از سرگیری سفر ایرانیان به کاظمین و سامرا و فوت ۱۶۴ زائر در اربعین

از سرگیری سفر ایرانیان به کاظمین و سامرا و فوت ۱۶۴ زائر در اربعین

به گزارش آزینیک، شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه از فوت ۱۶۴ زائر از زمان پیاده روی اربعین تابحال و همینطور از برقراری باردیگر سفر زائرین ایرانی به دو شهر کاظمین و سامرا اطلاع داد.


در آستانه سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع) وفروکش کردن نا آرامی ها اخیر در عراق، سفر کاروان های اعزامی سازمان حج و زیارت به شهرهای زیارتی کاظمین و سامرا از سرگرفته شد.
به گزارش آزینیک به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، در نشست شورای برنامه ریزی و هماهنگی بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت که به ریاست حجت الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت تشکیل شد معاون عتبات سازمان حج و زیارت اظهار داشت: روز دوشنبه، یازدهم مهرماه ۱۴۰۱، ۳۵ کاروان زیارتی به کاظمین و سامرا اعزام شدند.
حجت الاسلام والمسلمین صحبت الله رحمانی با بیان اینکه در حال حاضر ۵۸۰۰ زائر در چارچوب کاروان های سازمان حج و زیارت در عراق بسر می برند، اظهار نمود: از ۲۸ شهریور ماه تا ۲۸ مهرماه برای اعزام ۲۸ هزار زائر به عتبات عالیات ظرفیت سازی شده که تابحال ۲۱ هزار نفر ثبت نام کرده اند و از این تعداد ۸ هزار نفر اعزام شدند.
سازمان حج و زیارت روز یکشنبه دهم مهرماه از توقف سفر زائرین ایرانی به دو شهر کاظمین و سامرا به دنبال ناآرامی های بغداد اطلاع داده بود.
در ادامه این شورا، حسینی، رئیس سازمان حج و زیارت از اقدامات و پیگیری های صورت گرفته در ارتباط با اربعین سال جاری گزارش داد و اظهار داشت: مقرر است در جلسه آینده شورایعالی حج به ریاست آقای رئیس جمهور مبحث مدیریت ستاد اربعین بررسی و در رابطه با آن تصمیم گیری شود.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم ضرورت بررسی صدمه ها و عرضه گزارش مستند در مورد فعالیتهای صورت گرفته را ضروری دانست و بر برنامه ریزی برای عرضه خدمات هوشمند در حوزه اربعین و اطلاع رسانی مناسب در بخش های مختلف به زائرین اربعین تصریح کرد.
به قول معاون عتبات سازمان حج و زیارت طبق آمار عرضه شده توسط بیمه، طی عملیات اربعین تا یازدهم مهرماه، ۱۶۴ زائر فوت شدند که از این تعداد ۳۶ نفر بر اثر حادثه و بقیه هم عادی جان خویش را از دست دادند.
در این نشست، حجت الاسلام والمسلمین رحمانی، معاون عتبات سازمان حج و زیارت همینطور گزارشی از آمار مفقودین از ۲۰ شهریورماه تابحال و آمار خدمات پزشکی بیمه سامان به زائرین ایرانی را عرضه کرد و اظهار داشت: پس از آخر عملیات اربعین تابحال ۴ هزار زائر در چارچوب کاروان های زیارتی ارزانقیمت به عتبات اعزام شدند.
سپس دکتر سید علی مرعشی، رئیس مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر با بیان گزارشی از خدمات درمانی و پزشکی عرضه شده به زائرین اربعین سال جاری، اظهار داشت: در اربعین سال جاری بیشتر از ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار زائر ویزیت شدند، درحالی که این رقم در سال ۱۳۹۸ هشتصد و بیست هزار زائر بود و بیشتر از سه میلیون خدمت هم به زائرین حسینی عرضه شد.
این جلسه با گزارش اکبر رضایی، معاون حج و عمره سازمان حج و زیارت در رابطه با خدمات هوشمند حج و اجلاس هوش مصنوعی که در عربستان برگزار شد، ادامه یافت و او این اقدامات را در جهت برنامه های سعودی در افق ۲۰۳۰ ارزیابی کرد.
او اظهار داشت: در ارتباط با خدمات هوشمند حج کارگروه هایی در سازمان حج و زیارت تشکیل شده است و مواردی که با فقه شیعه مغایرت دارد استخراج و به کشور میزبان منعکس خواهد شد.
رضایی همینطور اظهار نمود: با بررسی روند فعالیت ها در حوزه های ستادی، پزشکی، کارگزاری و واحدهای همکار در حج کوشش برای بازبینی در جهت کاهش نیروهای اعزامی به حج ادامه دارد و گزارش آن به شورای برنامه ریزی عرضه خواهد شد.
نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت هم ضرورت اصلاح ساختار و بازبینی در وظایف نیروها و کارسنجی را خاطرنشان کرد و خواهان ظرفیت سازی متناسب با شرایط جدید در عربستان و توجه به استفاده حداکثری از خدمات و امکانات کشور میزبان متناسب با سیاست های کلی مجموعه حج و زیارت شد.
حجت الاسلام والمسلمین نواب همینطور ضرورت مطالعه و مشورت با مسؤلان کشورهای مختلف در مورد راهکار ها و شیوهای جدید در عرضه خدمات به زائرین و اعزام حداقل نیروی لازم به عربستان را خاطرنشان کرد و اظهار داشت: باید از تجربه و شیوه های مطلوب دیگر کشورها استفاده گردد و همه تلاش نماییم که با کاهش نیروهای ستادی، اجرایی و فرهنگی، تعداد زائر بیشتری به حج اعزام شود.
سرپرست حجاج ایرانی همینطور خواهان عرضه طرح سازمان حج و زیارت در حوزه اداره هوشمند حج شد و اضافه کرد: با عنایت به تحولاتی که در روابط کشورمان و عربستان انتظار می رود رخ دهد و درخواست های مردمی، بر ضرورت انجام مطالعات لازم برای اعزام زائرین ایرانی به سفر عمره تصریح کرد.1401/07/13
10:06:03
0.0 / 5
394
این مطلب آزینیک را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط آزینیک
نظرات خوانندگان آزینیک در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
آزینیک