان هم در اینباره نوشته است: کاهش وزن چند کیلویی به وضوح به افراد چاق کمک می نماید و حتی اگر این کاهش وزن موقتی باشد، مزایای سلامتی آن برای این اشخاص باقی می ماند.منبع:

1401/08/02
20:54:46
0.0 / 5
423
تگهای خبر: پزشك , تجاری , دانشگاه , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
آزینیک