چکاپ بدن از روی چشم ها

چکاپ بدن از روی چشم ها

آزینیک: به گزارش آزینیک، چشم های ما می توانند مجموعه ای از مشکلات مزمن در ارتباط با سلامت بدن را که شاید ندانیم و به آنها مبتلا باشیم، نشان دهند.


به گزارش آزینیک به نقل از ایسنا، در حالیکه امکان دارد فکر کنید تغییرات چشمی فقط به مشکلات و عارضه های مخصوص به این عضو حساس و حیاتی محدود می شود اما متخصصان سلامت می گویند این تغییرات حتی در مواردی می توانند شما را از ناراحتی ها و مشکلاتی در سایر اعضا مانند کلسترول بالا یا حتی سکته مغزی آگاه کنند.
نشریه "سان" در این مقاله به بعضی از این علایم و نشانه ها اشاره کرده است:
توده های سفید یا زرد در نزدیکی چشم
اگر توده های سفید یا زرد در نزدیکی پلک ها یا بینی دارید، این علامت می تواند نشانه کلسترول بالا باشد. به این رسوبات کلسترول، زانتلاسما می گویند. شما باید در صورت وجود این علامت، سطح کلسترول خویش را با آزمایش خون بررسی کنید. چونکه سطوح بالای کلسترول می تواند در دیواره رگ ها تجمع کند و جریان خون را به قلب کم کند.
چشمان زرد
اگر سفیدی چشم شما زرد شده، معمولا نشان دهنده سطوح بالای بیلی روبین در خون شما است یا اینکه شما به زردی یا یرقان مبتلا شده اید. علل مختلفی برای زردی وجود دارد، از عفونت کبد گرفته تا سنگ کیسه صفرا و سرطان. در صورت وجود این علامت، فورا باید به پزشک عمومی خود رجوع کنید.
کم رنگ شدن پلک پایین
وقتی پلک خویش را پایین می آورید، داخل پلک باید قرمز/صورتی به نظر برسد. اگر فردی دارای کم خونی باشد، پلک پایین او روشن تر از حد معمول است. سایر علایم کم خونی عبارتند از: خستگی، تنگی نفس، تپش قلب و احساس ضعف. کم خونی که در زنان شایع تر از مردان است، اغلب به علت کمبود آهن ایجاد می شود. اگر کم خونی درمان نشود، می تواند شما را مستعد مبتلا شدن به بیماری و عفونت کند، چونکه کمبود آهن بر سیستم دفاعی طبیعی بدن تاثیر می گذارد. کم خونی ناشی از فقر آهن شدید امکان دارد خطر مبتلا شدن به عوارضی را که بر قلب یا ریه ها تاثیر می گذارد، مانند ضربان قلب سریع غیرطبیعی یا نارسایی قلبی، افزایش دهد.
بینایی به خطر افتاده
صدمه به بخش های عقبی مغز (پس سری) در نتیجه سکته مغزی، فرد را گرفتار نوعی کوری در بخش هایی از میدان بینایی می کند. بینایی یک فرایند عصبی پیچیده با یک منطقه اختصاصی در مغز و همینطور چندین اعصاب است که حرکات چشم و مردمک ها را کنترل می کنند. اگر در یکی از این نواحی گرفتار سکته مغزی شوید، بینایی شما تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. سکته مغزی بسته به این که این صدمه در کجای مغز اتفاق می افتد، اثرات متفاوتی دارد. از هر هشت نفری که گرفتار سکته مغزی می شوند، یک نفر در عرض ۳۰ روز می میرد، ازاین رو دریافت کمک های پزشکی در اسرع وقت ضروریست.
چشم های برآمده
داشتن چشم های برآمده می تواند نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد. از هر سه نفری که غده تیروئید پرکار دارند، یک نفر به بیماری تیروئید چشمی (بیماری چشم گریوز) مبتلا می شود. در این بیماری، چشم ها برآمده به نظر می رسند (اگزوفتالموس)، چشم ها احساس خشکی و سنگ ریزه می کنند و می تواند دید دوگانه داشته باشد. خیلی از موارد خفیف هستند و با درمان پرکاری تیروئید بهبود می یابند اما از هر ۲۰ تا ۳۰ مورد در یک مورد، خطر نابینایی وجود دارد.
منبع:

1401/07/23
10:23:36
0.0 / 5
381
تگهای خبر: پزشك , متخصص
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
آزینیک